فایل رایگان پاورپوینت فقيه سبزواري آية الله حاج سيد جواد

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت فقيه سبزواري آية الله حاج سيد جواد :

محتویات

1 تحصیلات و اساتید 2 استاد و مدرّس پرکار 3 خدمات اجتماعی 4 وفات 5 منابع

تحصیلات و اساتید

آیهالله سید جواد فقیه سبزواری پس از گذراندن دوره خردسالی، دروس قرآن را فرا گرفته و پس از سن شـش سالگی وارد یکی از مدارس آن زمان به نام مدرسه محمّدیّه سعادت شدند و مـدت شش سال تمام به تحصیل دروس متداول آن زمان پرداختند.

در آن زمان خفقان بسیار شدیدی بر کشور حاکم بود و علمای دینی، منتظر فرصتی برای احیای حوزه های علمیه و بازسازی مدارس علمیه متروکه و مخروبه بودند. سال هزار و سیصد و شصت و یک هجری قمری با وارد شدن قوای متفقین به خاک ایران، این فرصت مناسب ایجاد شد و علما، تمامی مدارس علمیه را بازسازی کرده و طلاب علوم دینیه را از اطراف مشهد مقدس فرا خوانده و حوزه را بازگشایی کردند. مرحوم حضرت آیه الله حاج سیـد جواد فقیه سبزواری نیز در ردیف طلاب علوم دینی قرار گرفت و مدت پنج سال در مدرسه نواب آن زمان، به تحصیل ادبیات عرب پرداخته و جامع المقدمات و سیوطی و مغنی و مطـوّل و دروس سایر کتب ادبیّـات را به خوبی آموختند.

به این دلیل که شلوغی مدرسه نواب، مانع درس خواندن مرحوم فقیه سبزواری می شد، به مدرسه مبارکه بالا سر حضرت رضا علیه السلام به اتاقی مجـاور حرم حضرت که در حال حاضـر به صورت رواقی در آمـده است نقل مـکان کردند و به همان مـکان خلوتـی که مـدتها آرزوی آن را داشتنـد رسیدند و به توفیق تحصیل علوم و عبادت خدا و زیارت پیوسته حضرت ثامن الحجج (ع)، در نزدیک ترین فاصله حجره با مضجع شریف حضرت رضا علیه السلام دست یافتند.

مرحوم آیه الله حاج سید جواد فقیه سبزواری، اساتید شهیر و بزرگواری را شاگردی کردند. ادبیات عرب را نزد مرحوم شیخ محمد تقی ادیب نیشـابوری (ادیب دوم)، شرح لمعه، قوانین و معالم الأصول را نزد حضـرت آیه الله حـاج میرزا احمـد مدرس، علوم معـقول از علم کـلام و اخلاق را نزد مرحـوم آیه الله حاج شیـخ کاظم دامغـانی و حضرت آیه الله حاج شیخ مهدی آشتیانی، حاشیه ملاعبدالله را نزد مرحـوم حـاج شیخ محمد استاد و حاج محمد رئیسی قوچانی و منظومه حاج ملا هادی سبزواری را نزد پدر بزرگوارشان مرحوم آیه الله العظمی حاج میرزا حسین فقیه سبزواری فرا گرفتند.

رویّه مرحوم آیه الله حاج سید جواد فقیه سبزواری این بود که هر درسی از دروس ادبیات را دوبار در محضر استاد حاضر می شدند و فرا می گرفتند تا هیچ نکته مبهمی از ادبیات عرب که زیربنا و پایه دروس فقه و اصول و تفسیر و کلام و حکمت است باقی نماند. ضمن این که تمام دروس را تقریر و تحریر می کردند تا برای استفاده دیگران و انتقال اندوخته های بزرگان گذشته به آیندگان، چاپ و منتشر کنند.

این رویه تا سال هزارو سیصدو شصت ونه هجری قمری ادامه داشت تا اینکه از آن تاریخ به بعد، صبح به دروس جلدین کفایه و مکاسب؛ و طرف بعد از ظهر، به درس رسائل مرحوم حاج شیخ هاشم قزوینی و شب ها بعد از نماز مغرب و عشا، به درس کفایه والد محترمشان مرحوم حضرت آیه الله حـاج سید میرزا حسین فقیه سبـزواری می رفتند.

سال هزار و سیصد و هفـتاد و شش هجـری قمری، طلاب درخواست کردند که مرحوم مدرس قزوینـی یک درس خارج اصول شـروع نمایند و بنا به تقاضای آن ها شـروع نمودند و تا اندازه ای ادامه دادند اما متأسفانه، در تاریخ بیست ربیع الثانی هزار وسیصدوهشتادو یک هجری قـمری ایشان بدرود حیات گفتند و حوزه علمیه مشهد مقدس غرق در ماتم و عزا گردید.

از آن زمان، دروس و تحصیلات علمی مرحوم آیه الله حاج سید جواد فقیه سبزواری تقریبا منحصر شد به درس خارج فقه و اصول پدر ارج

لینک کمکی