فایل رایگان پاورپوینت اپیدمیولوژی كزاز

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت اپیدمیولوژی كزاز :

دانلود پاورپوینت با موضوع اپیدمیولوژی كزاز،
در قالب ppt و در 33 اسلاید، قابل ویرایش، شامل:

تعریف و اهمیت بهداشتی
عامل سببی
عامل سببی
دوره نهفتگی
سیر طبیعی
عوامل موثردر پیش آگهی
وضعیت جهانی و منطقه ای بیماری
وضعیت بیماری در ایران
تاثیر سن، جنس و شغل و موقعیت اجتماعی
تاثیر عوامل مساعد كننده
حساسیت و مقاومت در مقابل بیماری
پیشگیری و كنترل
واكسیناسیون بالغین
میزان تاثیر واكسن
ایمونیزاسیون پاسیو (انفعالی)
و . . .


بخشی از متن پاورپوینت:
اپیدمیولوژی كزاز:
تعریف و اهمیت بهداشتی
كزاز نوعی بیماری دستگاه اعصاب (نرولوژیك) است كه با افزایش تون و گرفتگی های (اسپاسم) عضلات مشخص می شود. این اسپاسم ها بعضا موجب صدمات جدّی نظیر شكستگی دنده ها و مهره ها و خفگی شده و ممكن است با محرّك هائی نظیر نسیم، حركت ناگهانی، صدا، نور، سرفه . . . بروز نمایند.

عامل سببی
كلوستریدیوم تتانی، باسیل گرم مثبت بی هوازی متحرّك مولّد اسپوری است كه به فراوانی، در خاك و مدفوع حیوانات اهلی و انسان یافت می شود و اسپورهای آن را می توان از گرد و خاك، البسه و از محیط خشك اطراف، به فرم قابل زیست، پس از سال ها كشف نمود. این اسپورها و توكسین باسیل، می توانند واكسن ها، سرم ها و نخ بخیه (كات گوت) را نیز آلوده نمایند.
وفور این باكتری در نواحی پُرجمعیت و در آب و هوای گرم و مرطوب و در خاك غنی از مواد آلی، بیشتر است و شكل رویشی كلوستریدیوم تتانی، نسبت به حرارت، بسیاری از مواد ضدعفونی كننده و آنتی بیوتیك ها و مخصوصا پنی سیلین، حساس است ولی اسپورهای آن نسبت به عوامل ضدعفونی كننده فیزیكی و شیمیائی، شدیدا مقاوم بوده به طوری كه در اتوكلاو 121 درجه سانتی گراد به مدت 15-10 دقیقه زنده می ماند. در صورتی كه حیواناتی نظیر اسب و گاو و فضولات آن ها در محیط وجود داشته باشند میزان كلوستریدیوم تتانی، در دستگاه گوارش انسان و در محیط زیست، افزوده می شود.

دوره نهفتگی
دوره نهفتگی كزاز در حدود 14 روز و دوره شروع آن در حدود 6 روز است. دوره نهفتگی عبارت است از فاصله ورود باسیل به بدن و بروز اوّلین قفل شدگی فك (تریسموس) و دوره شروع، عبارتست از فاصله اوّلین تریسموس تا اوّلین اسپاسم عمومی. در صورتی كه دوره نهفتگی، كمتر از 9 روز و دوره شروع كمتر از 48 ساعت باشد، حمله بیماری، شدیدتر خواهد بود. ضمنا هرچه فاصله محل زخم و سیستم اعصاب مركزی بیشتر باشد دوره نهفتگی نیز افزون تر و در صورتی كه زخم، مركزی و یا بر روی سروگردن قرار داشته باشد دوره نهفتگی، كوتاه تر می باشد به طوری كه دوره نهفتگی، در كزاز مغزی (سِفالیك)، در حدود 2ـ1 روز است و پیش آگهی بدی نیز دارد.
دوره نهفتگی متوسط كزاز نوزادان در حدود 6 روز است ولی می تواند از 3 تا 28 روز، متغیر باشد و در مواردی كه این دوره، كوتاه است تا 80% موجب مرگ نوزادان می گردد
و . . .

لینک کمکی