فایل رایگان پاورپوینت فقه القرآن فى شرح آيات الأحكام (کتاب)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت فقه القرآن فى شرح آيات الأحكام (کتاب) :

محتویات

1 مؤلف 2 انگیزه نگارش 3 ویژگی‌هاى کتاب 4 نسخه‌هاى کتاب 5 منابع 6 متن کتاب

مؤلف

شیخ قطب‌الدین، ابوالحسن یا ابوالحسین، سعید بن عبدالله بن حسین بن هبهالله بن حسن راوندى کاشانى، عالم بزرگ، محدث، مفسر، متکلم، فقیه، فیلسوف و تاریخ دان بزرگ شیعه در قرن ششم هجرى است. او در راوند کاشان به دنیا آمد. شیخ قطب در آثار خود موضوعات متنوعى از علوم و معارف اسلامى را به بحث گرفته و در علم تفسیر، فقه، حدیث، فلسفه، کلام، تاریخ و دیگر موضوعات نوشتارهاى فراوانى بر جاى نهاده است. اساتید او عبارتند از: پدر بزرگوارش، شیخ ابوعلى فضل بن حسن طبرسى، عمادالدین محمد بن ابى القاسم طبرى و ... . برخی از آثار ایشان عبارتند از: جلوه‌های اعجاز معصومین(علیهم السلام)، الخرائج و الجرائح‏، ‏ضیاء الشهاب فی شرح شهاب الاخبار. قطب راوندى در سال 573 ه. دیده از جهان فرو بست.

انگیزه نگارش

مؤلف در مقدمه کتاب چنین آورده است:

«چیزى که مرا برانگیخت تا دست به نگارش چنین کتابى بزنم این بود که در میان پژوهشگران کتابى را نیافتم که به خوبى به بررسى این مهم پرداخته باشد، یعنى کتابى که در آن فقه قرآن یا سخنان خداوند متعال بررسى شده باشد در دست نبود. پس بر آن شدم که در مورد همه مباحث مربوط به آن مانند: لفظ و معنا و ظاهر و باطن آیاتى که درباره احکام شرعى فروفرستاده شده است به بررسى بپردازم. نظر علماى شیعه این است که ما پس از روایات محکم و معتبرى که از ائمه معصوم علیهم السلام داریم با بودن اجماع، دیگر یقین پیدا مى‌کنیم که به چشمه زلال معرفت دست یافته‌ایم ولى چه زیبا است که افزون بر سخنان امامان معصوم علیهم السلام آیاتى از قرآن نیز باشند که چشمان ما را روشن نمایند و دلیل ما را محکم و یقین ما را فزونى بخشند. به این خاطر دست به کار نگارش این کتاب شدم تا با مبانى و استدلال هاى محکم خود خواننده را راضى و بى‌نیاز سازد و به راحتى به درک مطالب آن نایل آید بى آن که سخن به درازا کشد و در بیان مقصود، ایجاد اخلال نماید و هر فقیه دانشمندى با دیدنش آن را تصدیق نماید و به آن رضایت دهد و از خداوند متعال انجام این مهم را خواستارم.»

ویژگی‌هاى کتاب

کتاب حاضر به ترتیب مباحث فقهى یعنى از طهارت تا دیات نگاشته شده است و گفتنى‌هاى درخور توجه که با مباحث تفسیرى و فقهى در هم آمیخته شده، در آن به خوبى خودنمایى مى‌کند.

نوشته‌هاى ایشان از نظریات شیخ الطائفه محمد بن حسن طوسى در دو کتاب «التبیان فی تفسیر القرآن» و «الاستبصار فیما اختلف فیه من الأخبار» تأثیر پذیرفته، به گونه‌اى که توجه خاصى به نظریات سید مرتضى علم الهدى در کتاب «الانتصار فی انفرادات الإمامیه» کرده است. این مطلب را با دقت در متن این کتاب به آسانى مى‌توان یافت، به شکلى که در برخى از موارد عین عبارت آنها نقل شده بدون آن که هیچ گونه تغییر یا تصرفى در عبارت آنها صورت گرفته باشد. البته این بدان معنا نیست که مؤلف از قدرت اجتها

لینک کمکی