فایل رایگان تحقیق در مورد شایعه 13 ص

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان تحقیق در مورد شایعه 13 ص :

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل : word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : 15 صفحه

قسمتی از متن word (..doc) :


1
‏شایعه ‏:
‏چند روز پس از زمین لرزه ویرانگر منطقه بویین زهرای قزوین ( شهریور 1341 ) در تهران شایع شد كه به زودی زلزله شدیدی این شهر را در هم خواهد كوبید . مردم هراسان شدندو در آتش به حومه شهر پناه بردند و مردم در خیابانها و كوچه ها تا صبح به سر بردند ولی زلزله ای نیامد . . . در سال 1377 نیز در تهران شایع شد كه زمین لرزه شدیدی در فاصله 7 تا 17 تیر ماه روی می دهد كه اساس آن پیشگویی یك شهروند اهل چك بود
‏می توان پرسید كه چگونه در لحظه معینی از زمان ، همه افراد، در مورد نفر یك واقعیت ظاهراً به توافق می رسند . چگونه است كه یك فكر مبهم به صورت شایعه در می آید بعد كه باور عمومی تبدیل می شود این سوالی است كه در هنگام مطالعه مكانیسمهای شكل گیری و پخش شایعه ‏سعی می كنیم به آن پاسخ دهیم .
‏شایعه پدیده ای است كه بر اساس شنیده ها در زمینه قبلی افكار عمومی شكل می گیرد و ممكن است از یك خبر ناشی شود و یا بر پایه هیاهو بی اساس بوجود آید . شایعه از طبیعی ترین پدیده های روانی ‏–‏ اجتماعی و یكی از رایجترین شیوه های كنش متقابل است با ابعادی گسترده كه جنبه های آن به ویژه در زمانهای بحرانی مثل زمان جنگ ، قحطی و رویدادهای طبیعی ، حالتی به مراتب حادتر به خود می گیرد . و كلاً بیشتر در وضعیتهای بی هنجاری در جامعه روی می دهد . (‏ ‏ستوده‏ ، ‏ )
‏تعریف شایعه :
‏شایعه پیامی است كه در میان مردم رواج می یابد ؛ اما واقعیتها آن را تایید نمی كند . وقتی افراد بسیاری مشتاق خبرگیری از چیزی باشند ؛ ولی قادر به كسب اطلاعات درستی نباشند ، پذیرای شایعات می شوند . شایعات اگر تعصبات افراد را تائید كند و یا نفرتهایشان را توجیه نماید . بهتر و بیشتر می تواند گسترش یابد .
‏در واقع ، شایعه پیامی است كه به طرز غیر رسمی ( معمولاً دهان به دهان ) منتقل می شود و به موض‏وعی مربوط می شود كه در تحقیق درباره درست بودن یا نادرست بودن آن مشكل است . شایعه معمولاً شامل اطلاعاتی می شود كه برای مردم اهمیت دارد . البته ممكن است بخشی از شایعه حقیقت داشته باشد . هر چند می توان گفت كه این حكم همواره صادق نیست .
‏شایعه در چه موقعیتهایی رواج می یابد ؟
‏شایعه در موقعیتهایی رواج می یابد كه مردم مشتاق خبر باشند ولی نتوانند آن را از منابع موثق دریافت كنند . هر گاه انسانها علاقمند خبرگیری درباره موضوعی باشند ، به هر نوع اطلاعاتی در این باره متوسل می شوند و سپس آن اطلاعات را در میان خود پراكنده می سازند .
‏هنگامی كه واقعیتهای اجتماعی به نوعی برای مردم در ابهام و پوشیدگی باقی بماند و رسانه های گروهی نیز سعی در روشن كردن این واقعیتها نداشته باشند ، زمینه مناسبی برای رواج شایعه به وجود می آید .
‏در رواج شایعه دو عامل دخالت دارد :


لینک کمکی