فایل رایگان پاورپوینت موسسات فرهنگي آستان قدس رضوي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت موسسات فرهنگي آستان قدس رضوي :


فایل رایگان پاورپوینت موسسات فرهنگي آستان قدس رضوي
آسْتانِ قُدْسِ رَضَوی، سازمانی در شهر مشهد است که شامل حرم مطهر امام ‌رضا (علیه‌السّلام) و مجموعه بیوتات وابسته به آن، مؤسسات فرهنگی، موقوفات و تشکیلات اداری تابع آن می‌شود. در این مقاله به بررسی بخشی از این سازمان یعنی مؤسسات فرهنگی می‌پردازیم. از مؤسسات فرهنگی آستان قدس رضوی می‌توان کتابخانه، موزه، دانشگاه علوم اسلامی، مؤسسه پژوهش‌های اسلامی، بنیاد فرهنگی رضوی و مؤسسه چاپ و انتشارات را نام برد.

فایل رایگان پاورپوینت موسسات فرهنگي آستان قدس رضوي

آستان قدس رضوی

نام

فایل رایگان پاورپوینت موسسات فرهنگي آستان قدس رضوي

کاربری

فعالیت‌های گسترده فرهنگی

مکان

ایران، مشهد

اهداف

تبدیل شدن به قطب فرهنگی جهان اسلام و مرجعیت علمی در تولید و ترویج معارف اسلامی

وضعیت کنونی

فعالفهرست مندرجات

1 - کتابخانه
1.1 - حمله ازبک‌ها
1.2 - دوره افشاریان
1.3 - دوره قاجاریه
1.4 - دوره معاصر
1.5 - گنجینه قرآن
2 - موزه
3 - دانشگاه علوم اسلامی
4 - مؤسسه پژوهش‌های اسلامی
5 - بنیاد فرهنگی رضوی
6 - مؤسسه چاپ و انتشارات
7 - پانویس
8 - منبع


کتابخانه


درباره کتابخانه آستان قدس و تاریخ پیدایش آن آگاهی دقیقی در دست نیست. با توجه به قراین تاریخی، محلی برای نگهداری قرآن‌ها و کتاب‌های وقفی در آستان قدس وجود داشته است. این معنی را از نام و احوال برخی از واقفان کتاب، در وقف‌نامه‌های مرقوم در پشت برخی کتاب‌ها و قرآن‌ها می‌توان دریافت. کهن‌ترین نسخه‌های موجود، قرآنی است که در 393ق/1003م وقف شده ‌است. همچنین جزواتی هست که واقف آن ابوالبرکات علی‌ بن حسین بوده و در 421ق/1030م وقف شده ‌است. غیر از این‌ها می‌توان از قرآنی مربوط به سده 5ق/11م که توسط شَهْرْسِتّی دختر امیرابوالعباس خسرو پسر رکن‌الدوله دیلمی وقف شده، یاد کرد. پس از آن به مرور زمان، قرآن‌ها و کتاب‌هایی در آستان قدس گرد آمده و بدیهی است که در جایی نگهداری می‌شده ‌است. مثلاً در زاویه جنوبی ایوانِ امیرعلیشیر جایی بوده به نام «قرآن‌خانه» که قرآن‌های خطی را در آنجا نگاه می‌داشته‌اند. در وقف‌نامه کتاب غایه‌الوصول (825ق/1422م) جمله «خزانهالکتب» به چشم می‌خورد.

حمله ازبک‌ها


از همین‌جا معلوم می‌شود که در قرن 9ق/15م کتابخانه‌ای در آستان قدس بوده‌ است. با حمله ازبک‌ها در 998ق/1590م، کتابخانه نیز دستخوش چپاول شد و بسیاری از قرآن‌ها و کتاب‌های نفیس آن از میان رفت. اسکندربیک منشی با ذکر «کتابخانه سرکار فیض» در عالم‌آرای عباسی به این معنی تصریح کرده‌ است.

[1] اسکندربیگ ترکمان، عالم‌آرای عباسی، ج2، ص827.

پس از آن، شاه‌عباس با گردآوری کتاب‌های باقی‌مانده و آنچه خود او یا شیخ‌ بهایی وقف کرد، کتابخانه جدید را پدید آورد و مدیری برای آن تعیین کرد.

دوره افشاریان


در روزگار افشاریان این کتابخانه دایر و مورد استفاده بود. نادرشاه نیز کتاب‌هایی وقف کتابخانه کرد. در طومارِ علیشاه (بخش چهارم همین مقاله) اسامی کارکنان کتابخانه (در آن زمان) با ذکر شغل و حقوقشان آمده است.

دوره قاجاریه


در روزگار قاجاریان نیز کتابخانه مورد توجه و استفاده بوده‌ است. در 1342-1344ش بناهای قدیمی واقع در ضلع شرقی موزه را برچیدند؛ و به جای آن تالاری برای موزه در 3 طبقه بنا نهادند، این ساختمان از جنوب به صحن موزه و از غرب به کتابخانه پیوسته و ضلع شمالی آن پشت ساختمان‌های صحن جدید واقع بود که از آن راهی به صحن جدید گشوده بودند.این ساختمان را بعداً برچیدند و فضای آن را به محوطه صحن امام افزودند.

دوره معاصر


در 1353ش در ضلع شرقی صحن امام، ساختمان جدیدی برای کتابخانه، خزانه و موزه با بیش از 000 «10 مـ 2 زیربنا در 5 طبقه ساخته شد. 2 طبقه این بنا پایین‌تر از سطح زمین و 3 طبقه دیگر بالا‌تر از سطح زمین است. هر طبقه از آن دارای 000 «2 مـ 2 زیربناست. یکی از 2 طبقه زیرین به خزانه آستانه و دیگری به مخزن کتاب‌های خطی و تالار نمایشگاه اختصاص یافته است. دیوارهای این 2 قسمت دارای درهای ایمنی ویژه و دیوارهای بتونی است.

در طبقه همکف، تالار موزه واقع است. طبقه اول دارای 2 سالن مطالعه مجزا برای آقایان و بانوان است. این بخش نیز دارای بالابَرِ ویژه کتاب و خدمات لازم است. در طبقه دوم، مخزن کتاب واقع است و بخشی از آن نیز به سازمان اداری کتابخانه اختصاص داده شده ‌است. در سراسر این ساختمان، تجهیزات ویژه‌ای برای نگاهداری کتاب و اشیاء نفیس موزه مانند تأسیسات ایمنی، تلویزیون مداربسته، وسال آتش‌نشانی و دستگاه‌های تهویه و حرارت مرکزی و دستگاه ویژه تنظیم حرارت برای محیط نفیس نیز تدابیری به‌کاررفته

لینک کمکی