فایل رایگان تحقیق در مورد بررسى تحقق جرم

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان تحقیق در مورد بررسى تحقق جرم :

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل : word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : 30 صفحه

قسمتی از متن word (..doc) :


‏2
‏بررسى تحقق جرم، از اندیشه تا عمل
‏مقدمه
‏كسى كه قصد ارتكاب جرمى را دارد، از لحظه اندیشه ارتكاب جرم در ذهن تا تحقق فعل مجرمانه در خارج، مراحلى را طى مى‏كند كه از نظر حقوق‏دانان پیشین، اصطلاحا «راه جرم‏» و از دیدگاه علماى كنونى حقوق جزا، مراحل مختلف عمل مجرمانه نامیده مى‏شود . این مراحل را برخى از حقوق‏دانان، چهار مرحله ذكر كرده‏اند: 1 . اندیشه مجرمانه یا قصد ارتكاب جرم; 2 . انجام عملیات مقدماتى; 3 . شروع به اجرا; 4 . انجام كامل جرم .
‏امروزه حقوق جزاى بیش‏تر كشورهاى دنیا بر خلاف گذشته، صرفا در قبال ارتكاب و تحقق عمل مجرمانه عكس العمل نشان نمى‏دهد، بلكه نسبت‏به شروع ارتكاب جرم یا اقدامات مجرمانه بى‏نتیجه (جرم عقیم و جرم محال) به علت این‏كه اعمال مذكور، برخلاف نظم عمومى جامعه و یا بیانگر حالت ارتكاب جرم است، درصدد مجازات متناسب برآمده است .
‏اندیشه مجرمانه
‏بررسى تاریخى و تحولات حقوقى جزا در جوامع اروپایى مؤید آن است كه در حقوق جزایى قدیم، تعداد جرایم نسبت‏به امروز، بسیار محدود و اغلب كلى و گسترده بود . تا قرن دوازدهم اصولا به عنصر روانى (معنوى) در ارتكاب جرم توجهى نمى‏شد . بعدها با گسترش اجتماعات و توسعه روابط انسانى و متحول شدن حقوق جزا، تدریجا جرایمى كه به عنوان جرم تلقى مى‏شد، گسترش یافت . در اواخر قرن دوازدهم، در این مهم كه نتیجه آن عمدتا توجه به عنصر مادى و نتایج عمل بود، تحول چشم‏گیرى رخ داد و از این پس، انسان به عنوان عامل اخلاقى مسؤول به حساب آمد . (1)


لینک کمکی