فایل رایگان ساختمان‌های اداری

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان ساختمان‌های اداری :

ساختمان‌های اداری

نحوه سازماندهی شغل اداری و تعیین وظایف (ساختار اداره، مدیریت، ارباب رجوع و تكنولوژی اداری) به روند فضای اداره موثر است.

با گذشت زمان، انواع ساختمان‌ها پیشرفت و تغییر می‌كنند. علاوه بر مدل‌ها و طرح‌های ابتكاری، انواعی از ساختمان‌ها وجود دارند كه نشانگر نیروها و عوامل موثر در زمان ساخت آنها هستند. سازماندهی مشاغل اداری بر روابط انسان‌ها تاثیر زیادی دارد. با ادامه روند تغییر مشاغل (از زمان عرضه تكنولوژی‌های جدید) درك صحیح وظایف مورد نیاز تبدیل به نیروهای محرك می‌شود. طراحان می‌توانند بر كلیه جنبه‌های محیط كار احاطه داشته باشند. طراح خوب از اهمیت خاص برخوردار بوده و باعث ایجاد رضایت شغلی می‌شود.

فضای مخصوص هر فرد برای انجام كار به عنوان یك كارگاه محسوب می‌شود. این كارگاه می‌تواند یك اداره خصوصی با دیواره‌های بلند، در رختكن یا پلان باز باشد كه از روی مبلمان سیستم‌ها با دیوارهای كوتاه با میز تك نفره در فضای تقسیم نشده طراحی شده است.

ساختمان یك اداره بزرگ شامل مكان‌های مختلف و متعدد است:

  1. 1. بخش‌های اداری دفاتر مجزا برای یك تا سه نفر به همراه كارگاه‌هایی مبرای كارآموزان و دفاتر گروهی برای حداكثر 20 نفر، كارگاه‌هایی برای كارآموزان و دفاتر با پلان باز برای حداكثر 200 نفر بطور همسطح. بعضی ادارات كارگاه‌های مجزا را با بخش‌های گروهی یكی می‌كنند. در اداره‌ای با پلان باز بجز یك بخش منشی‌گری مجزا، بقیه مكان‌های برای كار فردی و گروهی چند منظوره اختصاص می‌یابد.
  2. 2. قسمت‌های انبار اسناد برای نگهداری پرونده‌ها، طرح‌ها، میكروفیلم و وسایل الكترونیكی، لوازم بایگانی و ثبت، ثبت اسناد، بازسازی و خرد كردن.
  3. 3. بخش‌های خدمات اصلی اداری، دارای تجهیزات نوشتاری، تكثیر، چاپ، فتوكپی و كامپیوترهای شخصی.
  4. 4. قسمت پستخانه، نامه‌ها و محموله‌های پستی، كنترل ورود و خروج اجناس.
  5. 5. بخش نمایش گروهی شامل اتاق‌های گردهمایی با دیواره‌های متحرك، بخش‌های نمایشگاه، تالارهای كنفرانس و گردهمایی.
  6. 6. امكانات اجتماعی شامل رختكن، آشپزخانه، توالت برای هر طبقه یا بخش، بخش استراحت كاركنان، محل خوردن و آشامیدن، امكانات ورزشی، سالن غذاخوری با آشپزخانه.

لینک کمکی