فایل رایگان پاورپوینت موسوعة التفسير قبل عهد التدوين

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت موسوعة التفسير قبل عهد التدوين :


موسوعه التفسیر قبل عهد التدوین (کتاب)
نوشتاری است که در آن به بررسی وضعیت و کیفیت تفسیر قرآن کریم در زمان پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و زمان صحابه و تابعین آن حضرت می‌پردازد.

فهرست مندرجات

1 - معرفی کتاب
2 - ساختار کتاب
2.1 - القسم الاول
2.2 - القسم الثانی
2.3 - القسم الثالث
3 - نسخه شناسی
4 - پانویس
5 - منبع


معرفی کتاب


«موسوعه التفسیر قبل عهد التدوین» نوشتاری است که در آن به بررسی وضعیت و کیفیت تفسیر قرآن کریم در زمان پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و زمان صحابه و تابعین آن حضرت؛ یعنی قبل از شروع مسلمانان به تدوین کتب تفسیری، می‌پردازد. نویسنده یادآور می‌شود که تفسیر قرآن به قرآن و نیز با احادیث شریف نبوی؛ که خود چیزی جز وحی آسمانی نیست، نقاط مبهم و مجمل آیات شریفه را برای مسلمانان روشن می‌ساخت، لذا از هیچ گونه تفسیر به رایی در این عصر نمی‌توان نشانی یافت. اما این وضعیت دیری نپایید، چرا که پس از عصر تابعین شمار زیادی از آثار تفسیری پدید آمد که در بسیاری از آنها غث و سمین به هم آمیخته و اسرائیلیات و احادیث موضوعه و بدعتها داخل گشته بود و چه بسیار کسانی که به نام مفسر به تفسیر آیات قرآن کریم اقدام نمودند و حال آنکه حتی توان درک و فهم قطعه‌ای از نثر یا شعر ادبی را نداشتند. اینان با فاصله گرفتن از سنت شریف نبوی و با الهام از سخنان حکما و فلاسفه و غیره به تفسیر قرآن دست یازیدند و بس به بیراهه رفتند. با توجه به آنچه بیان شد نویسنده در این موسوعه درصدد آن است که با معرفی روایات تفسیری منقول از پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم که توسط صحابه و تابعین به ما رسیده است، ضابطه و قاعده‌ای کلی در تفسیر قرآن کریم ارائه دهد که از شائبه اسرائیلیات و احادیث جعلی و بدعت‌ها مصون و محفوظ باشد. نویسنده یادآور می‌شود که ورود اسرائیلیات و احادیث جعلی در کتب مدونه تفسیر اثری بس مخرب در پراکنده ساختن امت اسلامی و تقسیم آنها به احزاب و فرقه‌ها و نیز به هم ریختگی فرهنگ غنی اسلام داشته است.

[1] موسوعه التفسیر قبل عهد التدوین، محمد عمر الحاجی، ص10.

در این کتاب نگارنده ابتدا به بیان تفاوت تفسیر و تاویل پرداخته، سپس دلیل بازگشت به تفسیر عهد پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم را یادآور می‌شود. پس از آن به این سؤال که آیا پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم تمام قرآن را تفسیر نموده‌اند یا نه پاسخ می‌گوید و در ادامه وضعیت تفسیر در عهد صحابه و تابعین را مورد بررسی قرار می‌دهد.

ساختار کتاب


کتاب دارای سه بخش اصلی است:

القسم الاول


«تفسیر القرآن الکریم فی العهد النبوی».
این بخش مشتمل بر سه باب با عناوین ذیل می‌باشد:
الباب الاول: «مع القرآن الکریم» دارای یک مقدمه و سه فصل زیر است:
الفصل الاول: الفرق بی

لینک کمکی