فایل رایگان معماری باروك

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان معماری باروك :

فایل رایگان معماری باروك

فایل رایگان معماری باروك

از اوایل قرن هفدهم تا اواسط قرن هجدهم، اندیشه‌ها و سلیقه نو ـ معماری ـ هنر اروپا را دگرگونی بخشید كه محققان این دوره باروك را نام نهاده‌اند. هنر باروك پیش از آنكه در ادبیات بكار رود، در هنر معماری رخ نمود و به تدریج در هنرهای تجسمی و موسیقی آشكار شد.

باروک از واژه پرتقالی به معنای مروارید نامنظم مشتق است. این اصطلاح در آغاز مخصوصاً درباره‌ی معماری رنسانس با یك معنی حقارت‌آور بكار برده می‌شد. از نظر منتقدان سده‌ی نوزدهم، به معماری كلاسیك منحط ـ بی ساختار، دارای تزئینات زیادی، نمایش و عجیب و غریب اطلاق می‌شده است، ولی استفاده از اصطلاح باروك به عنوان یك واژه حقارت‌آور از رواج افتاد و محققان دریافتند كه سبك‌های باروك تفاوت‌هایی با سبك رنسانس دارد. مثلاً سبك باروك پویاست، ولی رنسانس نسبتاً ایستاست.

خواستگاه باروک ایتالیا و شهر روم است. در بسیاری از جنبه‌ها به آزادی موجود در معماری كلاسیك روم باستان نزدیكتر بود. در این دوره علم پیشرفت کرده سرعت اکتشافات علمی بالا می‌رود. در این دوره ساعت اختراع می‌شود البته ساعت شنی و آفتابی از قبل بوده و ساعت عقربه ای اختراع می‌شود. دوره تئاتر است. و اینها باعث تحول در هنر می‌شود. در عصر باروك علاقه‌ی عجیبی به فضای بیكران دیده می‌شود. در این دوره نیوتن -کپرنیک و کپلر از ستاره شناسان و فیزیکدانان مشهور هستند. نیوتن معتقد است که مدار سیارات به دور خوزشید بیضی است. و با اختراع ساعت مفهوم زمان مطرخ می‌شود و در نتیجه در هنر به خصوص مجسمه سازی فرمهای سیال مطرح می‌شود و دیگر خطوط شکسته و عمود مطرح نیست بلکه خطها الهام از طبیعت می‌گیرند و چون در طبیعت خط راست نداریم خطوط تبدیل به خطوط منحنی و مواج می‌شود.

فایل رایگان معماری باروك در كلیسا و دربار بیش از هر جای دیگری نمود می‌یابد و موسیقی باروك در كلیسا به رشد و كمال واقعی خویش رسید. باروك هنر تظاهر و تلالو است و بر پایه نظام مقابله، شباهت و قرینه‌سازی بنا شده است. هنری است با ساختار بسیار قوی كه در شعر و نثر آن‌، استعاره‌ها و كنایه‌ها همان نقشی را دارند كه در معماریش قوس‌ها و مارپیچ‌ها و اشكال هندسی.

از نظر ادبی باروک اغلب در برابر کلاسیسیسم معنی می‌شود. یعنی بر خلاف کلاسیسیسم که بر پایه‌ی اعتدال استوار است در باروک اغراق به چشم می‌خورد.

دو شاخه ی باروک عبارت است از: Preciosite و Burlesque

در Preciosite تصنع وجود دارد. مثلن به جای گفتن”دندان” از عبارت “مبلمان دهان” و یا به جای کلمه‌ی “نان” از عبارت “حامی زندگی” استفاده می‌شود. این نوع از باروک در واقع خواستار ایجاد فاصله میان افراد عامی و باسواد است به شکلی که درک سخنان افراد باسواد برای افراد عامی مشکل گردد.

شاخه‌ی دوم باروک یعنی Burlesque نیز مانند شاخه نخست عمل می‌کرد ولی در جهت مسخره کردن افراد عامی.

جهت دریافت فایل کامل لطفا آن را خریداری نمایید

لینک کمکی