فایل رایگان پاورپوینت موجبات جنابت (قرآن)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت موجبات جنابت (قرآن) :


فایل رایگان پاورپوینت موجبات جنابت (قرآن)
آیاتی از قرآن در باره رفتارهایی است، که موجب جنابت می‌شود.

فهرست مندرجات

1 - اسباب جنابت
1.1 - آمیزش
1.2 - احتلام
2 - پانویس
3 - منبع


اسباب جنابت


اسباب و عواملی باعث پدید آمدن حالت جنابت میگردد که در قرآن به آنها اشاره شده است.

آمیزش


آمیزش جنسی، یکی از موجبات وعوامل جنابت است.
یـایها الذین ءامنوا لا تقربوا الصلوه وانتم سکـری حتی تعلموا ما تقولون ولا جنبـا الا عابری سبیل حتی تغتسلوا وان کنتم مرضی او علی سفر او جاء احد منکم من الغائط او لـمستم النساء فلم تجدوا ماء فتیمموا صعیدا طیبـا فامسحوا بوجوهکم وایدیکم ان الله کان عفوا غفورا.

[1] نساء/سوره4، آیه43..

ای کسانی که ایمان آورده‌اید! در حال مستی به نماز نزدیک نشوید، تا بدانید چه می‌گویید! و همچنین هنگامی که جنب هستید- مگر اینکه مسافر باشید- تا غسل کنید. و اگر بیمارید، یا مسافر، و یا «قضای حاجت» کرده‌اید، و یا با زنان آمیزش جنسی داشته‌اید، و در این حال، آب (برای وضو یا غسل) نیافتید، با خاک پاکی تیمم کنید! (به این طریق که) صورتها و دستهایتان را با آن مسح نمایید. خداوند، بخشنده و آمرزنده است.
یـایها الذین ءامنوا... وان کنتم جنبـا فاطهروا... او لـمستم النساء فلم تجدوا ماء فتیمموا صعیدا طیبـا..

[2] مائده/سوره5، آیه6..

ای کسانی که ایمان آورده‌اید! هنگامی که به نماز می‌ایستید، صورت و دستها را تا آرنج بشویید! و سر و پاها را تا مفصل (برآمدگی پشت پا) مسح کنید! و اگر جنب باشید، خود را بشویید (و غسل کنید)! و اگر بیمار یا مسافر باشید، یا یکی از شما از محل پستی آمده(قضای حاجت کرده )، یا با آنان تماس گرفته (و آمیزش جنسی کرده‌اید)، و آب (برای غسل یا وضو) نیابید، با خاک پاکی تیمم کنید! و از آن، بر صورت [3] و دستها بکشید! خداوند نمی‌خواهد مشکلی برای شما ایجاد کند بلکه می‌خواهد شما را پاک سازد و نعمتش را بر شما تمام نماید شاید شکر او را بجا آورید
او لامستم النساء: منظور جماع است، چنان که از علی علیه‌السّلام و ابن عباس و مجاهد و سدی و قتاده و مختار و ابو حنیفه و جبایی است.

[3] مجمع البیان فی تفسیر القرآن، طبرسی، ج3، ص93.


واژه" لمس" کنایه زیبایی از آمیزش جنسی است.

[4] تفسیر نمونه، مکارم شیرازی، ج3، ص442.احتلام


یکی دیگر از موجبات جنابت همچنین علامت بلوغ احتلام است.
ولا تقربوا مال الیتیم الا بالتی هی احسن حتی یبلغ اشده واوفوا الکیل والمیزان بالقسط لا نکلف نفسـا الا وسعها واذا قلتم فاعدلوا ولو کان ذاقربی وبعهد الله اوفوا ذلکم وصــکم به لعلکم تذکرون.

[5] انعام/سوره6، آیه152..

و به مال یتیم، جز به بهترین صورت (و برای اصلاح)، نزدیک نشوید، تا به حد رشد خود برسد! و حق پیمانه و وزن را به عدالت ادا کنید! - هیچ کس را، جز به مقدار تواناییش، تکلیف نمی‌کنیم- و هنگامی که سخنی می‌گویید، عدالت را رعایت نمایید، حتی اگر در

لینک کمکی