فایل رایگان تجزيه و تحليل و تاريخ يابي نقوش تزئيني يکي از درهاي موجود در مجموعه مزار شيخ احمد جام ، تربت جام (در موجود در آب انبار )

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان تجزيه و تحليل و تاريخ يابي نقوش تزئيني يکي از درهاي موجود در مجموعه مزار شيخ احمد جام ، تربت جام (در موجود در آب انبار ) :


سال انتشار : 1398

تعداد صفحات : 10

چکیده مقاله:

خراسان دیاری پهناور است که در آن رویدادهای تاریخی اثرگذاری در تولید آثار هنری ایران شکل گرفته است و نقش به سزایی در معماری مساجد، مدارس و خانقاهها دارد که برای معنویت بخشی به ارزش مکانی آن ، هنرمند دست به تزئین و آرایش آنها می زند . در این پژوهش ضمن معرفی مزار شیخ احمد جام در تربت جام از لحاظ ساختار و معماری، سعی شده است که نقوش استفاده شده در روی در ( در موجود در آب انبار ) مورد بحث قرار گیرد . نقوشی که گاه شکل هندسی و گاه شکل گیاهی و زمانی به شکل خط نوشته خود را نشان می دهد. این نقوش قابلیت حرکت و تکرار دارند و خود باعث جلوهای خاص شده اند . در ادامه این نوشتار، نقوش به کار رفته در در چوبی (موجود در آب انبار) ، مجموعه شیخ احمد جام ، دسته بندی و شناسایی شده است . با استفاده از تطبیق و مقایسه نقوش تزئینی برای تاریخ یابی اثر و فنون منبت به کار رفته در تزئینات در چوبی مورد مطالعه ، دوره ساخت اثر در دوره تیموری ، مشخص گردیده است . پژوهش روبرو ،توصیفیتحلیلی و تاریخی است .شیوه جمع آوری اطلاعات براساس مطالعات کتابخانه ای و پژوهشهای میدانی مصاحبه و عکس ، که به طور اخص نگارنده ثبت کرده صورت گرفته است

لینک کمکی