فایل رایگان تحقیق در مورد تعریف مدیریت شهری 11 ص

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان تحقیق در مورد تعریف مدیریت شهری 11 ص :

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل : word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : 11 صفحه

قسمتی از متن word (..doc) :


2
‏تعریف مدیریت شهری :‏
‏عبارت است از پذیرش و فهم مسئولیت مداوم برای رسیدن به یک سری اهداف مشخص که خود منتهی به یک هدف اصلی می باشد . این مسئولیت در مورد این است که چه کاری باید انجام شود و چگونه یک نظام دهی مناسب برای این کار صورت گیرد . بطور کلی مدیریت شهری باید شامل موارد زیر باشد : اتخاذ یک دید وسیع وهمه جانبه نگر/ پیگیری اهداف و تعیین نیازها وامکانات / احساس مسئولیت ( بهرامی نژاد ، 83 )
‏مدیریت شهری یعنی پیاده نمودن طرحها و برنامه هایی که در فرآیند برنامه ریزی شهری به آنها پرداخته شده است و‏ نحوه‏ اجرا و بازبینی ‏آنها با توجه به پویایی و تحولات شهری ( کلهر ، 83 )
‏تعریف مدیریت ‏واحد ، یکپارچه و هماهنگ ‏شهری ‏و لزوم برقراری آن ‏:
‏برای اداره موفق کلان شهر نمی توا‏ن از مدیریت های جداگانه و هدایت‏گرهای بخشی بهره گرفت اگر هریک از عناصر مجموعه مدیریت شهر بنا به حوزه اختیارات خود برای شهر تصمیم بگیرند و از منظر خرد‏ و‏ بخشی نگری به شهر بنگرند ناهماهنگی تصمیمات در بعد کلان مشکلات عدیده ای را پیش خواهد آورد که بدون تعارف میتوان بخشی از مسائل کنونی را حاصل این تفرق و عدم یکچپارچگی مدیریت شهر دانست .‏ اصولاً مدیریت واحد ‏شهری پیش ‏‌نیا‏ز اداره شهر و عنصر كارآمد توسعه‏ ‏یافتگی آن تلقی می‌شو‏د .
‏مدیریت شهری در صورتی می‌تواند موفق باشد كه از پایین‌ترین تا ‏بالاترین سطح در آن - ‏مدیریت كلان شهری‏ ‏، مدیریت شهری ‏، مناطق شهری‏ ‏، نواحی شهری و ‏محلات شهری‏ ‏- به عنوان لایه‌های سیاستگذاری و تصمیم‌گیری وجود داشته باشند‏ .‏
‏جهان هستی جهانی متکثراست که در عین تکثر در کلیت خود دارای وحدت است .‏ ‏مثلا در همه موجودات زنده هر عضو ضمن انجام وظایف و فعالیتهای ویژه خود در خدمت رشد و تداوم حیات پیکره واحد موجود زنده عمل می نماید .‏ وجود توازن در رفتار و کردار موجودات زنده خود دلیلی بر وجود مدیریت واحد در کنترل ، رشد و عملکرد ‏م‏ناسب اجزای ‏آنهاست‏ . ‏ در برنامه ریزی کلان شهر‏ها نیز علاوه بر لحاظ تنوع و ویژگی های گوناگون مناطق مختلف طبق طرح جامع لازم است شاهد حفظ هویت –‏ ‏یکپارچگی در پیکره واحد شهر باشیم . ‏شهر، موجودی زنده و با ویژگی خاص است و از این‏ ‏‌رو هریك از ‏اندام‌‏ ‏واره‌های آن بر یكدیگر تاثیرگذار هستند‏ . ‏با چنین نگ‏رشی‏ پیكره‏ ‏‌ای به نام شهر به یك ‏فرماندهی و مدیریت واحد نیاز دارد تا شهر بس‏امان شده و نظم پذیرد. به تعبیری‏ معضلات شهر، در عدم وجود مدیریت واحد شهری ‏ریشه دارد.
‏نبود هماهنگی میان ارگانها و نهادهای تصمیم‌گیرنده و تداخل فعالیتها و ‏برنامه‌‏ ‏ریزیها از موانع جدی مدیریت کلان کشور است‏ .‏ ‏اگر ما بخواهیم به توسعه پایدار شهری بیندیشیم یعنی وضعیت كلان شهرهایمان ‏را به صورت علمی و سیستماتیك و بر اساس استانداردهای مدیریتی متحول كنیم نیاز به ‏این داریم كه شیوه اداره شهرهایمان را تغییر دهیم‏ و‏ مدیریت واحد ‏و ‏یكپارچه شهری ‏باید ‏محور ‏این تغییرات باشد.
‏مثلا ‏به‌ ‏دور از ‏عقلانیت است كه كلان‌‏ ‏شهری چون تهران به شیوه مدیریت جزیره‌ای ناهمگون و چند ‏پاره ‏اداره شود ‏و منطقی نمی‌نماید موضوعی نظیر ترافیك و حمل و نقل كه اصولاً جایگاه ‏ویژه‌ای در زندگی شهری دارد توسط 20 كانون ناهمگن مدیریت شود و زمانی كه پدیده


لینک کمکی