فایل رایگان طرح توجیه فنی ، مالی و اقتصادی پرورش كرم ابریشـم با ظرفیت 600 جعبه در یك دوره

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان طرح توجیه فنی ، مالی و اقتصادی پرورش كرم ابریشـم با ظرفیت 600 جعبه در یك دوره :

دانلود طرح توجیه فنی ، مالی و اقتصادی پرورش كرم ابریشـم با ظرفیت 600 جعبه در یك دوره 11 ص فرمت word

مقدمـه :

نوغانداری به منظور تولید پیله، مادر یكی از قدیمی ترین صنایع جهان یعنی صنعت نساجی است كه طی آن برگ درخت توت به نخ ابریشم تبدیل شده و ارزش افزوده سرشاری پدید می‌آورد. ابریشم رشته ای است نازك، بلند، سبك، نرم ، جاذب‌الرطوبه، رنگ پذیر ، مقاوم در برابر نوسانات حرارت، نارسانا و درخشنده . این خصوصیات باعث استفاده گسترده از آن در تولید البسه، نارساناها، صنایع لاستیك، وسایل پزشكی و ... گشته است.

كرم ابریشم یا Bombix mori حشره ای است كوچك كه دارای دگر دیسی كامل شامل چهار مرحله تخم، لارو، شفیره و پروانه در یك نسل می‌باشد. در مرحله اول ، جنین رشد و نمو كرده و به لارو تبدیل می‌شود. در دومین مرحله ، لارو با تغذیه مواد غذایی به رشد و نمو خود ادامه می‌دهد. سومین مرحله دگردیسی یا تبدیل لارو به شفیره است. آخرین مرحله یا مرحله زایشی شامل تخم ریزی پروانه ماده پس از جفت‌گیری است.

تغذیه كرم ابریشم از برگ تازه درخت توت انجام می‌پذیرد و تنها در دوره لاروی تغذیه صورت می‌پذیرد. برای تغذیه كرم‌های جوان می‌توان از برگهای خرد شده با یا بدون شاخه استفاده كرد ولی كرم های بالغ منحصرا از برگهای خردنشده با یا بدون شاخه تغذیه می‌كنند.

میزان برگریزی برای هر جعبه ( شامل 20 هزار تخم نوغان ) بسته به سن لاروها از 5/1 تا 115 كیلوگرم در نوسان است.

سطح مناسب برای پرورش كرم‌های ابریشم نیز یكی از نكاتی است كه تاثیر بسزایی در یكنواختی رشد كرم‌ها دارد. اندازه مناسب سطح بستر در هر سن و هر روز باید مورد توجه قرار گیرد. لازم به توضیح است كه رشد كرم ابریشم بخصوص در سنین اول و دوم بسیار سریع می‌باشد بطوریكه یك لارو متولد شده در سن اول ( كه سه الی چهار روز به طول می‌انجامد ) ، پنجاه برابر وزن خود را در روز اول خواهد داشت و زمانیكه به رشد كامل خود برسد از نظر وزن ده هزار برابر ، از نظر حجم هفت هزار برابر و از نظر سطح چهارصد برابر بزرگتر خواهد بود.

با توجه به شكاف موجود بین عرضه و تقاضای ابریشم در جهان اجرای این طرح به عنوان یك فعالیت تولیدی ، ضمن اینكه گامی به سوی خود اتكایی كشور در محصولات كشاورزی به شمار می‌رود و دارای توجیه مناسب اقتصادی است، می‌تواند تامین كننده نیاز صنایع تبدیلی و بازار مصرف بوده و بسترساز اشتغال به كار نیروهای متخصص ( خصوصا در علوم كشاورزی و دامپروری ) و فاقد تخصص گردد. ضمن اینكه بانوان كارآفرین نیز می‌توانند با پیاده سازی این طرح، گامی در جهت توسعه میهن بردارند.لینک کمکی