فایل رایگان تحقیق در مورد اعتكاف

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان تحقیق در مورد اعتكاف :

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل : word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : 31 صفحه

قسمتی از متن word (..doc) :


‏بسم الله الرحمن الرحیم
‏سخن اول
‏یكى از سنت‏‏‏هاى حسنه و مستحبات اسلامى كه پس ازپیروزى انقلاب اسلامى احیاء گردید، سنت مبارك اعتكاف است.این سنت،در طول تاریخ اسلام و ادیان آسمانى طرفداران و عاملانى داشته و در بلاد اسلامى به طور عموم و شهرهاى شیعه و مراكز حوزوى بطور خاص مورد توجه بوده است.
‏مساجد شهرهاى مقدس نجف و كربلا و كاظمین و سامرا و مشهد و قم و اصفهان و شیراز و بسیارى دیگر از شهرهاى شیعه،خاطره حضور پر نور نیایشگران و معتكفان‏‏«‏ایام البیض‏‏»‏ماه رجب و احیانا دهه آخر ماه رمضان را در سینه دارد.
‏این عبادت كه قبل از پیروزى انقلاب اسلامى حالت فراگیر و عمومى نداشت،در چند ساله اخیر در میان جمع كثیرى از صالحان و نیكان و خواهران و برادران دینى از اقشار گوناگون اجتماعى به ویژه دانشجویان و طلاب،متداول گردیده است و مساجد بسیارى از شهرهاى ایران و جهان اسلام پذیراى مهمانان خدا در ایام البیض ماه پر بركت رجب است.
‏از آنجا كه اشتغال انسان به كار و زندگى و مسؤولیت‏‏‏هاى اجتماعى،گاهى موجب غفلت مى‏‏‏شود،و توجه به كار،گاه از توجه به هدف باز مى‏‏‏دارد و سبب مى‏‏‏شود وظیفه بزرگ یاد خدا و توجه به خود سازى و مبدا و منتهاى هستى فراموش شود.
‏اعتكاف،آب حیات بخش در كویر غفلت‏‏‏هاست.
‏غفلت از‏«‏خود‏»‏و‏«‏خداى خود‏»‏،بستر مرگ ارزشهاى انسانى و نقطه سقوط از پایگاه بلند خردورزى و عشق عرفانى و عامل پیوستن به زندگى پست و حیوانى است.
‏اولئك كالانعام بل هم اضل اولئك هم الغافلون(اعراف/179)
‏اعتكاف،بستر مناسب اندیشه و تفكر و خردورزى است.


لینک کمکی