فایل رایگان اثرات درمانی استحمام با مواد مؤثره گیاهان

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان اثرات درمانی استحمام با مواد مؤثره گیاهان :

عنوان مقاله: فایل رایگان اثرات درمانی استحمام با مواد مؤثره گیاهان
قالب فایل: WORD

فایل رایگان اثرات درمانی استحمام با مواد مؤثره گیاهان
فهرست مطالب:
مقدمه
الف) استحمام با گیاهان غیر معطر
استحمام با كاج (Pine Baths)
استحمام با پوست بلوط (Oak Bark Bath)
استحمام با سبوس گندم (Bran Bath)
پروتكل پیشنهادی
ب) استحمام با گیاهان معطر
سنبل الطیب (Valerian)
باد رنجبویه (Melissa)
اكیر تركی (Calamus)
اكلیل كوهی (Rosemary)
آویشن (Thyme)
بابونه (Chamomile)
بومادران (Yarrow)
اسطوخدوس (Lavander)
استحمام با سیلیس (Silica Baths)
استحمام با Hayseed و كیسه‌های Hayseed


* مقدمه:
گیاهان دارویی برای قرنهای متمادی جهت استحمام مورد استفاده آرایشی و درمانی قرار گرفته‌اند. این گیاهان معمولاً دارای بوی مطبوع، رنگ دلخواه یا خواص دارویی گوناگون بوده‌اند. از طرفی در دسترس بودن در منزل موجب استفاده هرچه بیشتر از آنها شده است.
امروزه مشخص شده كه فرآورده‌های گیاهی افزوده شده به وان حمام به میزان زیادی موجب تحریك پوست میشوند. در مقایسه با گروه كنترل، استحمام با كاج (pine bath) موجب افزایش بیشتری در تعداد گلبولهای سفید شده است.
در حال حاضر هیچ شكی وجود ندارد كه تعداد زیادی از تركیبات دارویی تهیه شده از گیاهان با اضافه شدن به وان حمام از طریق پوست جذب میشود. این تركیبات خونرسانی به لایه‌های بافتی نزدیك پوست را زیاد می‌كنند و فوائد اثرات دارویی آنها به موجود زنده می‌رسد.
باید خاطرنشان كرد كه تحقیقات علمی درباره درمان بوسیله استحمام با فرآورده‌های گیاهی در مراحل اولیه خود می‌باشد همچنین بحث‌های قابل توجهی درباره نوع فرآورده‌های مورد استفاده برای استحمام وجود دارد. قرصها و نمك‌های استحمام كه بصورت OTC (بدون نسخه) بفروش می‌رسند برای مصارف درمانی فایده‌ای نداشته و بیشتر جنبه آرایشی دارند.
از طرف دیگر روغن‌های خالص با كیفیت و نیز اشكال امولسیون ممكن است استانداردهای لازم را داشته باشند. بدون شك عصاره تام گیاهان نیز مؤثرند اما عمومیت كمتری دارند زیرا قوام سفت شبیه شربت داشته و آب را كدر می‌كنند لذا هرجا كه اثری بجز اثرات حاصل از جذب فرآورده مدنظر باشد مورد استفاده قرار می‌گیرند مثلاً استحمام با گیاه دم اسب.
- روغن‌های استحمام گیاهی به تركیبی از كل قسمتهای گیاهان دارویی ترجیح داده میشوند زیرا روغن‌های فرّار اجزای فعالی هستند و به طور آشكاری جذب پوستی دارند.
گاهی جوشانده غلیظ گیاه دم اسب یا پوست بلوط تهیه و به آب استحمام افزوده میشود یا مقدار لازم از داروی گیاهی در یك كیسه كتانی گذاشته شده و كیسه مزبور را در آب استحمام قرار میدهند. از این روشها برای استحمام كامل استفاده نمی‌شود اما همچنان برای استحمام نسبی و كمپرس مرطوب مناسب هستند.
- طبقه بندی گیاهان دارویی برای استفاده در استحمام بر اساس اجزاء فعال آنها كار مشكلی است زیرا اثرات آنها با یكدیگر همپوشانی دارد. اما این طبقه بندی واضحترین تصویر را ارائه میدهد. در ذیل مهمترین گیاهان دارویی مورد استفاده در استحمام، مورد بحث قرار گرفته اند.

لینک کمکی