فایل رایگان تحقیق در مورد دفاع مشروع 30 ص

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان تحقیق در مورد دفاع مشروع 30 ص :

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل : word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : 30 صفحه

قسمتی از متن word (..doc) :


‏1
‏مقدمه‏
‏حق‏ دفاع در مقابل تجاوزات به جان آزادی عرض و ‏ناموس‏ و مال از حقوق طبیعی هر انسان است و لذا وضع مقررات در این زمینهم هم با اصول ‏و‏ مبانی حقوق اسلامی و هم با حقوق اروپایی هماهنگی دارد.
‏دفاع‏ مشروع در حقوق ‏موضوعه‏ ایران در قانون راجع به مجازات اسلامی و قانون مجازات اسلامی (تعزیرات ) پیش ‏بینی‏ شده است . حقوق موضوعه ارتكاب اعمالی را كه در شرایط عادی جرم و مستوجب مجازات ‏است‏ در مقام دفاع جرم نمی شناسد و مسئولیت كیفری و مسئولیت مدنی دفاع كننده را ‏منتقی‏ میداند اساس و مبنای دفاع مشروع در حقوق موضوعه متكی بر نظریات حقوقی زیر است :
‏اول‏ :
‏ضرورت‏ دفاع در مقام اعمال یك حق و یا انجام یك تكلیف :
‏اولین‏ ‏نظریه‏ در مورد تاسیس دفاع مشروع این است كه دفاع مشروع اعمال یك حق و حتی انجام یك ‏تكلیف‏ است در مواقعی كه خطر قریب الوقوع است و به مراجع عمومی دسترسی نیست , بایستی ‏افراد‏ امكان محافظت از خودشان یا دیگران را داشته باشند. فكر وجود حق طبیعی دفاع و ‏ضرورت‏ دفاع به عنوان یك حق یا وظیفه , اساس این نظریه را تشكیل می دهد حق دفاع در ‏ادوار‏ مختلف پیوسته یكی از علل مشروعیت ارتكاب جرم شناخته شده است حقوق روم دفاع ‏مشروع‏ را قبول داشته و سیسرون آن را حق طبیعی تلقی نموده است.


لینک کمکی