فایل رایگان تحقیق در مورد عمر خیام

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان تحقیق در مورد عمر خیام :

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل : word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : 22 صفحه

قسمتی از متن word (..doc) :


‏10
‏2
‏تولد و دوران نوجوانی :
‏صبح روز دوشنبه، سال 439 هجری قمری در نیشابور، نابغه ای چشم به جهان گشود كه امروز همه ما ایرانیان به وجود او افتخار می كنیم، این نابغه كسی جز جز حكیم عمر خیام نیست.
‏پدر او یعنی ابراهیم در ناآرامی عجیبی بسر میبرد. چرا كه تا قبل از آن هرگز طعم پدرشدن را نچشیده بود. ابراهیم ، قابله پیری را به منزل آورد تا در تولد نوزاد به همسرش كمك كند. و از خدا می خواست تا زن و فرزندش را سالم نگه بدارد. در همین هنگام قابله فریاد زد : یا محمد، یا محمد، ابراهیم و همه نیشابوریان می دانستند كه اگر قابله پس از تولد نوزاد اسم پیامبران را برزبان آورد، فرزند حتما پسر است.
‏زنان و مردان فامیل و همسایگانی كه به دیدن همسر و فرزند ابراهیم آمده بودند اولین سوالشان این بود كه : ابراهیم، پسرت را چه نام گذاشته ای؟
‏ابراهیم می گفت: باید پیش مولوی قاضی بروم تا او اسمی را از روی قرآن تعیین كند. بعد از نماز ظهر ابراهیم به پیش مولوی قاضی رفت و بعد از سلام گفت : خداوند به من پسری داده و به همین جهت به پیش شما آمدم تا زحمت بكشید و از روی قرآن اسمی را انتخاب كنید. مولوی از روی قرآن اسم عمر را برای فرزند ابراهیم انتخاب كرد.
‏ابراهیم هم خوشحال از مولوی تشكر كرد و به خانه رفت. عمر در خانواده ای متوسط به دنیا آمده بود، كم كم با زندگی مردم آشنا می شد. او در مجالس عزاداری و عروسی و مراسم مذهبی شركت می كرد. گاهی هم به تماشای كار پدر و مهارت او در دوختن چادر می رفت.عمر هیكلی قوی و محكم داشت و بسیار كم حرف بود. بازیهای معمولی كودكان را چندان دوست نمی داشت و هرگاه به میهمانی می رفتند و یا میهمانی برای آنها می آمد، سعی می كرد كه جزو مردان بنشیند و از حرفهایش چیزهایی یاد بگیرد.


لینک کمکی