فایل رایگان رخداد کاني سازي طلا ± مس منطقه جلمبادان، شمال غربي سبزوار: زمين شناسي، سنگ نگاري، دگرساني، کاني سازي و ژئوشيمي اکتشافي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان رخداد کاني سازي طلا ± مس منطقه جلمبادان، شمال غربي سبزوار: زمين شناسي، سنگ نگاري، دگرساني، کاني سازي و ژئوشيمي اکتشافي :


سال انتشار : 1398

تعداد صفحات : 10

چکیده مقاله:

رخداد کانی سازی جلمبادان در شمال غربی سبزوار، استان خراسان رضوی، و در جنوب غربی کمان ماگمایی قوچان- سبزوار قرار دارد. زمین شناسی منطقه شامل سنگهای آتشفشانی آندزیتی- تراکی آندزیتی ائوسن است که مورد نفوذ توده های نفوذی نیمه عمیق مونزودیوریتی تا دیوریتی قرار گرفته اند. بافت این توده ها پورفیری بوده و پلاژیوکلاز، پیروکسن و هورنبلند کانیهای معمول آنها هستند. براساس شواهد ژئوشیمیایی این توده ها از نوع کالک آلکالن و گرانیتوئیدهای I هستند که در یک زون فرورانش حاشیه قاره از ذوب بخشی 7 تا 15 درصدی اسپینل لرزولیت تشکیل شده اند. توده های نفوذی مونزودیوریتی تا دیوریتی نقش اصلی را در کانی سازی داشته اند. دگرسانی گسترده ای در منطقه دیده می شود که شامل سیلیسی- سرسیتیک، آرژیلیک و پروپلیتیک است. کانی سازی به شکل افشان در همه توده های نفوذی و سنگهای آتشفشانی اطراف آنها دیده می شود. پیریت مهمترین کانی اولیه و مالاکیت، هماتیت، گوتیت و لیمونیت کانیهای ثانویه هستند. ناهنجاری طلا بین 018/0 تا بیش از 2 گرم در تن و مس تا 509 گرم در تن بویژه در نیمه شرقی منطقه وجود دارد. برپایه جایگاه تکتونیکی، شواهد زمین شناسی، نوع و گسترش دگرسانی و کانی سازی و ناهنجاریهای ژئوشیمیایی، رخداد کانی سازی جلمبادان یک طلا- مس پورفیری است.

لینک کمکی