فایل رایگان مقاله رتبه بندي نشانگان بيماري‌هاي گوارشي از نظر سادگي، در دسترس بودن و عوارض کمتر درمان از ديدگاه متخصصان طب ايراني

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان مقاله رتبه بندي نشانگان بيماري‌هاي گوارشي از نظر سادگي، در دسترس بودن و عوارض کمتر درمان از ديدگاه متخصصان طب ايراني :

سابقه و هدف: در طب سنتی ایران، دستگاه گوارش به‌خصوص معده به علت ارتباط نزدیک با دیگر اعضاء بدن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شیوع علائم بیماری‌های گوارشی میزان بالایی را به خود اختصاص می‌دهند و بروز بیماری‌های آن روز به روز در حال افزایش است. با توجه به اهمیت بیماری‌های گوارشی در این مطالعه به بررسی سادگی، در دسترس بودن، عوارض کمتر، شیوع و خطر بررسی عوارض مختلف بیماری‌های گوارشی پرداخته شده است.
مواد و روش‌‏ها: این مطالعه یک مطالع کیفی است که در سال 1397 در شهر تهران انجام شد. در این مطالعه پس از بررسی منابع طب سنتی و کلاسیک متفاوت، پرسشنامه‌ای مبنی بر بررسی علائم بیماری‌های گوارشی از نظر ساده و در دسترس بودن درمان، عوارض، هزین کمتر و همچنین اهمیت این علائم از نظر شیوع و میزان خطر طراحی شد و در نهایت این پرسشنامه دراختیار 13 نفر از اعضای هیئت علمی طب سنتی ایران گذاشته شد و نتایج حاصل با استفاده از نرم‌افزار SPSS تحلیل شد.
یافته‌ها: یافته‌های این مطالعه نشان داد که از نظر کلی افزایش ترشح بزاق 74 درصد، سوءهاضمه 76 درصد، آروغ 74 درصد، برگشت غذا 75 درصد، یبوست 76 درصد و نفخ شکم 77 درصد و سایر علائم با درصدهای تقریباً بالا در بین علائم مختلف بیماری‌های گوارشی، از نظر ساده بودن، در دسترس بودن درمان، عوارض، هزین کمتر، شیوع و میزان خطر می‌باشد.
نتیجه‌گیری: یافته‌های حاصل از مطالع حاضر نشان داد که طب سنتی می‌تواند به طور میانگین بیشترین اثر را در افزایش ترشح بزاق، از بین بردن بوی بد دهان، سوءهاضمه، آروغ، یبوست و نفخ در بین علائم مختلف بیماری‌های گوارشی از نظر ساده بودن، در دسترس بودن درمان، عوارض، هزین کمتر، شیوع و میزان خطر داشته باشد.

لینک کمکی