فایل رایگان مبانی نظری و پیشینه تحقیق سلامت اجتماعی مبتنی بر آموزه های اسلامی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان مبانی نظری و پیشینه تحقیق سلامت اجتماعی مبتنی بر آموزه های اسلامی :

دید کلی :
دانلود نمونه فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد روانشناسی با عنوان فایل رایگان مبانی نظری و پیشینه تحقیق سلامت اجتماعی مبتنی بر آموزه های اسلامی بصورت جامع و کامل برگرفته شده از پایان نامه کارشناسی ارشد با منابع بروز و جدید


توضیحات کامل :

سلامت و سلام یعنى مصون و جدا بودن از آفات ظاهرى و باطنى. قرآن کریم اشاره می‏کند قلب سلیم آن است كه از شك، حسد، كفر و نظایر آن سالم و دور باشد (واقعه، آیات 25 و 26)؛ مراد گفتار و رفتاری است که از هم دیگر در سلام باشند. طبرسى گوید؛ سلام یعنى آن كه بندگان از ظلمش سالم‏اند؛ علامه طباطبایی (ره) در کتاب گران‏قدر تفسیر المیزان سلامت را «بى آزار» معنى كرده و می‏گوید؛ سلام كسى است كه بدون شرّ و ضرر، با تو به سلامت و عافیت ملاقات كند (قرشى،1371). با توجه به ریشه و معنای سلامت و سلام، مسلمان باید آبروی دیگران را حفظ و هتک حیثیت نکند و مردم از دست و زبانش درامان باشند. همانطور که حضرت علی(ع)می فرمایند: «با مؤمنین به ایثار و با سایر مردم به انصاف رفتار کن» (تمیمی آمدی،1366) حضرت صادق (ع) نیز فرموده‏اند: «مسلمان کسی است که مردم ازدست وزبان او در امان باشند» و«مومن کسی است که مردم اورا امین مال وجان خود بدانند» (علامه مجلسى ، 1037- 1111 هجرى). 

 

 

 

 

نداى قرآن فراخوانی به حذف تفاوت ها و امتیازها دارد، زیرا خداوند از آن جهت میان مردم درنسب ها وشهرها تفاوت قرار داد تا در صدد شناختن هم برآیند و با یك دیگر آمد و شد كنند، نه این‏ كه به یك دیگر فخر فروخته، و به برترى‏ جویى بپردازند (حكیمى،1380). سالهای متمادی است اندیشمندان علوم انسانی وروان شناسان غربی باگمانه زنی و نظریه پردازیهای مختلف سعی درشناسایی شاخص ها، مؤلفه ها و متغیرهای تأثیرگذار و مرتبط با رفتار های بهنجار و نابهنجار داشته اند تا بتوانند به کنترل، پیش بینی و تبیین رفتار انسان برای دستیابی به سلامت بپردازند. این نظریه ها در جنبه های ماهوی سرشت سرنوشت انسان تفاوت و گاه تضادهای بنیادی، با نگاه اسلام داشته‏اند به ‏طوری‏ که این تفاوت ها، تأثیر مهمی بر اهداف، محتوا و شایسته های رفتار سالم و انسان سالم به ویژه در عرصه اجتماعی بر جای گذاشته‏اند. تفاوت فوق العاده زیادی وجود دارد میان این كه انسان خود را برای خویشتن مطرح كند و این‏ كه آفریننده او که مافوق اوست وی را مورد شناسایی قرار دهد (علامه جعفری، الف 1388).  

 

 

 

 


دین اسلام به عنوان کامل ترین نسخه هدایت الهی تا آخرین نسل بشر الگوها و مبانی جامع و دقیقی در خصوص تفکر، احساس و رفتار شایسته وسالم افراد در تعامل با همسر، فرزند،همسایه و به‏طورکلی برادران دینی و تمامی انسان ها ارائه نموده که یک مسلمان باید آن‏ها را رعایت کند (مصباح یزدی، 1388).اسلام کیفیت ارتباط مسلمان با دیگران را چنین معرفی میکند: اگر كسى بر او ستم كرد صبر نماید، با خویشاوندان قطع رابطه ندارد، از خوى خشن دور، دیدگان او بدون اراده‏اش متوجه جایى نمى‏شوند، نسبت به مردم حسد ندارد، از احسان و انفاق خوددارى نمى‏كند، مظلومان را یارى مى‏كند و از بینوایان دلجویى مى نماید، خود را به سختى مى اندازد ولى مردم از او در آسایش اند، در انجام كارهاى مردم كوشش دارد، در حلمش نقصى نیست، هر كس از او مشورت بخواهد راهنمایى مى‏كند و هر كس از او مساعدت طلب كند او را مساعدت مى‏نماید (عطاردى، 1378).

 

 

 

 

 

 پیامبر(ص) در خصوص ویژگی های روابط سالم میان مسلمانان می فرمایند: «امّت من در دنیا بر سه طبقه‏اند ؛ كسانی كه مال را از پاكیزه‏ترین وجه و بهترین راه فراهم مى آورند واز آن براى صله رحم به خویشا وندان خود مى بخشند؛ به برادران دینى خود كمك مى‏كنند، و فقیران را در مال خود شریك مى سازند» (مجلسی 1037- 1110 هجرى). بر اساس منشور امامیه (سبحانی،1389)، انسان در پرتو نور خرد و موهبت اختیار، در برابر خدا، پیامبران و دیگر انسانها مسؤول است. هیچ انسانى بر دیگرى تفوّق ندارد، مگر از طریق تقوا و پرهیزكارى. اسلام با دعوت به برادرى، اصلى اساسى براى ارتباط هاى اجتماعى انسان تأسیس مى‏كند، كه مردمان را به مهربان بودن، نیكى كردن به یكدیگر، رفتار برادرانه داشتن و عمل كردن بر مبناى مواسات، مساوات و ایثار فرا مى‏خواند(حكیمى،1380).

 

 

 

 

 

 

 

 


فایل رایگان مبانی نظری و پیشینه تحقیق سلامت اجتماعی مبتنی بر آموزه های اسلامی
فهرست مطالب
1-7- تعریف مفهومی و عملیاتی متغیرها    12

تعریف مفهومی سلامت اجتماعی :    12

ادبیات نظری و پیشینه تجربی سلامت اجتماعی

پیشینه پژوهش    15
2-1- مقدمه    16
2-2- بخش اول: سلامت اجتماعی و راه های ارتقاع آن    18
2-2-1- سلامت    18
2-2-2- سلامت اجتماعی    20
2-2-3-رویکردهای موجود در تعریف سلامت اجتماعی    22
2-2-4-اجتماعی:    24
2-2-5- انسجام اجتماعی:    26
2-2-6-شکوفایی اجتماعی:    26

2-2-7-بعد فردی سلامت اجتماعی مبتنی بر آموزه های اسلام    28

2-2-8-بهداشت روانی در اسلام    29
2-2-9- نقش مذهب در بهداشت روانی    30
2-2-10- نقش مذهب در پیشگیری از بیماری های روانی    31
رهنمودهای قرآنی برای تسکین و درمان بیماری های روانی:    32
1-درمان، با ذکر و یاد خدا:    32
2-درمان، با خواندن قرآن و دعا    32
2-2-11-چارچوب نظری سلامت اجتماعی    33


2-4- مرور تحقیقات انجام شده  سلامت اجتماعی  44

2-5- فرضیه های تحقیق:    45

منابع و مأخذ    

 
 

لینک کمکی