فایل رایگان پاورپوینت کلیات انگل شناسی پزشکی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت کلیات انگل شناسی پزشکی :

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : پاورپوینت
نوع فایل : powerpoint (..ppt) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد اسلاید : 9 اسلاید

قسمتی از متن powerpoint (..ppt) :


بنام خدا
کلیات انگل شناسی پزشکی
کلیات
انگل شناسی (Parasitology) : علمی است كه شكل خارجی و داخلی، سیر تكاملی چگونگی انتقال و سرایت انگل به میزبانها را مورد مطالعه قرار می دهد.
انگل (Parasite) : موجودی است كه درداخل و یا روی بدن موجود دیگر یعنی میزبان (Host) زندگی كرده و مواد مورد نیاز خود را از آن تأمین می كند و گاهی به او صدمه رسانده كه بصورت بیماری ظاهر می شود.
همزیستی (Symbiosis) : بطورکلی، به ارتباط نزدیک بین دو موجود زنده متفاوت اطلاق می شود.
ارتباط میزبان و انگل
زندگی همسفرگی (Commensalism) : در این نوع زندگی انگل از بدن میزبان تأمین نیاز می كند بدون آنكه آسیبی به میزبان برساند. به این نوع انگلها، انگلهای بی آزار ( Saprophyte) نیز گفته می شود مانن د تك یاخته ای بنام انتاموبا كلی (Entamoeba coli) كه در روده بزرگ انسان زندگی می كند .
زندگی مشارکتی یا همیاری Mutualism : نوعی از زندگی مشترک که هر موجود برای دیگری مفید واقع می شود.
زندگی انگلی (Parasitism) : در این نوع زندگی انگل شدیداً وابسته به میزبان بوده از او تغذیه می كند و او را بیمار می نماید مانند اكثر كرمهای روده ای در بدن انسان.
انواع انگلها
انگلهای خارجی (Ectoparasites) : انگلهایی هستند كه در سطح بدن میزبان زندگی می كنند مانند شپش و كك.
انگلهای داخلی (Endoparasites) : انگلهایی هستند كه در داخل بدن میزبان زندگی می كنند مانند كرمهای روده ای.
انگلهای اختیاری (Facultative Parasites) : انگلهایی هستند كه هم می توانند زندگـی انگلـی داشته باشنـد و انگـل واقـع شونـد و هم زندگی آزاد داشته و در محیط بیرون به حیات خود ادامه دهند مانند كرمی بنام استرانجیلوئیدس استركورالیس (Strongyloides stercoralis) كه در شرایط انگلی در روده باریك انسان زندگی می كند و در شرایط آزاد در خاك مرطوب به حیات خود ادامه می دهد.
انگلهای اجباری (Obligatory Parasites) : انگلهایی هستند كه برای ادامه حیات در قسمتی از سیر تكاملی حتماً باید در داخل یا بر سطح بدن میزبان زندگی كنند وگرنه از بین می روند مانند كرمهای قلابدار.
انگلهای دائمی (Permanent Parasites) : انگلهایی هستند كه تمام زندگی خود را در بدن میزبان می گذرانند مانند تریشینلا اسپیرالیس ( Trichinella spiralis ) .
انگلهای موقت (Temporary Parasites) : انگلهایی هستند كه فقط قسمتی از زندگانی خود را در میزبان می گذرانند مانند كنه كه فقط در موقع نیاز به خون به میزبان حمله می كند و انگل واقع می شود.


لینک کمکی