فایل رایگان پاورپوینت مودت اهل بيت

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت مودت اهل بيت :


دوستی اهل‌بیت
‌در قرآن و روایات اسلامی اعم از شیعی و سنّی بر مودّت و محبّت اهل‌ بیت پیامبر (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) تأکید فراوان شده است؛ و این تنها بدان جهت نیست که آنان ذریه‌ی پیامبر (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) و از نسل اویند، بلکه از آن جهت است که آنان دارای فضایل و کمالات، و به عبارت دیگر جامع همه صفات کمال و جمالند؛ به تعبیر دقیق‌تر، مظهر صفات جمال و جلال الهی اند. لذا در حقیقت، دوست داشتن آنان با آن جامعیت، محبت به خوبی‌هایی است که در آنان به نحو کامل تجلّی نموده، و منبع همه این خوبی‌ها خداوند متعال است. پس در حقیقت محبت و اظهار عشق و ارادات قلبی به اهل بیت (علیهم‌السّلام) محبت و اظهار ارادات به خداوند متعال است و از آنجا که محبّت، نیرویی است که انسان را به سوی محبوب سوق می‌دهد، پس از جنبه تربیتی، محبت به خوبان، انسان را به خوبی‌ها سوق می دهد.

فهرست مندرجات

1 - منظور از اهل بیت
1.1 - اهل بیت در لغت و عرف
1.2 - اهل بیت در قرآن و سنت
2 - دوستی اهل بیت در قرآن
3 - دوستی اهل بیت در روایات
3.1 - وادار نمودن بر دوستی اهل بیت
3.2 - مساوی با دوستی رسول خدا
3.3 - مساوی با اساس ایمان
3.4 - عبادت بودن
3.5 - نشانه ایمان
3.6 - نشانه پاکی ولادت
3.7 - سوال از دوستی در روز قیامت
4 - ادلّه خاص
4.1 - امام علی
4.2 - حضرت فاطمه زهرا
4.3 - امام حسن و حسین
5 - پانویس
6 - منبع


منظور از اهل بیت


با مراجعه به کتاب های لغت و اصطلاح علما، و نیز کتابهای حدیث پی می‌بریم ک مراد از اهل بیت پیامبر (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) افراد خاصی هستند و اهل بیت، شامل تمام وابستگان نسبی و سببی انسان نمی‌شود:

اهل بیت در لغت و عرف


ابن منظور از افریقی در لسان العرب می‌گوید:«اهل انسان نزدیک‌ترین مردم است به انسان، و کسانی که آنان را به نسب یا دین جمع می‌کنند.»

[1] ابن منظور، محمد بن مکرم، لسان العرب، ج11، ص 27-28.

[2] راغب اصفهانی، حسین بن محمد، مفردات راغب، ماده اهل، ص29.اهل بیت در قرآن و سنت


در قرآن و روایات اهل بیت پیامبر (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) در مورد افراد خاصی به کار رفته که همان رسول خدا (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) و اما علی و فاطمه زهرا و حسن و حسین (علیهم‌السّلام) است. و بقیه‌ی ذریه‌ی پاک نیز به آنان ملحقند، که همان نه امام معصوم از فرزندان امام حسین (علیه السّلام) هستند.
ام سلمه می‌گوید:هنگامی که آیه «اِنَّما یُریدُ الله لِیُذْهِبَ عَنْکُم الرِّجسَ اَهلَ البَیت وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهیراً» بر پیامبر (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) نازل شد، علی و فاطمه و حسن و حسین (علیهم‌السّلام)را احضار کرده و فرمود:«اینان اهل بیت منند.»

[3] حاکم نیشابوری، محمد، مستدرک حاکم، ج3، ص 158، ح 4705.

؛

[4] بیهقی، احمد بن حسین، السنن‌الکبری، ج 2، ص 214.

امام حسین (علیه‌السّلام) فرمود:«انّا اهل بیت النبوه؛

[5] خوارزمی، الموفق بن احمد، مقتل الامام حسین(ع)، ج 1،ص 184.

ما اهل بیت نبوّتیم.»
مسلم به سند خود از عایشه نقل می‌کند:هنگام صبح پیامبر (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) از منزل خارج شد، در حالی‌که بر دوش او پارچه‌ای بافته شده از موی سیاه بود، حسن بن علی بر او وارد شد او را داخل آن کسا نمود. آنگاه حسین (علیه‌السّلام) وارد شد او را نیز داخل آن کرد. سپس فاطمه (سلام‌الله‌علیها) آمد او را نیز داخل کسا کرد، بعد علی (علیه‌السّلام) وارد شد او را نیز داخل نمود. پس این آیه قرائت نمود:«اِنَّما یُریدُ الله لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ اَهلَ البَیت وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیراً»

[6] قشیری نیشابوری، مسلم بن حجاج، صحیح مسلم، ج 4، ص 1883، ح 2424.

احمد بن حنبل می‌گوید:هنگامی‌که آیه مباهله بر پیامبر (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) نازل شد، آن حضرت؛ علی و فاطمه و حسن و حسین (علیهم‌السّلام) را خواست آنگاه عرض کرد:«بار خدایا اینان اهل بیت من هستند»

[7] ابن حنبل، احمد بن محمد، مسند احمد، ج 1، ص 185.دوستی اهل بیت در قرآن


خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید:«قُلْ لا أَسألُکُمْ عَلَیهِ أجراً اِلّا الْمَوَدَّهَ فِی الْقُربی»

[8] شوری/سوره42، آیه23.

«ای رسول ما به امت بگو من از شما اجر و رسالت جز این نمی‌خواهم که مودّت و محبّت مرا در حقّ خویشاوندانم منظور دارید. »
این آیه معروف به آیه مودت است، که در اغلب کتاب‌های تفسیر و حدیث و تاریخ نزول آن را درحق اهل بیت (علیهم‌السّلام) می‌دانند.
سیوطی در تفسیر این آیه به اسناد خود از ابن عباس نقل می‌کند:هنگامی که این آیه:«قُلْ لا اَسألُکُمْ عَلَیهِ اَجراً اِلّا الْمَوَدَّهَ فِی الْقُربی» بر پیامبر (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) نازل شد، صحابه عرض کردند:ای رسول خدا! خویشاوندان تو کیانند که مودت آنان بر ما واجب است؟
حضرت (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) فرمود:«علی و فاطمه و دو فرزندان او»

[9] سیوطی، عبدالرحمن بن ابی‌بکر، درّ المنثور، ج7، ص348.

[10] حاکم نیشابوری، محمد، مستدرک حاکم، ج3، ص172.

[11] هیثمی، نورالدین، مجمع‌الزوائد، ج9، ص 168.

[12] زمخشری، محمود بن محمد، کشاف، ج4، ص 219-220


در خطبه‌ای که امام حسن (علیه‌السّلام) بعد از شهادت امیر المومنین (علیه السّلام) ایراد کردند، بعد از حمد وثنای الهی فرمود:«... و أنا من أهل البیت الذی افترض الله مودّتهم علی کلّ مسلم، فقال تبارک و تعالی:«قُلْ لا اَسألُکُمْ عَلَیهِ اَجراً اِلّا الْمَوَدَّهَ فِی الْقُربی وَ مَن یَقْتَرف حسنه نَزد لَهُ فیها حَسَناً » فاقتراف الحسنه مودّتنا أهل البیت؛... و من از أهل بیتی هستم که خداوند مودّت آنان را بر هر مسلمانی واجب نموده است پس خداوند تبارک و تعالی فرمود:«قُلْ لا اَسألُکُمْ» انجام کار نیک مودت ما اهل بیت است.»
امام صادق (علیه‌السّلام) به أبی جعفر احول فرمود:«چه می‌گویند اهل بصره در این آیه:«قُلْ لا اَسألُکُمْ عَلَیهِ اَجراً اِلّا الْمَوَدَّهَ فِی الْقُربی»
عرض کرد:فدایت گردم، آنان می‌گویند:این آیه درشأن خویشاوندان رسول خدا (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) است. حضرت فرمود:«دروغ می‌گویند تنها در حق ما اهل بیت علی و فاطمه و حسن و حسن اصحاب کسا نازل شده است.»

[13] کلینی، یعقوب، کافی، ج8، ص93، ح66.

[14] :حمیری، عبدالله بن جعفر، قرب‌الاسناد، ص 128


می‌دانیم که حصر این روایات اضافی است نه حقیقی، و لذا شامل بقیه ی امامان نیز می شود.

دوستی اهل بیت در روایات


در روایات فریقین همانند قرآن کریم به طور صریح بر محبّت اهل بیت (علیهم‌السّلام) تأکید شده است که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

وادار نمودن بر دوستی اهل بیت


رسول الله (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) می‌فرمایند:«ادبّوا أولادکم علی ثلاث خصال:حبّ نبیّکم، و حبّ أهل بیته، و قراءه القرآن؛

[15] متقی هندی، علی بن حسام، کنزالعمال، ج 16، ص 456، ح 45409.

[16] مناوی، عبد الرؤوف، فیض‌القدیر، ج 1، ص 225، ح 331

اولاد خود را بر سه خصلت تربیت کنید:دوستی پیامبرتان، دوستی اهل بیتش، و قرائت قرآن.»
امیرالمومنین (علیه‌السّلام) فرمود:«أحسن الحسنات حبّنا، و أسوأالسیئات بغضنا؛

[17] آمدی، عبدالواحد بن محمد، غررالحکم، ج 1، ص 217، ح 538.

بهترین نیکی‌ها حبّ ما، و بدترین بدی‌ها بغض ما اهل بیت (علیهم‌السّلام) است.»

مساوی با دوستی رسول خدا


رسول خدا (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) فرمود:«أحبّوا الله لما یغذوکم من نعمه، و أحبّونی لحبّ الله، و أحبّوا أهل

لینک کمکی