فایل رایگان مقاله سندي از آموزشگاه عالي پرستاري نفت آبادان، متن راهنماي آموزشي آموزشگاه عالي پرستاري شرکت ملي نفت ايران

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان مقاله سندي از آموزشگاه عالي پرستاري نفت آبادان، متن راهنماي آموزشي آموزشگاه عالي پرستاري شرکت ملي نفت ايران :

توسعه و گسترش دامن عملیات اکتشاف و پالایش نفت و افزایش شمار کارگران و مهاجران در شهرهای نوین مسجدسلیمان و آبادان سبب شد تا بهداشت و درمان از سال نخست پیدایش صنعت نفت مورد توجه قرار گیرد. در آبادان، مرکز نوبنیاد درمانی سرپایی (O.P.D) و پس از آن بیمارستان نفت که به بیمارستان شمار 2 معروف شد، در ابتدا با کادر پزشکی و درمانی بیگانه (انگلیسی و هندی) اداره می‌شد، اما روند بومی‌سازی امری ناگزیر بود. برای همین منظور «آموزشگاه پرستاری شرکت نفت انگلیس و ایران» در سال 1320 خورشیدی تأسیس شد که پس از ملی شدن نفت و ارتقای آن به سطح بالاتر آموزشی، به «آموزشگاه عالی پرستاری شرکت ملی نفت ایران» تغییر نام داد. این آموزشگاه، خاستگاه تربیت پرستار و بهیار برای فعالیت در بیمارستان نفت آبادان، طب صنعتی پالایشگاه، درمانگاه‌های حوز بهداشت و درمان مناطق نفت‌خیز و دیگر مراکز مورد نیاز بود. در آموزشگاه عالی پرستاری آبادان، موارد نوشتاری و چاپی مختلفی به‌عنوان متون درسی استفاده می‌شد که بسیاری از آنها در قالب کتابچه بودند. یکی از آن موارد، کتابچه‌ای است که در کتابخان بیمارستان نفت آبادان نگهداری می‌شود.
در این نوشتار با نیم‌نگاهی بر پیشینه و سال‌شمار آموزش پرستاری در آبادان و مناطق نفت‌خیز، سند نویافته از آموزشگاه عالی پرستاری آبادان را تشریح و در پایان، متن کامل آن را بازخوانی می‌کنیم.

لینک کمکی