فایل رایگان پاورپوینت استدلال استراتژیم تضاد بین منطق و خلاقیت

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت استدلال استراتژیم تضاد بین منطق و خلاقیت :

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : پاورپوینت
نوع فایل : powerpoint (..ppt) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد اسلاید : 7 اسلاید

قسمتی از متن powerpoint (..ppt) :


بنام خدا
پیچیدگی را به عنوان ماهیت مشکلات دنیای واقعی شرح دهید
هر موقعیت سیاست گذاری از بسیاری از مشکلات و مسائل تشکیل شده است.این مشکلات و مسائل به شدت به هم وابسته اند. بنابراین حل یک مشکل نیازمند حل تمامی مشکلات دیگر است.همزمان هر راه حل ابعاد جدیدی را ایجاد می کند که بایستی در حل مشکلات دیگر به کار گرفته شوند.این ویژگی ها پیچیدگی هستند. پیچیدگی از لحاظ لغوی به معنای شرایطی است که درآن اوضاع به شدت به هم پیچیده شده باشد .
قاعده دکارت را دربرخورد با مشکلاتی که دارای پیچیدگی سازمان یافته اند توضیح دهید.
تمامی روش های حل مسئله به صورت پیش فرض نوعی ضامن را برای صحت راه حل های خود درنظر می گیرند.مشکلات ساده را می توان مورد سنجش قرار داد و با استفاده از تکرار راه حل ها همانطور که برهان های ریاضی به کار گرفته می شوند راه حل های مشکلات را نیز می توان تضمین کرد.بعد بسیار مهم مشکلات دارای پیچیدگی سازمان یافته این است که می بایست آنها را نهایتا در شکل کلی شان بررسی کرد.این نیازمند تفکر کلی نگراست.ویژگی دوم این مشکلات این است که ساختاری پنهانی در درون آنها وجود دارد.آن ها تا حدودی سازمان یافته اند.
1
استفاده از تناقض ها
پارادوکس چیست و معنای پارادوکس در منطق را شرح دهید.
اصطلاحی است که در مطالعات فلسفی و کلامی سابقه ای طولانی دارد.این اصطلاح چندین لایه معنایی دارد که هرکدام بخشی از ویژگی هایی را در بر میگیرد که پارادوکس های تئوریک را تفکر برانگیز میکند.
پارادوکس در منطق:پارادوکس از دو قضیه مخالف یا ضد و نقیض تشکیل شده که توسط مباحث ظاهرا درست ما را به سوی خود می کشانند.
برای بررسی پارادوکس در تئوری های مدیریتی شیوه تضاد را توضیح دهید.
این شیوه بیانگر ان است که تضاد را بپذیریم و بیاموزیم که با ان زندگی کنیم. این پاسخ به این معنی نیست که پارادوکس را نادیده بگیریم بلکه ، دلالت های پارادوکس به شکل فعال پیگیری شده و برای توسعه تئوری به کار گرفته می شود. با قرار دادن فرضیات متناقض در کنار یکدیگر می توان چیز های زیادی اموخت حتی اگر انها ناسازگار باشند.
2
استدلال استراتژیم.تضاد بین منطق و خلاقیت
توانایی های شناختی را توضیح دهید؟
مردم همه چیز را نمی دانند چون دانش گسترده ای ندارند. این موضوع تا حد زیادی به خاطر ذات حقیقت است. بسیاری از رویدادهای آینده، به دیل نا مشخص و نامعلوم، ذاتا غیر قابل پیش بینی هستند. هنوز انسان به دلیل توانایی شناختی محدودش، دست و پایش بسته است. مغز انسان در آنچه توانایی فهمش را دارد به سدت محدود است. محدودیت های مغز انسان تا حدود زیادی منتج از سه عامل است: محدودیت در توانایی دریافت اطعات: در حالی كه حواس پنج گانه انسان مملو از محرك های گوناگون است قسمت اعظمی از واقعیت برای انسان قابل مشاهده نیست. ظرفیت محدود در پردازش اطعات: انسان ها توانایی محدودی در پردازش اطعات دارند. در نظر گرفتن مشكت با متغیرهای فراوانشان، ارتباطات پیچیده و حجم كسیری از وظایفی است كه انسان با سختی انها را انجام می دهد. ظرفیت محدود در ذخیره اطعات: حافظه ضعیف انسان یكی درگیر از محدودیت های اوست.
3
نقشه های شناختی چیست؟ دانش مردم كه در ذهنشان به صورت نقشه های شناختی ذخیره شده است. این نقشه های شناختی نمادهایی در ذهن انسان هستند كه نشان می دهند جهان چگونه كار می كند. یك نقشه شناختی از یك موقعیت خاص نشان دهنده عقاید آن شخص راجع به اهمیت موضوعات و رابطه علت و معلولی بین آن ها است. نقشه های شناختی در طول زمان و از طریق آموزش تجربه و تعامل بین آن ها حاصل می شود. براساس داده های موجود در حس هایشان، انسان ها به رابطه سببی میان پدیده ها پی می برند، با ساختن نقشه های شناختی مردم قسمت اعظمی از دانش خود را از طریق تجربه مستقیم كسب می كنند. آن ها با عمل انجام دادن یاد می گیرند ارتباط برقرار كنند. ابزار موسیقی بنوازند، اتوموبیل بسازند و مشكت خود را حل كنند.
تضاد بین منطق و خقیت را توضیح دهید؟ بسیاری از نظریه پردازان در زمینه مدیریت اشاره كرده اند كه تضاد های موجود بین ادراك و تحلیل همیشه برای مدیران مشكل زاست. در حالی كه بعضی محققان به شدت از تحلیل ساختاری حمایت می كنند. توافقی كلی وجود دارد كه مدیران باید تفكر ادراكی و تفكر تحلیلی را به كار گیرند حتی اگر انها متضاد هم باشند. استفاده گسترده از قضاوت های ادراكی بین مدیران را اغلب به عنوان عنصری ضروری و سودمند در نظر می گیرند. ادراك یك مدیر با سال ها تجربه حاصل می شود و حاوی حجم عظیمی از دانش ضمنی است كه می توان آن را به صورت سطحی و از طریق تحلیل ساختاری به دست آورد ادراك با تركیب همه انواع اطعات توصیفی می تواند ارزشیابی بهتری ارائه كند . 4
دیدگاه های تفکر استراتژیک
رایج ترین دیدگاه های تفکر استراتژیک را نام ببرید؟
1-استدلال خلاق (زایشی)
2-استدلال منطقی
دو مورد از ویژگی های استدلال زایشی(خلاق) را بیان کنید ؟
1- تفکر خلاق توانایی شکافتن عقاید مرسوم و خلق بینش ها و رفتار های جدید را دارد.
2-از آنجائیکه هدف استدلال استراتژیک، از بین بردن نقشه های ادراکی قدیمی و بازآفرینی آینده است، لذا تفکر خلاق باید نیروی محرکه ما باشد و تفکر منطقی ابزار آن.
3-فرآیند استدلال خلاق چیزی بیش از ارائه مجموعه ای از پیشنهادات یا داشتن یک ایده ناگهانی است. در این فرآیند تمامی فعالیت ها تمایل به آفریدن، محاسبه و ابداع دارند تا یافتن. . 4-در تفکر خلاق همه چیز به ذهن خطور می نماید و این ایده ها می تواند خاص باشد یا مضحک. برای آنکه از این حجم عظیم ایده ها سر در بیاوریم، متفکر منطقی می بایست به تحلیل و بررسی آنها بپردازد.
5
3) دو مورد از ویژگی های استدلال منطقی را بیان کنید؟
-استراتژیست های طرفدار این تفکر ادعا می نمایند که استدلال غالبا فعالیتی منطقی است.
-احساسات ، ادراک و خلاقیت جایگاه کوچکی در فرآیند استدلال استراتژیک دارند چنین استدلالی بشدت شبیه روش حل مسئله استادان بزرگ شطرنج است.
(ارزیابی وضعیت رقابتی خود به صورت عمیق، بررسی تعدادی از گزینه ها و محاسبه اقدامی که بیشترین شانس موفقیت را ممکن می سازد. تمامی موارد فوق نیازمند مهارت های تحلیلی کامل است)
-کمک می نماید تا فرآیند استدلالی استراتژیک را منطقی تر، دقیق تر، جامع تر و البته با ثبات تر بسازیم تا موقتی، نامنظم و ناقص
-این فرآیند بشدت شبیه روش های علمی می باشد و میتوان مدل های علمی تحقیق، تحلیل، تئوری پردازی و تعریف را به صورت مستقیم به فرآیند استدلال منطقی تعمیم داد. انچه شما تصور می کنید نیست
6
مدلهای تصمیم گیری را نام برده و یکی از ان ها را به دلخواه شرح دهید .
1- نخست تفکر: بر اساس اندیشه و تدبیری در شرایط مختلف برای تصمیم
گیری وجود دارد عمل می‌شود. تصمیم گیری منطقی فرایندی روشن دارد
از تشخیص طراحی و مرحله آخر تصمیم گیری تشکیل شده اما با حوادث
جدیدی که در خانه فرآیند تصمیم گیری به وجود می اید این نوع مدل
مسیر منحرف می شد بیشتر این فرآیندها ماورای تفکر آگاهانه است و
تصمیم گیری در موقعیت های آشفته بگی مفهومی بیشتر دارد.
2- نخست مشاهده: درکه هم عینی است و هم مفهومی.. چشم انداز
استراتژیک مستلزم دیدن چیزهایی است که دیگران نمی‌بینند و به معنی
داشتن تجربه و اعتماد در تشخیص ایده ناگهانی مربوط است.. در این مدل
از روانشناسی گشتالت تئوری جی والاس نام برده می‌شود که دارای چهار
مرحله است آماده سازی ، شفاف سازی ، اثبات
3- درخواست اقدام: عمل گرایان درهنگام برخورد با مشکلات از آن استفاده کرده و بر این
عقیده اند که اگر اقدامی انجام دهند فکر و اندیشه لازم به دنبال آن خواهد
آمد.. تجربه گرایی.. تئوری در تایید نخست اقدام توسط کارل ویک .. تصویب انتخاب نگهداری.. به این معنا که در مرحله اول انجام اقدامات متنوع است و سپس تشخیص اقدام موثر در میان آنها و در نهایت تکرار آن اقدام موفقیت آمیز و حذف بقیه اقدامات . 7
تفاوت استراتژی اگاهانه و استراتژی فرصت طلبانه را نوشته و پارادوکس انها را توضیح دهید.
در استراتژی آگاهانه سازمان با هدف تظابق هر چه بیشتر با شرایط محیطی ( فرصتها و تهدیدات ) ازمیان ده ها بلکه صد ها استراتژی شناخته شده مناسبترین را برمیگزینند اما در استراتژی فرصت طلبانه استراتژی کلی تهاجمی است و ماهیت کار تطابق محیط با سازمان است و این هدف دنبال میشود که همه منابع و امکانات موجود بر روی اصلیترین کار تمرکز یابد.
مهندسی مجدد
سه تفاوت میانه چشم انداز نوسازی ناپیوسته و پیوسته را نام ببرید ؟
چشم انداز نوسازی ناپیوسته: به صورت انقلابی عمل کرده, عکس العمل ها نسبت به تکانها شوک درمانی است،تغییرات رادیکالی و جامع است
چشم انداز نوسازی پیوسته به صورت تکامل تدریجی عمل کرده، تغییرات ملایم و جزئی است،عکس العمل ها نسبت به تک آنها تعدیل دائم است
8
9
دیدگاه های تدوین
نوسازی گسسته و مستمر
دیدگاه نوسازی مستمر و گسسته را باهم مقایسه کنید(4مورد )
کایزن مفهوم کایزن چیست؟
در واقع كایزن بر این فلسفه استوار است كه برای ایجاد بهبود در سازمان ها لازم نیست به دنبال تغییرات انفجاری یا ناگهانی باشیم، بلكه هر نوع بهبود یا اصلاح به شرط آنكه پیوسته و مداوم باشد، ارتقای بهره وری را در سازمان ها به ارمغان خواهد آورد؛ بهبود مستمر و تدریجی با بهره گیری از مشاركت كاركنان.
چه زمانی کار بهبود به پایان میرسد؟
عقیده بر این است که: هیچ انتهایی برای بهبود وجود ندارد!
دو سوتوانی سازمانی
دوسوتوانی سازمانی می ‏تواند در دو دسته قرار بگیرد آن ها را نام ببرید و به اختصار توضیح دهید. انواع و توضیح کامل
پاسخ:1-ساختاری 2-موقعیتی
ساختاری: یعنی ایجاد سازمان‏ ها یا ساختارهای مجزا برای انواع مختلف فعالیت‏ ها؛ سازمان‏ هایی که یا صرفا اکتشافی هستند یا صرفا استخراجی. در این سازمان‏ ها کارمندان احکام مشخصی دارند و مطابق آن هم پاداش دریافت می‏ کنند.
موقعیتی: زمانی است که افراد در امور روزانه خود بین فعالیت‏ های اکتشاف محور و استخراج محور حق انتخاب دارند. برای اجرای چنین روندی، لازم است فضای سازمان منعطف ‏تر باشد . 10
- تفاوت مشکلات دردسر ساز و مشکلات رام چیست؟(کامل)
1. توانایی قاعده مند کردن مشکل : الف) مشکلات رام را می توان به طور کامل فرمول بندی کرده و بر روی کاغذ پیاده سازی نمود.
ب) مشکلات دردسرساز هیچ قاعده معینی ندارند.
2. رابطه بین مشکل و راه حل : مشکلات رام را می توان به طور مجزا فرمول بندی کرد بدون اینکه هیچ تصوری از راه حل آن داشته باشی.
هر گونه فرمول بندی برای مشکلات دردسرساز با بیان راه حل آن تطابق دارد و برعکس درک مشکل رام مساوی است با حل آن.
3 . آزمون پذیری : راه حل یک مشکل را می توان تست کرد آیا این راه حل درست است یا غلط. خطاها را می توان به دقت مشخص نمود .
هیچ قاعده یا سیستم معیاربندی برای تشخیص درستی یا نادرستی راه حل یک مشکل دردسرساز وجود ندارد.راه حل ها صرفا می توانند نسبت به یکدیگر خوب یا بد باشند .
4. قطعیت : مشکلات رام خاتمه می یابند و راه حلی روشن و نقطه ای پایانی دارند. پایان مشکل را می توان با استفاده از یک آزمون مشخص کرد.
هیچ قاعده ای برای توقف مشکلات دردسرساز وجود ندارد.
5. قابلیت ردیابی : لیستی جامع و کلی از اقدامات مجاز برای یک مشکل رام وجود دارد.
هیچ فایل رایگان پاورپوینت استدلال استراتژیم تضاد بین منطق و خلاقیت
فهرست جامع و قابل شمارشی از اقدامات مجاز برای حل یک مشکل دردسر ساز وجود ندارد 11
6. ویژگی های توضیحی : مشکل رام را می توان به عنوان شکافی بین آنچه که هست و آنچه که باید باشد تعریف کرد و برای هر شکاف توضیحی وجود دارد.
مشکلات دردسرساز برای یک اختلاف توضیحات بسیاری ارائه می کنند. بسته به اینکه ما کدام توضیح را برگزینیم راه حل متفاوتی به خود می گیرد.
7. سطح آنالیز : هر مشکل رام دارای یک شکل مشخص، قطعی و طبیعی است.
هر مشکل دردسرساز را می توان به عنوان نشانه ای از یک مشکل دیگر در نظر گرفت. مشکل دردسرساز هیچ علت ریشه ای قابل تشخیصی ندارد.
8. تقلیل پذیری : مشکل رام را می توان از دنیای واقعی انتزاع کرد و می توان راه حل های مشکل را بارها امتحان کرد تا سرانجام راه حل درست یافت شود.
هر مشکل دردسرساز یک راه حل یکباره دارد. هنگامی که یک راه حل را امتحان می کنید دیگر هرگز نمی توانید آنچه را انجام داده اید برگردانید. هیچ آزمون و خطایی وجود ندارد.
9. تکرارپذیری : یک مشکل رام می تواند بارها تکرار شود.
یک مشکل دردسرساز اساسا منحصر به فرد است.
10. مسئولیت پذیری : هیچ کس را نمی توان به خاطر ناتوانی در حل یک مشکل رام سرزنش کرد. هرچند حل یک مشکل رام از جانب یک فرد تحسین برانگیز است .
12
کسی که یک مشکل دردسرساز را حل می کند حق اشتباه کردن ندارد.
ویژگی های ادراک اکتشافی انسان را نام ببرید ( 4مورد )
1- اغلب غیر قابل اعتماد 2-سریع و موثر 3-بدون دقت کافی 3-مهمترین خطر ادراک : ذاتا از یکطرف مسئله جانبداری میکند 4-تنها به چند متغیر توجه میکند 5-به شیوه خاصی تفسیر میکند حتی وقتی این امر درست نباشد 6-اگر مدیر تصمیمات را بر اساس ادراک بشدت جانبدارانه و بر اساس تجربیات گذشته اتخاذ کند ، نتایج ضعیف و بلااستفاده خواهد بود
چه عبارات و اصطلاحاتی در بیانیه استراتژی گنجانده می‌شوند؟
1- ویژگی‌های خط تولید و خدمات ارائه شده یا برنامه‌ریزی شده توسط شرکت.
2- ویژگی‌های بازار و بخش‌های بازار که این محصولات و خدمات برای آنها طراحی شده‌اند.
3- کانال های دسترسی به این بازارها.
4- ابزارهای تأمین مالی عملیات.
5- اهداف مربوط به سود و میزان پذیرش ریسک در مقابل بازدهی.
6- خط مشی‌های عمده در کارکردهای اصلی سازمان مانند بازاریابی، ساخت و تولید، تدارکات و ...
7- اندازه مورد نظر، شکل و شرایط سازمان
13
دلایل عدم تدوین و انتشار یک بیانیه کامل استراتژی توسط شرکت‌ها چیست؟
1- ترجیح ورود بدون برنامه به فرآیند استراتژیک در مدیران تجربه گرا، بدلیل متعهد ندانستن خود به یک استراتژی مشخص
2- تلاش برای سری نگه داشتن برنامه های استراتژیک به دلایل امنیتی
3- مبهم نگاه داشتن استراتژی برای اجتناب از تعارضات داخلی، مقاومت، تصمیم گیری نهایی و یا دیگر مشکلات در سازمان
4- سختی به روز نگه داشتن بیانیه رسمی استراتژی در شرکت های پویا که استراتژی دائماً در حال تکامل است، و بیان استراتژی در لفافه ای از عبارات کلی و پیچیده
14
لگوی مدیریت استراتژیك دیوید را تشریح كنید
تعریف مدیریت استراتژیك: مدیریت استراتژیك یعنی هنر و علم تدوین، اجرا و ارزیابی تصمیمات وظیفه ای چندگانه كه سازمان را قادر می سازد تا به اهداف بلند مدت خود دست یابد. در مدیریت استراتژیك برای كسب موفقیت سازمانی بر چندین عامل تاكید می شود: هماهنگ كردن مدیریت، بازاریابی، امور مالی و حسابداری، تولید یا عملیات، تحقیق و توسعه و در نهایت سیستم های اطلاعات رایانه ای .
مراحل مدیریت استراتژیك: تدوین استراتژی ها، اجرای استراتژی ها و ارزیابی استراتژی ها .
1- تدوین استراتژی ها: منظور از تدوین استراتژی ها این است كه ماموریت شركت تعیین شود، شناسایی عواملی كه در محیط خارجی؛ سازمان را تهدید می كنند یا فرصت هایی را بوجود می آورند، شناسایی نقاط قوت و ضعف داخلی سازمان، تعیین اهداف بلند مدت، در نظر گرفتن استراتژی های گوناگون و انتخاب استراتژی های خاص جهت ادامه فعالیت. اهم مسایل مربوطه در این مرحله شامل: تعیین نوع فعالیتی كه شركت می خواهد به آن بپردازد، فعالیت هایی كه می خواهد از آنها خارج شود، شیوه تخصیص منابع، تصمیم گیری در مورد ورود به بازارهای بین الملل و تصمیم به ادغام یا مشاركت با دیگر شركت ها . 15
2- اجرای استراتژی ها: اجرای استراتژی ها ایجاب می كند كه سازمان هدف های سالانه در نظر بگیرد، سیاست ها را تعیین كند، در كاركنان ایجاد انگیزه كند و منابع را بگونه ای تخصیص دهد كه استراتژی های تدوین شده به اجرا درآید. اغلب، اجرای استراتژی ها را مرحله عملی مدیریت استراتژیك می نامند. برای اینكه مرحله اجرای استراتژی ها به روش موفقیت آمیزی انجام شود، مدیران باید از نظر ایجاد ارتباطات فردی از مهارت های بالایی برخوردار باشند. فعالیت هایی كه در زمینه استراتژی ها انجام می شود بر همه كاركنان و مدیران یك سازمان اثر خواهد گذاشت.
3- ارزیابی استراتژی ها: مدیران نیاز شدید دارند كه بدانند استراتژی های خاص و مورد نظر آنها در چه زمانی كارساز واقع نمی شود، اصولا ارزیابی استراتژی ها بدین معناست كه باید در اینمورد اطلاعاتی را جمع آوری كرد. برای ارزیابی استراتژی ها باید 3 فعالیت عمده انجام داد: الف: بررسی عوامل داخلی و خارجی ب: محاسبه و سنجش عملكردها ج: اقدامات اصلاحی.
نقطه آغاز بحث در مورد مدیریت استراتژیك این است كه كا را با تعیین ماموریت، هدف های بلند مدت و استراتژی های كنونی سازمان آغاز كنیم. فرآیند مدیریت استراتژیك پویا و مستمر است. تغییر در هر یك از اركان الگو موجب تغییر در برخی دیگر یا همه اجزای تشكیل دهنده الگوی مزبور خواهد شد . 16
ا نتقاد های وارد بر رویكرد دیوید چیست؟
الف- تعیین ماموریت ها: مدل و رویكرد كتاب دیوید تجویزی است. این مدل بایدها و نبایدهای پدیده را مشخص می كند. بر خلاف بعضی دیگر از مدل ها كه به تعیین چشم اندازها قبل از تعیین ماموریت تاكید دارند مدل تجویزی دیوید با تعیین ماموریت شروع می شود. ب- تفكر تحلیلی: یكی از روش هایی كه برای كسب دانش و شناخت یك پدیده استفاده می شود تفكر تحلیلی است. در این نوع تفكر دیوید به اجزای واحدها توجه می كنیم اما به خود واحد ها توجه نمی كنیم تا به دانش برسیم. سازمان وقتی به ارزش افزوده می رسد كه بین واحد های سازمان هماهنگی وجود داشته باشد و فقط نباید به اجزای سازمان توجه كنیم. بعبارت دیگر مشكلات تفكر تحلیلی : اول- تكنیكی بودن و دوم- استقرایی بودن است. ج- نگاه خطی: دیوید به استراتژی نگاه خطی دارد، در حالی كه پیروان مكاتب توصیفی معتقدند استراتژیك ما حالت خطی ندارد بلكه چرخشی و در حال تغییر است . امكان دارد در هر مرحله عوامل داخلی و خارجی و عدم اطمینان های محیطی بر تدوین و اجرای استراتژی اثر بگذارد د- اطمینان محیطی: پارادوکس مدیریت استراتژیک این است که شما برای محیطی بر نامه ریزی می کنید که دائما در حال تغییر است. چون مدل تجویزی است حالت بایدها و نبایدها داشت و باید آینده را ثابت در نظر می گرفتیم و بر آن اساس برنامه ریزی می كردیم، به دنبال پیش بینی آینده، محیط را ثابت و ادامه روند گذشته فرض میکنیم، در حالی كه محیط در طی زمان در حال تغییر است، پس عدم اطمینان محیطی در نظر گرفته نشده است 17
ماموریت سازمان را تشریح كنید
دیدگاه كنونی ما در باره ماموریت سازمان ریشه در رهنمود هایی دارد كه پیتر دراكر( پدر علم نوین) ارائه كرده است. دراكر می گوید كه طرح پرسش" فعالیت ما چیست؟" یعنی " ماموریت ما چیست؟" "بیانیه ماموریت سازمان" جمله یا عبارتی است كه بدان وسیله مقصود یك سازمان از مقصود سازمان مشابه متمایز می شود و آن بیان كننده علت وجودی سازمان است. بیانیه ماموریت بیانگر چشم اندازهای بلند مدت سازمان در قالب آنچه كه می خواهد باشد و كسانی كه می خواهد به آنها خدماتی را ارائه نماید، است. ماموریت سازمان مبنای اولویت ها، استراتژی ها، برنامه ها و وظایف كاری است. برای طرح ریزی مشاغل مدیریت، و بالاتر از همه اینها، برای طرح ریزی ساختار های مدیریت بعنوان یك نقطه آغاز بحساب می آید. شاید هیچ چیز ساده تر یا آشكار تر از این مطلب نباشد كه كسی بخواهد بداند كار یك شركت چیست؟ در واقع شغل یا كار ما چیست؟ نخستین مسئولیت استراتژیست ها دادن پرسش به این پاسخ است. تنها استراتژیست ها می توانند اطمینان دهند كه به پرسش مزبور توجه لازم شده است و پاسخی كه به آن داده می شود سازمان را قادر می سازد كه مسیر حركت و هدف های بلند مدت خود را تعیین كند. دو پژوهشگر بنام های كینگ و كللند بر این باورند كه شركت ها بدلایل زیر ماموریت خود را بصورت سند كتبی در می آورند : 1- هدف سازمان را به اتفاق آرا مورد تایید قرار دهند. 2- برای تخصیص منابع سازمانی، مبنا یا معیاری ارائه نمایند. 3- بر فضای سازمان جوی شناخته شده حاكم كنند. 18


لینک کمکی