فایل رایگان تحقیق در مورد چگونگی ساخت اهرام مصر 32 ص

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان تحقیق در مورد چگونگی ساخت اهرام مصر 32 ص :

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل : word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : 32 صفحه

قسمتی از متن word (..doc) :


2
‏چگونگی ساخت اهرام مصر
‏اهرام مصر :‏
‏عهد دودمان سوم مصر معمار نابغه ای به نام ایم حوتپ Imhotep ‏برای ‏فرعون مصر، زوسر «جوزر» (حدود 2649 - 2663 ق م) مجتمع عظیمی در سقاره، و گورستان ‏گروهی نزدیک تختگاه مصر؛ ممفیس می سازد. افزون بر این، هرمی پله پله از سنگ بنا ‏ساخت م مرقد و تأسیسات جانبی دیگری در اطراف هرم بدان افزود. هرم عظیم زوسر که به ‏منظور حفاظت از جسد فرعون مصر بنا گردید؛ کهن ترین اثر معماری باقی مانده از مصر ‏باستان است. این معماری خود الگویی گشت تا آیندگان به تقلید و تبعیت از آن، دست به ‏کار ساختمانی عظیمی بزنند که یکی از عجایب هفتگانه جهان شناخته شود.
‏معماری ‏پادشاهی کهن، اهداف و انگیزه های آن دست مایه ای گردید تا مورخان و باستان شناسان ‏بر این دوره پانصدساله و شرایط و اوضاع اجتماعی آن را بر مبنای بناهایی که به هر ‏صورت از سنگ آهک و گرانیت در مقیاس بزرگ برای ساختن ساختمان ها در مقبره ها به کار ‏می رفت، شناسایی کنند.‏جالب اینکه در این دوره ، معابدی شبیه آنچه در دودمان یکم ‏و دوم‏ ‏پادشاهی متداول بود، به ندرت ساخته می شد‏ .‏به طوریکه اشاره شد، در ‏پایان دودمان سوم پادشاهی، ساختن اهرام آغاز و به تدریج گسترش پیدا کرد. اما کمال ‏حشمت این معماری تنها مدیون دودمان چهارم پادشاهی است که در آن عهد احداث چنین ‏آرامگاه های پادشاهی با عظمت و پرشکوه، رونقی فراوان یافت.
‏ساخت اهرام مهمترین و ‏اصلی ترین سازندگی این دوره را تشکیل می دهد؛ این معماری بدیع خود موجد تحولی شگرف ‏گردید و تمدن و فرهنگ فراعنه به یک شکوفایی بی نظیر دست یافت؛ به گونه ای که مشعل ‏هدایتی برای صنعتگران مصری برای یک دوره سه هزار ساله بعدی شد. اهرام مصر نمایانگر


لینک کمکی