فایل رایگان پاورپوینت فتوحات مکيه

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت فتوحات مکيه :

محتویات

1 مؤلف 2 معرفی اجمالی کتاب 3 اهمیت کتاب 4 ابواب و فصول کتاب‌ 5 منابع

مؤلف

محیی الدین محمد بن علی، معروف به «ابن العربی» از اولاد عبدالله بن حاتم، برادر «عدى بن حاتم» از صحابه بزرگوار، در شب 7 رمضان 560 ه.ق ، برابر با 28 ژوئیه 1165.م، در بلده‌ی «مرسیه» از بلاد اندلس متولد شد. معروف‌ترین لقب او در بین پیروانش، «الشیخ الاکبر» است. دو اثر فتوحات مکیه و فصوص الحکم او مشهور است و او را پدر عرفان نظری خوانده اند. او بعد از هشتاد سال ریاضت و تألیف، در شب 28 ربیع الاخر سال 638 ه. برابر با 16 نوامبر 1240 م. در شهر دمشق از دنیا رفت.

معرفی اجمالی کتاب

«فتوحات مکیه» کتاب معروف و مهم ابن عربی در تصوف شامل چهار مجلد بزرگ و دربرگیرنده همه معارف و علوم صوفیه مطابق مذهب و طریقه محی الدین است. انتخاب این نام از آن جهت است که کتاب دربردارنده مجموعه ‌اى از مکاشفات غیبى مؤلف در مکه معظمه و در هنگام طواف بیت الله الحرام و عکوف در بارگاه الهى است. چنانکه مى‌ گوید: «و سمیتها رساله الفتوحات المکیه فی معرفه الأسرار المالکیه و الملکیه إذ کان الأغلب فیما أودعت هذه الرساله ما فتح الله به علی عند طوافی ببیته المکرم أو قعودی مراقبا له بحرمه الشریف المعظم.»

فتوحات مکیه مفصل‌ترین کتاب متصوفه و مشتمل بر 560 فصل است که مولف در فصل پایانی تمام مندرجات آن را خلاصه کرده است. لازم به ذکر است بسیاری از مطالب این کتاب را بدون تاویل به رموز و اسرار نمی‌توان قبول کرد.

فتوحات مکیه را صدا و انعکاس صوفیانه احیاء العلوم غزالی خوانده‌اند و گفته‌اند وقتی محی‌الدین از ابن فارض اجازه خواست تا قصیده تائیه او را شرح کند، وی گفت که فتوحات مکیه تو، شرح آن است.

اهمیت کتاب

موقعیت علمى و اهمیت فتوحات را مى ‌توان چنین بیان نمود:

1- حاصل و نتیجه تلاش علمى و عرفانى ابن عربى را که در مجموعه ‌اى از تألیفات او از کتاب‌ها و رساله ‌ها پراکنده است، در این کتاب مى ‌توان مشاهده نمود، کتابى که مؤلف آن حدود سى سال جهت پدید آوردنش تلاش نمود و حاصل

لینک کمکی