فایل رایگان بتن الیافی Fiber Concrete

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان بتن الیافی Fiber Concrete :

Fiber Concrete بتن الیافی
از جمله مواد جدیدی که جایگاه ویژه ای در ساخت و ساز به خود اختصاص داده، افزودنی های بتن و الیاف تقویت کننده می باشد. این مواد باعث بهبود خواص مطلوب بتن، همچون مقاومت آن می گردد و در بعضی موارد با کاهش وزن بتن، مصالح بسیار سبکی را به وجود می آورد. از سال میلادی به بعد نوع جدیدی از این بتن وارد عرصه صنعتی شد؛ در این راه این نوع بتن جدا از هم با توزیع تصادفی به عنوان فاز جدیدی علاوه بر فازهای بتن معمولی به کار گرفته شده است. مقاومت کششی و برشی بتن الیاقی نسبت به بتن معمولی بیشتر می باشد. ضخامت نهایی بتن الیاقی علاوه بر کفایت در برابر بارهای استاتیکی و دینامیکی ضریب اطمینان بسیار بالایی در اجرا ایجاد می کند. در سازه های زیرزمینی که در معرض آب و رطوبت و خوردگی بیشتر قرار دارند اهمیت بالاتری دارد. علاوه بر این موارد بتن های الیافی در برابر بارهای دینامیکی مانند زلزله، و ضربه به دلیل خصوصیات جذب انرژی مناسب، عملکرد بسیار مناسب تری از خودشان نشان می دهند.
بکارگیری بتن غیر مسلح به علت تردی آن بغیر از سازه های وزنی عملاً کاربرد چندانی ندارد. این عیب عمده بتن در عمل با مسلح کردن آن بوسیله میلگردهای فولادی یا آرماتور برطرف می گردد. اما از آنجا که آرماتور منحصراً بخش کوچکی از مقطع را تشکیل می دهد تصور اینکه مقطع بتن یک مقطع ایزوتروپ و هموژن است چندان صحیح نخواهد بود. به منظور ایجاد شرایط ایزوتروپی و نیز کاهش ضعف شکنندگی و تردی جسم بتن تا حد ممکن در چند دهه اخیر از رشته های نازک و نسبتاً طولانی که در تمام حجم بتن بطور همگن و درهم پراکنده می گردد استفاده می شود. کاربرد اینگونه رشته ها یا الیاف در بتن و بطور کلی در ملات های سیمانی که مورد استفاده است، می تواند الیاف [ شیشه ای، پلی اتیلنی، فولادی، آزبست و یا نایلونی [باشد.
مزایای این نوع بتن در مقایسه با بتن معمولی را می توان بطور خلاصه به شرح ذیل بیان داشت:

مقاومت در مقابل تورق، سایش و هوازدگی سطح
مقاومت زیاد در مقابل تنش های خستگی
مقاومت بسیار عالی در مقابل ضربه
قابلیت کششی خوب (ظرفیت زیاد کرنش)
قابلیت باربری زیاد بعد از ترک خوردگی
مقاومت کششی، خمشی و برشی زیاد
طاقت خیلی زیاد
عاملهای کیفیت
به طور کلی کیفیت بتن الیافی می تواند به عامل های عمده زیر بستگی داشته باشد:

نسبت های مخلوط بتن
مشخصات هندسی الیاف فولادی
نسبت طول به قطر الیاف
مهار مکانیکی و زبری سطح الیاف
مشخصات فیزیکی و جنس الیاف
الیاف شیشه
اضافه کردن الیاف شیشه به بتن به شدت بر کاهش کارایی بتن تازه تأثیر می گذارد، بنابراین باید از روانسازهای مناسب استفاده کرد و شیوه مناسب اختلاط را نیز تجربه کرد. همچنین الیاف شیشه ای به شدت تمایل دارند که در بتن تازه به یکدیگر چسبیده و گلوله شوند که به این پدیده گلوله شدن الیاف می گویند. واضح است که در صورت وقوع این پدیده، توزیع الیاف دیگر یکنداخت نبوده و بنابراین برای برطرف کردن آن باید چاره اندیشی کرد.
الیاف فولادی
الیاف فولادی به منظور بهبود بخشیدن به خواص بتن، کاربرد وسیعی را در سازه های بتنی و بتن مسلح پیدا کرده است. یکی از مهمترین نقش های الیاف فولادی در بتن افزایش مقاومت کششی بتن بوسیله کاهش ایجاد ریزترکهای حاصله از بارگذاری خارجی است.
الیاف پلی پروپیلن (پلیمری)
کاربرد الیاف پلی پروپیلن از ترک خوردگی و جمع شدگی بتن بخصوص در سنین اولیه آن جلوگیری می کند. تولید بتنی شکل پذیر با الیاف پلی پروپیلن در بتن الیافی دارای شکل پذیری بسیار زیادی می باشد و هرگز خرد نمی شود. الیاف پلی پروپیلن آب گریز است و درصد جذب آب آن صفر می باشد؛ بنابراین هرگز نباید از افزودن آب اضافی جهت افزایش روانی بتن استفاده کرد.
الیاف کربن
ضخامت آن نازکتر از موی انسان می باشد و دارای قطر -10 میکرو متر می باشد.

مزایایی اصلی آن : استحکام بالای خستگی - مقاومت در برابر خوردگی - ضریب انبساط حرارتی پایین اند.

معایب: قیمت بالا - کرنش در شکست - هادی الکتریکی
الیاف آرامید (کولار)
پلیمرهای آرامید که با نام تجاری کولار عرضه می شود، دارای خصوصیاتی چون نقطه ذوب بالا و پایداری حرارتی عالی و مقاومت در برابر شعله و غیر قابل حل بودن در بسیاری از حلال های آلی شناخته شده اند؛ دارای خواصی چون مقاوت در برابر ضربه - خود خاموشکنی می باشد. الیاف آرامید در شکل های مختلف وجود دارند و همانند الیاف شیشه و کربن می تواند در ساخت کامپوزیتها مورد استفاده قرار گیرند. الیاف آرامید به دلیل سبکی، پایداری حرارتی خوب و چقرمگی عالی، مورد توجه قرار گرفته اند.
الیاف کولار از زنجیرهای مولکولی طولانی تشکیل شده اند. آرایش بالای زنجیرها به همراه اتصال خوب بین آنها، تلفیق منحصربه فردی از خواص را ایجاد می نماید که برخی از آنها عبارت اند از:

استحکام کششی بالا و وزن کم
ازدیاد طول کم در پارگی
چقرمگی خوب
مدول بالا
منابع
مبحث 5 مقررات ملی ساختمان
ایین نامه ی ابا

لینک کمکی