فایل رایگان تجزیه و تحلیل برنامه روابط عمومی سازمان

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان تجزیه و تحلیل برنامه روابط عمومی سازمان :

فایل رایگان تجزیه و تحلیل برنامه روابط عمومی سازمان
فهرست مطالب

تاریخچه روابط عمومی در جهان

تاریخچه روابط عمومی در ایران

تعریف روابط عمومی و نکات قابل توجه

مهمترین وظایف و فعالیت های درون سازمانی

مهمترین وظایف و فعالیت های برون سازمان

روابط عمومی و تبلیغات بازرگانی

روش های ارتباط بین روابط عمومی ها و مطبوعات

بیانیه های مطبوعاتی دو شکل مختلف دارند:

الف) اشکالی های محتوایی

ب) اشکال های ساختاری

روابط عمومی و جایگاه آن در بازاریابی

اهداف بازاریابی و روابط عمومی:

مخاطب شناسی

تعریف مخاطب

مخاطب سرسخت:

ارتباط در سازمان

منبع:

تاریخچه روابط عمومی در جهان

کاربرد اصطلاح روابط عمومی به معنای خاص برای اولین بار در سال 1897 در سالنامه اداره اتحادیه راه آهن ایالات متحده آمریکا به چشم خورد. ولی سابقه و تاریخ فعالیت های مربوط به ان ، به زمان های بسیار دور و آغاز زندگی اجتماعی بشر باز می گردد.

به این صورت که کوشش در براقراری ارتباطات با توسل به وسایل ممکن و موجود را می توان در زمان های قبل از تولد مسیح جستجو کرد. از ان جمله اقوام مختلف مثل؛ بابلی ها ، آشوری ها در شرق میانه و یونانی ها و رومی ها در اروپای جنوبی ، از فعالیت های روابط عمومی برخوردار بودند و ادامه این تاریخ تا به امروز ، ارائه کننده شواهد و علایم بارزی است که هر یک نشانگر نوعی کوشش در برقراری ارتباطات و روابط عمومی است.

در گذشته های دور، دولت ها و سازمان های تحت فرمانشان به صورت های مختلف با مخاطبان و سرویس گیرندگان، ارتباط برقرار می نموده اند. اطلاع رسانی هم به صورت های ابتدایی وجود داشته است که این هر دو به نوعی یک کار روابط عمومی محسوب می شود.

تغییر و تحول در روش های ارتباطی به صورت مدرن و امروزی آن و در نتیجه تاسیس واحدها یا دفاتر روابط عمومی از کشور آمریکا شروع شد که طی شش مرحله زمانبندی زیر موقعیت امروزی خود را به دست آورده است.

از سال 1900 تا 1914 با رشد بسیار سریع واحدهای اقتصادی ، تولیدی و بازرگانی خصوصی چون راه آهن ها، بانک ها ، صنایع نفتی و معادن و آغاز مبارزه افکار عمومی بر علیه مقاصد سود جویانه آنان به طوری که در اثر آغاز این جنبش، تعدادی از شرکت های بزرگ تجاری و تولیدی به ورطه ورشکستگی سوق داده شدند. همین امر صاحبان صنایع و شرکتها را به فعالیت های روابط عمومی جهت جلب افکار عامه متوجه کرد و در سال 1906 اولین شرکت خصوصی خدمات تحت عنوان روابط عمومی توسی (آی وی لی ) که فارع التحصیل دانشگاه پرینستون و خبرنگار روزنامه نیویورک ورلد بود، ایجاد شد که این فرد را پدر روابط عمومی در آمریکا می نامند.

از سال 1914 تا 1918 به تدریج به اقتباس از موسسه لی ، سایر موسسات اقدام به تاسیس دفاتر روابط عمومی نمودند و نیز با کوشش دولت آمریکا جهت روشن کردن هدف های شرکت در جنگ جهانی اول و جلب حمایت مردم به سوی مشارکت آمریکا در این جنگ، توسط سربازان و مردم مطالبی ارائه شد.

از سال 1918 تا 1929 به عنوان مرحله پس از جنگ و رشد بسیار وسیع واحدها روابط به ویژه در زمینه های اقتصادی و نیز تشکیل نخستین دوره آموزشی روابط عمومی در سال 1923 در دانشگاه نیورک که توسط (ادوارد . ال . برنیز ) تدریش شد.

از سال 1929 تا 1939 که با رشد پیگیر، منظم و علمی روابط عمومی ها و اعمال کوشش های فراوان جهت ایجاد توازن و هماهنگی بین منافع فردی و مصالح عامه صورت پذیرفت.

از سال 1939 تا 1945 و جنگ جهانی دوم که در این دوره در کنار کمیته اطلاعات عمومی، دولت اقدام به تاسیس اداره اطلاعات جنگ کرد و هزاران متخصص روابط عمومی در سراسر امریکا در فعالیت های عظیم اقتصادی-مذهبی اشتغال ورزیده و در زمینه های مختلف اقتصادی ، سیاسی مذهبی و آموزشی اقدامات مفیری را به نفع مردم انجام دادند و برخورداری از روابط عمومی به جز در امریکا در سایر کشورها چون انگلیس ، آلمان ، فرانسه ، هلند و ... هم احساس شد.

از سال 1945 تاکنون با گسترش روز افزون واحدهای روابط عمومی روبرو بوده است و همراه آن کتاب ها و مطالب زیادی در زمینه روابط عمومی تالیف شده است. موسسات آموزشی روابط عمومی ، انجمن ها و اتحادیه های روابط عمومی و بالاخره رشته های تحصیلی دانشگاهی روابط عمومی به وجود آمدند و روابط عمومی در تمام جهان به عنوان بک امر ضروری مورد توجه قرار گرفت و همچنین نخستین انجمن روابط عمومی در امریکا ، در سال 1948 تشکیل شد.

تاریخچه روابط عمومی در ایران

شیوه نـوین روابط عمومی در ایـران با ملی شدن صنعت نفت هـمزمان است ، سپـس وزارتخــانه ها و سازمانـهای زیادی به منظور نشر اخـبار و ارائه عملـکرد انجـام شده و ارتباط مردمـی و تسلط برافکار عمومی و ایجاد ارتباط با رسانه های همگانی نیاز خود را در این زمینه احساس کرده و روابط عمومی را به شکل نخستین آن آغاز کردند.

نخستین روابط عمومی در ایران به طور رسـمی در مرداد ماه سال 1332 شمسی در شرکت سابق نفت ایران آغاز به کار کرد واولین گردانندگان آن دکتر نطقی استاد علوم ارتباطات و شاعر ونویسنده معاصر مرحوم ابوالقاسم حالت بودند که بعدا استاد ابوالفضل مرعشی نیز به این جمع پیوست .

در بسیاری از سازمانها و ادارات تا سال 1345 اداراتی به نام تبلیغات و انتشارات و یا انتشارات و اطلاعات فعالیت می کردند که از این تاریخ به بعد نام این ادارات به روابط عمومی تغییرکرد.در سـال 1345 مسئولان شرکت ملی نفـت ایران ، موسسه مطبـوعاتی کیـهان ، دانشگاه تهران و وزارت اطلاعات و جهانگردی وقت به فکر تاسیـس یک مرکز آموزش عالی برای رشته روابط عمومی افتادند .


این مرکز یک سال بعد افتتاح شد و بیش از صد نفر دانشجو از میان فارغ التحصیلان دوره دبیـرستان را جهت تحصیل در دوره لیسانس روابط عمومی پذیرفت این مرکز درآغاز نام مؤسسه عالی مطبوعات و روابط عمومی را برای خود برگزید .

این مؤسسه پس ازچندی نام ( مؤسسه علوم ارتباطات اجتماعی ) را به خود گرفت و بعدها به ( دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی ) تغییرنام داد و تا سال 1358 به فعالیت مشغول بود . درطول 13 سال فعالیت این دانشکده نزدیک به هزار نفر موفق به اخذ مدرک لیسانس روابط عمومی از آن شدند .

پس ازپـیروزی انقلاب اسـلامی دولتمردان ومدیرانی که در ابتـدا مسئـولیت اداره سازمانها راپـذیرفته بودند ، با توجه به وجود عوامل گوناگون ، چندان توجهی به فعالیتهای روابط عمومی نکردند . به تدریج که کارها و مؤسسات و سازمانها به روال عادی بازگشت و جریان امور سیر طبیعی خود را در مدیریتها آغاز کرد کمبود فعالیتهای روابط عمومی در آنها احساس شد .

درطول مدت جنگ دوره های کوتاه مدت و بلند مدت آموزش روابط عمومی به وسیله مرکز آموزش مدیریت دولتی برای آموزش کارمندان مشغول به کاردردفاتر روابط عمومی مؤسسات دولتـی و غیردولتی تشکیل شد . رشته روابط عمومی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی از فایل رایگان تجزیه و تحلیل برنامه روابط عمومی سازمان
فهرست آموزش عالی حذف شده بود ، درسال 1368 با تلاش دلسوزانه ومجدانه دکتر معتمدنژاد و دکتر حمید نطقی و سایر اساتید این رشته در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی که نام جدید آن همان دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی بود ، بازگشوده شد .

پس ازچند سال دانشگاه آزاد اسلامی نیز رشته علوم ارتباطات اجتماعی با گرایش روابط عمومی را برای نخستین بار در واحد تهران مرکزی تاسیس کرد . دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نیز در شاخه ارتباطات بدون گرایش روابط عمومی ، دوره کارشناسی را برگزار می کند که دست اندرکاران روابط عمومی مصرانه از مسئولین این دانشگاه انتظار دارند که به برگزاری رشته روابط عمومی توجه بیشتری در این دانشگاه بشود .

علاوه بردانشگاههای فوق ، دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درمرکز آموزش فرهنگ ، دوره کاردانی روابط عمومی را از سال 1377 آغاز کرده است . علاوه برمقاطع تحصیلی فوق ، ادارات کل روابط عمومی وزارتخانه ها و سازمانها با همکاری انجمن روابط عمومی ایران به تشکیل دوره های آموزشی روابط عمومی برای کارمندان خود اقدام نموده اند .

پس ازآن که سازمان امور اداری و استخدامی کشور آئین نامه دفاترروابط عمومی را تصویب کرد، در سال 1370 به منظور تشویق مسئولان روابط عمومی نخستین مراسم انتخاب روابط عمومی نمونه در تهران برگزار گردید و به چندین دفتر و واحد روابط عمومی ، جوایزی اهدا شد و ریاست جهموری وقت برای تشویق مدیران نمونه روابط عمومی، جوایز فرهنگی و مادی با ارزش اختصاص دادند .

از آن زمان به بعد تقریبا همه ساله روابط عمومی های برترانتخاب و تشویق می گردند . ریاست جهموری و اعضای هیات دولت به تبع آن مدیران کشور اکنون به روابط عمومی به عنوان یک رشته فعال درتشکیلات مملکتی می نگرند و با اختصاص امکانات و بودجه به گسترش این واحدها و افزایش توان اجرایی آنها کمک های فراوانی کرده اند .

اکنون درکشور به حرفه روابط عمومی همچون یک حرفه حساس ، مهم ، پر مسئولیت و تعیین کننده نگریسته می شود


لینک کمکی