فایل رایگان پاورپوینت حضرت رقيه

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت حضرت رقيه :

محتویات

1 شرح واقعه شهادت رقیه سلام الله علیها 2 مرقد رقیه بنت الحسین 3 پانویس 4 منابع

شرح واقعه شهادت رقیه سلام الله علیها

«الایقاد» نوشته سید محمدعلى شاه عبدالعظیمى به نقل از العوالم و دیگر كتاب‌ها ماجرای شهادت رقیه بنت الحسین را به تفصیل بیان کرده که خلاصه آن چنین است: «حسین علیه السلام دختر كوچكى داشت كه او را دوست مى‌داشت و هم كودك او را. گویند كه نامش رقیه بود و سه سال داشت. او كه با اسیران شام همراه بود شب و روز در فراق پدر گریه مى‌كرد. به او مى‌گفتند: به سفر رفته است. شبى دخترك پدر را در خواب دید و چون بیدار شد، بسیار بى‌تابى مى‌كرد و گفت: پدر و نور چشم مرا بیاورید.

هر چه اهل بیت علیهم السلام براى خاموش كردنش كوشیدند، اندوه و گریه‌اش بیشتر شد. اهل بیت علیهم السلام نیز از گریه‌اش اندوهناك شدند و به گریه درآمدند. سیلى به صورت زدند و خاك بر سر پاشیدند و مو پریشان كردند. فریاد ناله و زارى آنها بلند شد و یزید كه آن را شنید، گفت: چه خبر است؟ گفتند: دختر كوچك حسین علیه السلام پدرش را به خواب دیده است. اینك بیدار شده و او را مى‌خواهد و گریه و فریاد مى‌كند. چون یزید این را شنید گفت: سر پدرش را ببرید در جلوى او بگذارید، تا دل خوش كند. آنگاه سر حسین علیه السلام را درون سینى نهادند و رویش را پوشیدند و جلوى‌ دخترك گذاشتند. گفت: اى مرد! من پدرم را خواستم، نه غذا. گفتند: پدرت اینجاست.

دخترك در پوش را برداشت و سرى را دید و گفت: این چه سرى است؟ گفتند: سر پدر توست. رقیّه سر را برداشت و به سینه چسباند و مى‌گفت: پدر جانم! چه كسى تو را با خونت خضاب كرد؟ پدر جانم! چه كسى رگهایت را برید؟ پدر جانم! چه كسى مرا در خردسالى یتیم كرد؟ پدر جانم! یتیم تا بزرگ شود چه كسى را دارد؟ پدر جانم! زنان چ

لینک کمکی