فایل رایگان بررسي پارامترهاي زيست محيطي موثر بر انتخاب زيستگاه غاز پيشاني سفيد (Anser albifrons) با استفاده از روش آنتروپي بيشينه

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان بررسي پارامترهاي زيست محيطي موثر بر انتخاب زيستگاه غاز پيشاني سفيد (Anser albifrons) با استفاده از روش آنتروپي بيشينه :


سال انتشار : 1398

تعداد صفحات : 9

چکیده مقاله:

کشور ایران دارای سابقه ی طولانی در زمینه ی رسیدگی به مسایل زیست محیطی می باشد و جزء اولین کشورهایی است که دارای قوانین حفاظت از طبیعت و مناطق حفاظت شده می باشد و از پیشگامان و بنیان گذاران کنوانسیون مهم رامسر محسوب می شود، با این حال اطلاعات جامعی از وضعیت تنوع زیستی تالاب ها در دسترس نیست. نبود اطلاعات جامع از وضعیت تنوع زیستی حیات وحش از یک سو و اثرات مخرب تغییرات اقلیم بر روی اکوسیستم های تالابی که به طور فزاینده ای تحت تاثیر این تغییرات بوده اند از سوی دیگر باعث کاهش تنوع زیستی زیستمندان مناطق تالابی بخصوص پرندگان شده است. از آنجایی که تالاب ها مناطقی با اهمیتجهانی جهت زادآوری و استراحت بسیاری از پرندگان مهاجر هستند، لذا تعیین پارامترهای زیست محیطی موثر بر زیستگاه پرندگان امری بسیار ضروری است. غاز پیشانی سفید (Anser albifrons) به عنوان یکی از گونه های شاخص ساکن مناطق تالابی، به صورت زمستان گذران در آذربایجان و نواحی جنوبی دریای خزر و به تعداد اندک در استان های خوزستان، فارس و سواحل شمالی تر خلیج فارس دید می شود. این مطالعه با هدف شناسایی پارامترهای زیست محیطی موثر در زیستگاه غاز پیشانی سفید با استفاده از روش آنتروپی بیشینه (Maxent) موجود در پکیج دیسمو تحت نرم افزار R انجام شده است. از 22 پارامتر زیست محیطی استفادهشد. نتایج به ترتیب، اهمیت بیشتر پارامترهای فاصله از مناطق تالابی، فاصله از مناطق کویری، ارتفاع از سطح دریا، میزان بارش مرطوب ترین فصل سال، فاصله از جاده ها را نسبت به بقیه ی متغیرها در مطلوبیت زیستگاه گونه نشان می دهد، لذا جهت حفاظت از این گونه ی شاخص و کلیدی اکوسیتم های تالابی می بایست توجه ویژه ای به این پارامترهای زیستگاهی شود.

لینک کمکی