فایل رایگان پاورپوینت فاضل لنكرانى

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت فاضل لنكرانى :

محتویات

1 دوران کودکی و تحصیل 2 فعالیتهای‌ علمی‌ و فرهنگی‌: 3 تألیفات 4 مبارزات 5 وفات 6 منابع 7 آرشیو عکس و تصویر

دوران کودکی و تحصیل

محمد موحدی‌ مشهور به‌ محمد فاضل لنکرانی در ذی القعده 1350 ق/1310 ش در قم به دنیا آمد. پدرش آیت ‌الله حاج شیخ عبدالله فاضل موحدی مشهور به فاضل لنکرانی در 1314 ق در حومه‌ی لنکران، جمهوری آذربایجان به دنیا آمد و در 1330 ق به ایران مهاجرت کرد. ابتدا به اردبیل و پس از سه سال به زنجان رفت و در 1337 ق راهی مشهد شد و از درس‌های آقازاده میرزا احمد کفایی، شیخ مرتضی آشتیانی و آیت ‌الله حسین قمی بهره برد.

یک سال پس از تأسیس حوزه‌ی علمیه‌ی قم توسط آیت ‌الله عبدالکریم حائری یزدی به قم رفت و فقه و اصول را نزد ‌آیت ‌الله حائری و سپس از آیت ‌الله بروجردی فراگرفت. پس از اتمام بنای مسجد اعظم قم، امامت جماعت آن مسجد به وی سپرده شد.

آیت ‌الله عبدالله فاضل لنکرانی مجتهد بود و رساله‌ی علمیه‌‌ ‌خود را با نام نهایه ‌الاحکام به عربی نوشت. وی با دختر آیت ‌‌الله سید ‌عباس فیض برقعی ازدواج کرد که حاصل آن 4 پسر و 5 دختر بود و محمد فاضل موحدی لنکرانی چهارمین فرزند او بود.(1)

آیت ‌الله محمد ‌فاضل لنکرانی دوره‌ی ابتدایی را در قم گذراند. پس از پایان دوره‌ی ابتدایی به دلیل علاقه به دروس دینی به حوزه‌ی علمیه‌ی قم رفت و در مدرسه‌ی فیضیه به تحصیل علوم دینی پرداخت. در آن زمان حوزه‌ی علمیه‌ی قم طلاب زیادی نداشت و تعداد کمی مشغول به تحصیل بودند. از هم مباحثه‌ای‌های وی در مدرسه فیضیه حاج سید ‌مصطفی خمینی بود که نقش مهمی در پیشرفت علمی ایشان داشت.

آیت ‌الله لنکرانی در این‌ باره گفته بود: «وجود این دوست عزیز در شدت علاقه‌ی ما به راهی که در پیش گرفته بودیم، نقش مهمی داشت و از همان اوان به کمک یکدیگر و به عنوان دو هم مباحثه مشغول تحصیل شدیم».(2) وی قسمتی از مطول و بخشی از شرح لمعه را نزد آیت ‌الله حسنعلی منتظری و قسمتی دیگر را نزد شیخ‌ اسدالله نوراللهی نجف ‌آبادی خواند، رسایل و مکاسب را نزد چند تن از اساتید حوزه چون، پدرش آیت ‌الله فاضل موحدی، آیت ‌الله آقا شیخ عبدالجواد جبل عاملی سدهی و ‌آیت ‌الله شیخ مرتضی حائری بهره برد.(3)

آیت ‌الله لنکرانی به دلیل شور و علاقه به تحصیل علوم دینی در زمان کوتاهی دوره‌های ادبیات عربی و سطوح را که معمولاً طلاب دیگر در 8 یا 9 سال به پایان می‌رسانند در مدت 6 سال گذراند، لذا در سن 19 سالگی وارد آخرین مرحله‌ی تحصیلات حوزوی یعنی درس خارج فقه گردید.(4) پس از تشکیل کلاس‌های آیت ‌الله بروجردی در قم، وی در درس خارج فقه ایشان شرکت جست و این در حالی بود که هنوز قسمتی از کفایه را به اتمام نرسانده بود. به این دلیل صبح‌ها اول وقت در مسجد عشقعلی دروس کفایه را نزد آقا شیخ عبدالجواد می‌خواند و پس از پایان درس همراه استاد در درس خارج فقه آ‌یت ‌الله بروجردی شرکت می‌کرد و از جوانترین شاگردان استاد بود.

آیت ‌الله لنکرانی از همان روزهای نخست تقریرات درس خارج فقه آیت ‌الله بروجردی را به عربی می‌نوشت که پس از چند سال نگارش تقریرات با نظارت و به دستور استاد جلد اول تقریرات با عنوان نهایه التقریر که مشتمل بر قسمت زیادی از مباحث صلاه بود به چاپ رساند. چند سال بعد جلد دوم آن را منتشر کرد که شامل تمامی مباحث صلاه به جز نماز جمعه و نماز مسافر بود، ایشان حدود یازده سال در درس فقه ‌آیت ‌الله بروجردی شرکت کرد و علاوه بر بحث صلاه مباحث خمس و آخرین آن کتاب قضا، که به اتمام نرسید را نزد آیت ‌الله بروجردی تلمذ کرد و تقریرات آ‌ن دروس را نیز نگاشت. او مدتی نیز در درس اصول آیت ‌الله بروجردی شرکت جسته و قسمت اعظم مباحث عقلیه را نوشت و نیز بحث راجع به خلل حج که آن نیز ناتمام ماند.(5)

پس از تشکیل کلاس‌های درس اصول امام خمینی، آیت ‌الله لنکرانی از همان ابتدا در کلاس‌های ایشان حاضر شده و هر روز دو نوبت در درس امام شرکت کرده و مباحث اجتهاد و تقلید را به طور کامل با ایشان گذراند. مبحث طهارت در فقه را نیز نزد امام فراگرفت و مطالب دروس امام را نیز تقریر می‌کرد. زمانی که در سال 1352 ش به یزد تبعید شده بود، پنج جلد از شرح تحریرالوسیله امام را به اتمام رساند و پس از آن نیز به این کار ادامه داد و 25 جلد از این شرح را منتشر کرد. وی در مجموع به مدت 9 سال از دروس امام بهره برد. در 18 ربیع ‌الاول 1386 از امام خمینی اجازه‌ی امور حسبیه را دریافت کرد و از آن برای تأسیس مدارس دینی و تبلیغات اسلامی بهره برد.(6)

آیت ‌الله فاضل لنکرانی خیلی زود به درجه اجتهاد رسید. در زمان حیات آیت ‌الله بروجردی و سال‌های مرجعیت ایشان به تقلید از وی پرداخت. در 25 سالگی به اجتهاد رسید و این امر مورد تأیید آیت ‌الله بروجردی قرار گرفت. پس از وفات آیت ‌الله بروجردی در 1340 ش. وی در سن 30 سالگی به استنباط خود مسایل دینی را اجتهاد می‌کرد. ایشان علاوه بر دروس فقه و اصول، در درس‌های فلسفه و حکمت علامه طباطبایی نیز شرکت جسته و قسمتی از مباحث منظومه سبزواری و کتاب اسفار ملاصدرای شیرازی را از ایشان آموخت.

در نخستین سال‌های تحصیل در حوزه‌ی علمیه قم، در سال‌های سوم و چهارم، زمانی که هنوز شانزده سال نداشت. ضمن تحصیل‌، تدریس نیز می‌کرد. نخستین تدریس وی مربوط به کتاب حاشیه‌ی ملا عبدالله و معالم بود. بعدها شرح لمعه را شروع کرد و طلبه‌های بیشتری در درس وی حاضر می‌شدند. او لمعه را در دو دوره و کتاب ارث را در سه دوره تدریس کرد. سپس به تدریس رسائل و مکاسب مشغول شد. مکاسب را پنج دوره و کفایه‌الاصول را شش دوره تدریس کرد. از آخرین دوره‌ی درس کفایه الاصول وی،‌ نوار تهیه شد و طلاب در قم و شهرستان‌های دیگر از آن بهره می‌بردند. بسیاری از شاگردانش از نظر سنی بزرگتر از استاد خود بودند و در بیشتر اوقات صدها نفر در کلاس‌های درس ایشان شرکت می‌جستند. آیت ‌الله لنکرانی از سال 1360 ش به تدریس درس خارج فقه و اصول پرداختند و در مدت 25 سال گروه کثیری از طلاب از محضر وی بهره‌منده شدند. این درس از رادیو معارف نیز پخش می‌شد.(7)

فعالیتهای‌ علمی‌ و فرهنگی‌:

خدمات‌ آیت‌ الله‌ فاضل‌ لنكرانی‌ در ابعاد علمی‌ و فرهنگی‌ بسیار است‌. او پس‌ از گذشت‌ مدتی‌ از رحلت‌ آیت‌ الله‌ العظمی‌ مرعشی‌ نجفی‌، امامت‌ جماعت‌ حرم‌ مطهر حضرت‌ معصومه‌(س‌) را بر عهده‌ گرفت‌. تأسیس‌ مدرسه‌ علمیه‌ از دیگر فعالیتهای‌ ایشان‌ در این‌ عرصه‌ است‌. آیت‌ الله‌ فاضل‌ به‌ امر احیای‌ هیئتهای‌ مذهبی‌ و عزاداری‌ برای‌ سید و سالار شهیدان‌، اهتمام‌ ویژه‌ای‌ دارد و خود، از كسانی‌ است‌ كه‌ سالها مجالس‌ روضه‌ و ندبه‌ بر پای‌ نموده‌ است‌ كه‌ هم‌ اكنون‌ نیز ادامه‌ دارد. وی‌ در احیای‌ ایام‌ فاطمیه‌ و تشویق‌ مردم‌ برای‌ برگزاری‌ مراسم‌ عزای‌ صدیقه‌ طاهره‌ فاطمه‌ زهرا(س‌) تلاش‌ فراوان‌ به‌ انجام‌ رساند. آیت‌ الله‌ فاضل‌ از آغازین‌ سالهای‌ تحصیل‌، به‌ تدریس‌ نیز اشتغال‌ داشت‌. نخستین‌ كتابی‌ كه‌ ایشان‌ به‌ تدریس‌ پرداختند حاشیه‌ ملا عبدالله‌ و پس‌ از آن‌، معالم‌ بود. پس‌ از آن‌ نیز به‌ تدریس‌ شرح‌ لعمه‌ پرداخت‌. مكاسب‌ را پنج‌ دوره‌ و كفایه‌ را شش‌ دوره‌ تدریس‌ نمود و در این‌ كلاسها حدود 600 نفر شركت‌ می‌جستند. دوره‌ آخر تدریس‌ كفایه‌ ایشان‌ با شروع‌ تدریس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ همراه‌ بود كه‌ سالهای‌ متمادی‌ ادامه‌ داشته‌ است‌ و هم‌ اكنون‌ نیز ادامه‌ دارد. در طی‌ این‌ سالها استاد فاضل‌ لنكرانی‌، از آموختن‌ روش‌ تهذیب‌ نفس‌ و سفارشهای‌ اخلاقی‌ به‌ طلاب‌ نیز دریغ‌ نمی‌ورزید و آنچه‌ خود از استادانی‌ چون‌ امام‌ خمینی‌(ره‌)، آیت‌ الله‌ بروجردی‌(ره‌) و علامه‌ طباطبایی‌(ره‌) آموخته‌ بود، سینه‌ به‌ سینه‌ به‌ نسل‌ جدید حوزه‌های‌ علمیه‌ منتقل‌ می‌كرد. آیت‌ الله‌ فاضل‌، در طول‌ عمر با بركت‌ خود، كتب‌ فراوانی‌ نگاشته‌ و به‌ حوزه‌ علم‌ و تقوا تقدیم‌ داشته‌ است‌. شگفت‌ اینكه‌ برخی‌ از آنها را ـ مانند نهایه‌ التقریر ـ در دوره‌ جوانی‌ نوشته‌ است‌. برخی‌ از تألیفات‌ او به‌ شرح‌ زیر است‌:

تألیفات

1. تفصیل الشریعه، شرحی است عربی بر کتاب تحریرالوسیله‌ی امام خمینی که 25 جلد آن چاپ شده و 5 جلد دیگر آماده چاپ است. پنج جلد اول این شرح در زمان تبعید آیت ‌الله لنکرانی در یزد نوشته شده ‌است. این کتاب یک دوره‌ی کامل فقه است و جدیدترین آراء فقهی در آن آمده است. 2. نهایه التقریر، تقریرات درس آیت ‌الله بروجردی در سه جلد به زبان عربی منتشر شد. 3. ‌ائمه اطهار یا پاسداران وحی در قرآن (شامل بحث‌هایی درباره‌ی علم ائمه از نظر قرآن است) این کتاب با همکاری شهاب‌الدین اشراقی و حاج ‌آقا مصطفی خمینی تألیف گردیده است. 4. اهل بیت یا چهره‌های درخشان در آیه‌ی تطهیر که با همکاری آیت الله اشراقی و حاج ‌آقا مصطفی خمینی منتشر شده است. 5. مدخل التفسیر، مشتمل بر بحث‌هایی درباره‌ی اعجاز، تواتر و عدم تحریف قرآن به زبان عربی. 6. حاشیه بر عروه الوثقی، به زبان عربی. 7. حاشیه بر کتاب الطهاره مصباح ‌الفقیه، محقق همدانی به زبان عربی. 8. شرح الاجتهاد و تقلید از کتاب عروه الوثقی، به زبان عربی. 9. کتاب الصوم. 10. کتاب القضاء. 11. المسائل المستحدثه. 12. رساله‌ای در حکم نماز در لباس مشکوک به زبان عربی. 13. رساله‌ای در خلل حج و عمره، به زبان عربی. 14. الاحکام الواضحه (فتاوی به زبان عربی). 15. احکام الحج حاشیه بر حج تحریرالوسیله، به زبان عربی. 16. تقریرات الاصول، تقریرات اصول امام در 5 جلد به زبان عربی. 17. القواعد الفقهیه به زبان عربی. 18. تبیان الاصول، تقریرات درس امام در 4 جلد به زبان عربی. 19. رساله‌ای در قاعده‌ی فراغ و تجاوز، به زبان عربی. 20. مناسک حج به زبان فارسی. 21. تفسیر سوره‌ حمد، به زبان عربی. 22. تقیه مداراتی، به زبان عربی. 23. آیین کشورداری از دیدگاه امام علی علیه السلام. 24. عصمت انبیاء. 25. مجمع الفهارس (مجموعه فهرست‌های بحارالانوار، الغدیر والمیزان). 26. مناسک حج به زبان عربی. 27. استفتائات حول الحج. 28. استفتائات حج. 29. جامع‌المسائل (مجموعه‌ای از استفتائات در 2 جلد). 30. تقریرات درس خارج اصول در 16 جلد به زبان فارسی. 31. تقریرات الاصول، تقریرات درسی آیت ‌الله بروجردی به زبان عربی. 32. رساله‌ی توضیح المسائل به زبان فارسی.

مبارزات

آیت‌ الله فاضل لنکرانی از همان ابتدای مبارزات امام خمینی در دهه‌ی 1340 ش از اقدامات ایشان حمایت می‌کرد. وی ضمن تحصیل علوم دینی در مکتب امام خمینی، مباحث سیاسی را در چارچوب مسائل حوزوی دنبال می‌کرد به نحوی که عضو گروهی از استادان حوزه‌ی علمیه قم شد که بعدها با عنوان جامعه مدرسین حوزه علمیه قم شناخته گردید.(8)

این تشکل روحانیون سیاسی در موارد مختلف به حمایت از امام خمینی پرداخت. از جمله پس از تبعید امام خمینی به عراق در زمانی که رژیم پهلوی می‌پنداشت با تبعید امام مسئله ایشان خاتمه یافته است. اما پس از فوت آیت ‌الله حکیم در سال 1349 ش، دوازده نفر از روحانیون طرفدار امام تصمیم گرفتند به طور علنی مرجعیت امام را طی اعلامیه‌ای به اطلاع مردم برسانند، آیت ‌الله فاضل لنکرانی نیز در زمره‌ی افرادی بود که این بیانیه را امضا کرد و در چند سطر درباره‌ی صلاحیت رهبری ایشان نوشت:

«بسمه‌تعالی، صلاحیت علمی و تقوایی حضرت مستطاب آیت ‌الله العظمی آقای خمینی مدظله‌ العالی برای مقام شامخ مرجعیت تقلید و حفاظت از حوزه اسلا

لینک کمکی