فایل رایگان تحقیق در مورد صنایع هوایی ایران

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان تحقیق در مورد صنایع هوایی ایران :

فایل رایگان تحقیق در مورد صنایع هوایی ایران
فهرست

عنـــــــوان

صفحه

مقدمه

1

شرکت صنایع هواپیمایی ایران(صها)

2

شرکت پنها

3

شرکت هسا

3

شرکت قدس

3

اساسنامه شركت صنایع هوایی قدس

4

فصل اول ـ كلیات:

4

فصل دوم ـ اركان شركت:

5

فصل سوم ـ سایر مقررات:

10

پیشرفت صنایع هوایی

12

سامانه ناوبری رادیویی تكن ترانسپاندر زمینی

12

رادار تقرب فرودگاهی

13

هواپیماهای جدید گشت دریایی

13

بالگرد ملی کلاس سبک و متوسط پنها1و2

13

بالگرد 214 اس تی

13

ارابه فرود هواپیماهای جنگنده و آموزشی

14

بالگرد پیشرفته رزمی طوفان 2

14

هواپیمای جنگنده قاهر 313

15

پهپاد تهاجمی «حماسه»

16

پهپاد راهبردی فطرس

16

پهپاد رهگیر کرار 4

17

پهپاد مسلح به موشك‌های پدافند هوایی

18

بالگرد کلاس 412

19

هواپیمای جنگنده و آموزشی پیشرفته صاعقه 2

19

طراحی و ساخت هواپیماهای سبک تفریحی و آموزشی

20

طراحی و ساخت انواع پهپادهای هدف،شناسایی و رزمی

21

ساخت قطعات اصلی و کلیدی برای کلیه هواپیماهای نظامی و بالگردها

21

هواپیمای مسافربری ایران140

22

ساخت بالگرد

22

تعمیرات اساسی بالگرد

23

منابع

24
مقدمه

سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح با بیش از 35 سال سابقه درخشان در امور ساخت و تعمیرات اساسی انواع پرنده های نظامی و تجاری در سال 1345 تاسیس شد.
مهمترین وظیفه این سازمان،ساخت و تعمیرات اساسی انواع پرنده ای نظامی و تجاری و تولید قطعات مربوط می باشد.فروش و خرید محصولات این سازمان از طریق چهار شرکت صها،پنها،هسا و قدس انجام می گیرد.

سازمان صنایع هوایی ایران، قصد دارد تا 10 سال آینده، 100 فروند هواپیمای پیشرفته توپولوف تی یو-214 و تی یو-204 با مشارکت روسیه، تولید کند؛ تعداد کارکنان ایر واحد تولید توپولف قرار است چیزی در حدود 210 نفر باشد. که یک قرارداد جدید با شرکت مادو بزرگترین تولید کننده قطعات هواپیما بسته شده است. شرکت مادو با هدف تولید موتور هواپیماهای بدون سرنشین در سال 1380 در شهر قم شروع به کار کرد که تاکنون موفق به ساخت سه نوع موتور هواپیماهای بدون شرنشین شده است. شرکت مادو یکی از شرکتهای مستقل وزارت دفاع می‌باشد که بیشترین محصولات خود را به کشور سوریه صادر می‌کند. شرکت همچنین در ساخت انواع ملخ های چوبی و کربنی توانمند است.

شرکت صنایع هواپیمایی ایران(صها)

تاسیس سال 1345،عملکردهای این شرکت عبارت است از: تعمیرات اساسی بیش از 19 نوع هواپیما و بیش از 18 نوع موتور هوایی و زمینی و 9 نوع موتور بالگرد.

این شرکت سازنده موتورهای جت،سازنده انواع قطعات یدکی پرنده های مختلف بوده،به زودی سازنده هواپیمای جت صد نفره نیز خواهد شد.

از دیگرکارهای این شرکت ساخت آشیانه های پهن پیکر چند منظوره است،با ورودی های بسیار بزرگ ، که به عنوان بزرگترین آشیانه هواپیماهای پهن پیکر (نظیر بویینگ 747)درخاورمیانه محسوب می شود.

صنعت ساخت موتورهای تورینی با پیشرفته ترین امکانات نیز از محصولات دیگر این شرکت است.
عملکردهای تعمیراتی: تعمیرات اساسی هواپیماهای Boeing 747 , Boeing 707 , F-27 , F-14 , F-4 ,C130 تعمیرات اساسی موتورهای مربوط به هواپیماهای فوق الذکر شامل: GT9D,GT3D,DART,TF30,J74,T56تعمیرات اساسی موتورهای صنعتی سولار،اسمپوس و وستینگهاوس.

تعمیرات موتور بالگردهای T58,T64,P6T-3B,6T-3 مربوط به بالگردهای 212 و سکورسکی .

شرکت پنها

تاسیس در سال 1348،بزرگترین پشتیبان تعمیرات سنگین ناوگان بالگردهای کشور،تعمیرات رده پویی در قالب( N.M.P. مرکز مهندسی تعمیر و نگهداری).( H.D.M.P مرکز تعمیرات اساسی سنگین)( N.I.C.P مرکز کنترل موجودی و تدارکاتی ناوگان)( R.F.E.C مرکز تحقیقات و ساخت ) دارای شعبات گوناگون ساخت بالگرد،جعبه سیاه،سیستم شناور و...


شرکت هسا

تاسیس در سال 1354،سازنده پرافتخار هواپیمای جت ملخ دار ایران140 به ظرفیت 52 نفر با برد بیش از 2000 کیلومتر،سازنده پهباد ابابیل،دارای سیستم های پیشرفته قاب و نگهدارنده مخصوص ساخت بدنه هواپیما،دفتر طراحی،تعمیر و ساخت هوا ناوها و چندین توانمندی دیگر.


شرکت قدس

تاسیس در سال 1364،عمل کردها،طراحی،ساخت،ارایه خدمات گسترده پس از فروش انواع پهباد و پرنده های بدون سرنشین،تولید و بهسازی انواع ملخ،چترهای نجات و چترهای فرود خودکار و غیر خودکار،طراحی و ساخت ایستگاه های کنترل زمینی (G.C.S) ، سیستم های الکترونیک پروازی،تصویربرداری هوایی،هدف یابی،ردگیری و رهیابی اپتیکی،اویونیکی و غیره.

هیئت وزیران در جلسه‌های مورخ 9/5/1384 و 7/9/1386 بنا به پیشنهاد شماره 79/17/104/24205 مورخ 28/1/1384 وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و به استناد ماده (4) قانون تشكیل سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح ـ مصوب 1381 ـ اساسنامه شركت صنایع هوایی قدس را به شرح زیر تصویب نمود:

اساسنامه شركت صنایع هوایی قدس

فصل اول ـ كلیات:
مـاده1ـ بـه منـظور انجام فـعالیتهای مـربوط به وسـایل بـدون سـرنـشین و هواپیماهای سبك و فوق سبك مندرج در تبصره (1) ماده (8) اساسنامه سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح، كه در این اساسنامه سازمان نامیده می‌شود، شركت صنایع هوایی قدس كه در این اساسنامه شركت نامیده می‌شد در زیرمجموعه سازمان تشكیل می‌گردد.
ماده2ـ شركت دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی است و بر اساس مفاد این اساسنامه اداره می‌شود و در موارد سكوت تابع مقررات مربوط به شركتهای دولتی خواهد بود.
تبصره ـ طرحها و برنامه‌های شركت در چارچوب مقررات این اساسنامه، هماهنگ و براساس تدابیر فرماندهی كل نیروهای مسلح كه به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ابلاغ می‌شود، انجام می‌گیرد.
ماده3ـ مدت فعالیت شركت از تاریخ تشكیل نامحدود می‌باشد.
ماده4ـ مركز اصلی شركت تهران می‌باشد. شركت در صورت لزوم می‌تواند با رعایت تدابیر و قوانین و مقررات مربوط و با تصویب مجمع عمومی، شعب یا نمایندگیهایی در نقاط مختلف داخل یا خارج از كشور ایجاد نماید.
ماده5 ـ سرمایه اولیه شركت، مبلغ یكصد میلیون ریال می‌باشد كه به صورت هزار سهم یكصد هزار ریالی بانام تسهیم گردیده و كلاً پرداخت شده است و نهصد و نود و هفت (997) سهم آن متعلق به سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح، یك سهم متعلق به شركت صنایع هواپیماسازی ایران، یك سهم متعلق به شركت پشتیبانی و نوسازی هلیكوپترهای ایران و یك سهم دیگر آن متعلق به شركت صنایع هواپیمایی ایران (صها) می‌باشد.
تبصره1ـ صنایع هوایی قدس و سایر واحدهای صنعتی و تحقیقاتی موجود كه تمام یا بخشی از آنها متعلق به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است و به تشخیص وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح فعالیت آنها مرتبط با وظایف شركت می‌باشد، با كلیه اموال منقول و غیرمنقول، داراییها، نیروی انسانی، ذخایر، دیون، تعهدات، حقوق و منافع به شركت منتقل می‌گردد. ارزش دارایی واحدها و صنایع یادشده پس از ارزیابی با تصویب مجمع عمومی و با رعایت سایر ترتیبات قانونی به عنوان سهام سازمان به سرمایه شركت افزوده خواهد شد.
تبصره2ـ از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این اساسنامه، مالكیت عین و منافع كلیه اراضی و املاك واقع در متصرفات قبلی صنایع هوایی قدس كه مالكیت آنها متعلق به دولت جمهوری اسلامی ایران و بدون معارض می‌باشد با رعایت ماده (117) قانون محاسبات عمومی كشور ـ مصوب 1366ـ به شركت منتقل و به سرمایه آن افزوده می‌شود.
ماده6 ـ موضوع عملیات شركت عبارت است از:
1ـ طراحی، ساخت، تولید و بهسازی انواع هواپیماهای بدون سرنشین اعم از بال ثابت و بالگرد و قطعات، تجهیزات و مجموعه‌های مربوط به آنها و انجام اقدامات یاد شده در مورد سایر وسایل بدون سرنشین.

لینک کمکی