فایل رایگان پاورپوینت در مورد نظری برمبانی اقتصاد

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت در مورد نظری برمبانی اقتصاد :

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : پاورپوینت
نوع فایل : powerpoint (..ppt) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد اسلاید : 44 اسلاید

قسمتی از متن powerpoint (..ppt) :


نظری برمبانی اقتصاد
از آن نظر که اعتدال در هزینه عمرانی یکی از مصادیق میانه‌روی بوده، کلمه «اقتصاد» درباره‌ آن بسیار به کار برده می‌شده است تا آنجا که در به کارگیری عرفی از «اقتصاد» غالباً همین معنی مقصود بوده است. به هر حال برای «اقتصاد» که اقتصاددانان از آن بحث می‌کنند تعاریف مختلفی ارائه شده است :
ارسطو : علم اقتصاد یعنی مدیریت طرح .
آدام اسمیت : اقتصاد، علم بررسی ماهیت و علل ثروت ملل است .
آلفرد مارشال : اقتصاد، عبارت است از مطالعه بشر در زندگی شغلی و حرفه‌ای .
استوارت میل : اقتصاد، عبارت است از بررسی ماهیت ثروت از طریق قوانین تولید و توزیع .
اقتصاد بر دو نوع است :
.1 اقتصاد خرد
اقتصاد خرد به بررسی رفتار اقتصادی انسانها و بنگاههای اقتصادی می پردازد و درصدد است تا رفتار عقلایی در انسانها را شناسایی کند با توجه به محدودیت های موجود درآمد . مثلاً انسانها و شرکت های اقتصادی مایلند که بیشترین استفاده را ببرند و منابع خود را به بهترین شکل ممکنه استفاده کنند. رفتار یک یا گروهی از انسانها در ارتباط با کالا یا کالاهای خاصی به اقتصاد خرد مربوط می‌شود. توابع عرضه و تقاضا و نقطه تعادلی (نقطه ناش در نظریه بازی‌ها) توابع تولید و هزینه نیز در این بخش جای می‌گیرد .

.2 اقتصاد کلان
اقتصاد کلان به بررسی مسایل اقتصادی در سطح کلان ملی یا جهانی می‌پردازد. مسایلی از قبیل تورم، رکود اقتصادی، بحران اقتصادی، بیکاری، فقر و اقتصاد توسعه در این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرد. بر خلاف اقتصاد خرد رفتارهای فردی شکل دهنده اقتصاد کلان نمی باشد هر چند که از جمع رفتارهای فردی شکل گرفته است .
اقتصاد بر دو نوع است :
تعاریف گوناگونی برای علم اقتصاد ارائه كرده اند از جمله :
آدام اسمیت علم اقتصاد را تحقیق برای افزایش ثروت جامعه می شناسد .
اقتصاد دانش فعالیت هایی است شامل تولید و مبادلات میان مردم .
لاینل رابینز (Lionel Robbins) علم اقتصاد را تخصیص منابع و عوامل تولید كمیاب به منظور تولید كالاها و خدماتی می داند كه مهمترین خواسته های مادی بشر را ارضا می كند .
لودویگ وان می زز (Ludwig Von Mises ) علم اقتصاد را منطقی برای اتخاذ تصمیمات عقلایی با در نظر گرفتن محدودیتهای مختلف معرفی می نماید .
اقتصاد علم انتخاب است. اقتصاد آموزش می دهد چگونه مردم انتخاب می كنند و منابع تولیدی كمیاب و محدود (زمین، نیروی كار ، دانش و تجهیزات ( را برای تولید كالاهای گوناگون (مانند گوشت، لباس، جاده و . ..) به كار می گیرند تا این كالاها بین افراد مختلف جامعه برای مصرف توزیع شود .
اقتصاد دانش پول، بهره، سرمایه و ثروت است .


لینک کمکی