فایل رایگان پاورپوینت فقه الامام الرضا عليه السلام (کتاب)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت فقه الامام الرضا عليه السلام (کتاب) :

محتویات

1 تاریخچه‌ کتاب 2 تردید در انتساب‌ کتاب 3 مؤلف کتاب 4 نسخه‌هاى کتاب‌ 5 متن کتاب 6 منابع

تاریخچه‌ کتاب

این کتاب تا قبل از علامه مجلسى بین اصحاب رایج نبود. وى این کتاب را در «بحارالأنوار» آورد و به آن استناد نمود. ایشان در این باره مى‌نویسد: «کتاب فقه الرضا علیه السلام را من از طریق سید فاضل و محدث، قاضى امیرحسین نقل مى‌کنم، وى مى‌گوید: در زمانى که من در مجاورت خانه خدا زندگى مى‌کردم عده‌اى از اهل قم براى حج آمدند و به همراه آنها کتابى قدیمى بود که تاریخ آن به زمان امام رضا (علیه السلام) بازمى‌گشت و بر آن کتاب خط امام رضا علیه السلام و اجازه بسیارى از فضلا و علما به چشم مى‌خورد و براى من یقین حاصل شد که این کتاب متعلق به آن حضرت است؛ لذا از روى آن کتاب یک نسخه نوشتم».

بعد از علامه مجلسى، میرزا عبدالله افندى صاحب «ریاض» و سید مجاهد صاحب «مفاتیح الأصول» و شیخ بحرانى و فاضل کاشانى و محقق نراقى نیز این کتاب را تایید و روایات آن را در کتاب‌هاى خود نقل کرده‌اند.

مولى مهدى نراقى یک نسخه از این کتاب را به خط خود استنساخ کرده و بر آن نوشته است: «من این نسخه را از روى نسخه‌اى نوشتم که یا به خط خود امام علیه السلام مى‌باشد و یا توسط بعضى از معاصرین آن حضرت از روى خط ایشان نوشته شده است».

مرحوم سید نعمت الله جزایری در مقدمه شرح التهذیب می نویسد: کتاب «فقه رضوی» در این سال ها از بلاد هند به اصفهان آورده شد و اکنون، در کتابخانه شیخ ما (ملا محمدباقر) نگاهداری می شود.

سید بحرالعلوم رحمه الله، از نسخه فقه الرضا علیه السلام که در کتابخانه آستان قدس رضوی است، نام می برد که بر آن نوشته بوده است: اصل این کتاب، به خط کوفی بوده و میرزا محمد، آن را به خط عربی متداول، منتقل کرده است.

در نسخه‌اى که در مشهد مقدس موجود مى‌باشد، آمده است: «این کتاب را امام هشتم براى محمد بن سکین نوشته است». در کتاب‌هاى رجال آمده است که محمد بن سکین بن عمار نخعى فردى ثقه و مورد اطمینان است و کتابى نیز دارد.

صاحب ریاض مى‌گوید: «این کتاب در شهر مکه معظمه به خط امام رضا علیه السلام موجود است که به خط کوفى نگاشته شده و تاریخ آن سال 200 هجرى مى‌باشد و بر آن اجازات علما و فضلا نگاشته شده و هم اکنون جزو کتب سید على‌خان مدنى است».

در اول کتاب این گونه آمده است: «یقول عبدالله علی بن موسى الرضا» و در جاى دیگر آمده است: «و از چیزهایى که ما اهل بیت بر آن مداومت داریم...» همچنین: «از پدرم شنیدم که این گونه مى‌فرمود...».

تردید در انتساب‌ کتاب

در باب اصل نگارش کتاب فقه الرضا علیه السلام یا الفقه المنسوب للامام الرضا علیه السلام، در مراجع و مصادر مختلفی بحث شده است و آن را مورد نقد و نظر قرار داده اند. محور این بحث ها انتساب این کتاب به امام رضا علیه السلام است. بعضی بر این عقیده اند که این کتاب، به قلم خود امام است و بعضی گفته اند که به نقل از ایشان است.

لینک کمکی