فایل رایگان تحقیق كالبد شكافی خاورمیانه جدید

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان تحقیق كالبد شكافی خاورمیانه جدید :

خاورمیانه جدیدی كه وزیر امور خارجه آمریكا در روزهای اخیر مطرح كرده است واكنشهای متعددی در جهان بر انگیخته است این موضوع كه همزما ن با جنگ رژیم صهیونیستی كلید مجدد آن زده شده است با توجه به مقاومت حزب الله لبنان وشكست های پی در پی رژیم صهیونیستی و افزایش محبوبیت وی در جهان اكثر تحلیلگران را به این نتیجه رساند كه این طرح نیز مانند دیگر طرحهای آمریكا در بدو تولد مرده به دنیا آمده و زایش خاورمیانه جدید به شكست حیثیتی واستكباری آمریكا و رژیم صهیونیستی منجر شده است . سیامك باقری كارشناس ارشدروابط بین الملل،سردبیر فصلنامه مطالعات روز ونویسنده كتاب خاورمیانه بزرگ در مصاحبه ای با مركز اطلاع رسانی بصیرت تحلیل خود را از خاورمیانه جدید ارایه داده ند

آقای باقری در مورد چیستی طرح خاورمیانه جدید می گوید: خاورمیانه جدیدی در واقع ادامه همان پروژه طرح خاورمیانه بزرگ آمریكا است. آمریكایی‌ها بر اساس یك دیدگاه – قبل از وقوع حادثه یازده سپتامبر- به دنبال تغییراتی بنیادین در منطقه خاورمیانه بودند. واین سیاستها ناشی از روند تحولاتی بود كه با ماهیت اسلام‌گرایی در منطقه خاورمیانه طی می‌شد و آمریكا آن را به عنوان یكی از تهدیدات جدی و استراتژیك علیه منافع و امنیت ملی خود تلقی می‌كرد تا جایی كه این موضوع در تدوین استراتژی امنیت ملی آمریكا در قرن 21 به طور صریح و آشكار ذكر می‌شود.

پس از حادثه یازده سپتامبر این فرصت برای آمریكاییها مطرح شد كه پروژه خاورمیانه بزرگ خود را اجرا نمایند. به همین جهت پس ازاشغال افغانستان اولین بار پاول وزیر خارجه وقت آمریكا مسأله تغییر جغرافیای خاورمیانه را علنی كرد و به دنبال آن سایر مقامات آمریكا به تدریج ابعاد دیگری از این پروژه را بر ملا ساختند بعد از حمله آمریكا به عراق و سقوط رژیم بعثی صدام مقامات آمریكا بار دیگر مسأله خاورمیانه نوین را یادآور شدند و عراق را به عنوان یكی از نقاط عطف تحقق این پروژه دانستند تا جای كه «دیك چنی» معاون بوش اعلام كرد كه راه خاورمیانه از عراق می‌گذرد این جمله بیانگر این نكته است كه از نظر مقامات آمریكا، عراق در وازه ورود به خاورمیانه جدید است.اكنون در مرحله سوم پروژه سخت‌افزاری تحقق خاورمیانه بزرگ هستیم و آن تهاجم رژیم صهیونیستی به لبنان با حمایت و هماهنگی آمریكا است .

همانطوری كه پس از دو جنگ قبلی، مقامات آمریكا پروژه خاورمیانه بزرگ خود را یادآور می‌شدند در این مرحله نیز كاندولیزا رایس در تلاویو مورد سوال خبرنگاران قرار گرفته بود. فرا رسیدن خاورمیانه جدید را اعلام كرد.

لینک کمکی