فایل رایگان سقف‌‌های كُرمیت، مزایا و معایب

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان سقف‌‌های كُرمیت، مزایا و معایب :

سقف‌‌های كُرمیت، مزایا و معایب

1- مقدمه:

در سال‌های اخیر شاهد استفاده گسترده از سقف‌های تیرچه ‌و ‌بلوک با تیرچه فلزی با جان باز (اصطلاحاً کرمیت) می‌باشیم. سرعت نسبتاً بالای اجرای این نوع سقف‌ها به سبب عدم نیاز به شمع‌بندی و شاید قیمت تمام شده کمتر آنها موجب افزایش تمایل برای استفاده از این روش اجرای سقف شده است. محاسبه و اجرای این نوع سقف‌ها دارای نکات و ریزه‌کاری‌های اجرایی بیشتری نسبت به سایر سقف‌ها می‌باشد که متأسفانه در بیشتر موارد نادیده گرفته شده و درمجموع شاهد وضعیت نامطلوبی در اجرای این سقف‌ها می‌باشیم.

نشریه 151 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به نام "راهنمای طراحی و اجرای سقف تیرچه‌های فولادی با جان باز در تركیب با بتن" در سال 1381 تنظیم و منتشر شده است. بکارگیری ضوابط این نشریه تا زمان انتشار استاندارد تولید تیرچه‌های فولادی با جان باز توسط مؤسسه استاندارد تحقیقات ایران توصیه شده است. بدیهی است با توجه به ترکیبی بودن این سقف‌ها از بتن و فولاد رعایت کلیه ضوابط مرتبط با موضوع در مباحث نهم و دهم مقررات ملی ساختمان (ساختمان‌های بتنی و فولادی) لازم‌الاجرا می‌باشد.

در این نوشته سعی می‌گردد به اختصار به اشکالات اجرایی دیده شده و ضوابط لازم الاجرا در سقف كُرمیت اشاره‌ای گردد و سپس مقایسه‌ای مختصر بین سقف‌های متداول با سقف كُرمیت صورت پذیرد. در انتها جهت آشنایی محاسبان نمونه‌ای از نحوه طراحی این سقف‌ها به روش تنش مجاز ارائه شده است.

2- اعضای مختلف سقف‌های تیرچه فلزی با جان باز، محدودیت‌ها، مشكلات اجرایی

در این قسمت جهت آشنایی خوانندگان محترم با سقف‌های تیرچه فلزی با جان باز (كُرمیت)، قسمت‌های مختلف این سقف به صورت مجزا شرح داده می‌شود تا بتوان در هر جزء مشكلات اجرایی و محدویت‌های آیین‌نامه را بررسی نمود. شكل زیر اجزای مختلف یك سقف تیرچه كُرمیت را نشان می‌دهد.

لینک کمکی