فایل رایگان پاورپوینت موسوعة عشائر العراق‌

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت موسوعة عشائر العراق‌ :


موسوعه عشائر العراق‌ (کتاب)‌
موسوعه عشائر العراق، تالیف عباس غزاوی محامی و به زبان عربی می‌باشد.این مجموعه را باید تاریخ سیاسی- اجتماعی و فرهنگی بخشی از عراق دانست که جستجوگران در این زمینه را بهره فراوان خواهد رساند.در این مجموعه که در زمان معاصر نوشته شده است، پیرامون عشایر و قبائل سرزمین‌های عراق، از جهت مشاغل، عرف، زندگانی، انساب ، احوال و اوصاف آنان بحث می‌شود.

فهرست مندرجات

1 - ساختار کتاب
2 - گزارش محتوا
3 - ساختار و گزارش محتوا
3.1 - جلد اول
3.1.1 - کتابهای منبع
> " title="محتوای فصل> " > 3.1.2 - محتوای فصل>
3.1.3 - محتوای بخش دوم و سوم
3.2 - جلد دوم
3.2.1 - مراجع این جلد
3.2.2 - محتوای فصول کتاب
3.2.3 - اجتماع دینی عشایر
3.3 - جلد سوم
3.3.1 - مراجع کتاب
3.3.2 - مباحث جلد سوم
3.4 - جلد چهارم
3.4.1 - محتوای جلد چهارم
4 - وضعیت کتاب
5 - پانویس
6 - منبع


ساختار کتاب


کتاب؛ شامل در چهار جزء بیان شده است و هر جزء دارای مقدمه و عنوان متعدد می‌باشد.

گزارش محتوا


تاریخ عشایر کشورها، بخش مهمی از تاریخ آنها را شکل می‌دهد. در گذشته، بخش عظیمی از مردم پای در بیابان و کوله بر دوش در پهن دشت زمین راه می‌رفتند و ایستایی و ثبات را برنمی تابیدند. اینان دارای عادات، رسوم، فرهنگ و منش ویژه‌ای بوده‌اند. اکنون نیز نسل‌هایی از آنان بدون توجه به کشش‌ها و جذبه‌های آثار دلربای تمدن جدید، دل به کوه و هامون سپرده‌اند و گویی گستره دشت و ژرفای دره‌ها را بر ساختمان‌ها و خیابان‌های شهرها ترجیح می‌دهند.شناخت زندگی عشایر، شناخت گونه‌ای از زندگی انسان است؛ انسان همگام و همراه با طبیعت. کتاب حاضر تلاشی است در شناخت این بخش از کشور عراق با نگرشی تحلیلی و مستند و دقیق. عباس عزاوی از نویسندگان و ادیبان بزرگ عراقی است.
جلد اول و دوم کتاب، گزارش فرهنگ، عادات و سیستم زندگی اجتماعی و سیاسی عشایر بادیه نشین است و جلد سوم و چهارم، عهده دار گزارش زندگانی آنان که به روستاها و آبادی‌ها و شاید شهرها دل سپرده‌اند.مؤلف در هر بخش، به دقت منابع پژوهش خود را معرفی و ارزیابی می‌کند و آنگاه با بحث از پیشینه عشایر، چگونگی زندگی و آداب آنان را گزارش می‌کند. او در ضمن معرفی عشایر، به حوادث تاریخ نیز می‌پردازد و با مباحث جغرافیایی و شناسایی جای‌ها و آبادی‌ها و سرزمین‌ها، به سودمندی بحث می‌افزاید. اطلاعات گسترده عزاوی از تاریخ و تسلط او به زبان‌های مختلف از جمله ترکی و فارسی این امکان را به او داده است که در مستند سازی محتوای کتابش توفیقی شایسته یابد. او جای جای به اشتباهات مورخان اشاره می‌کند و خلط و آشفتگی‌های آثار مؤلفان را بر می‌شمارد.
وی اهم مراجع برای شناخت عشائر را ابن خلدون دانسته، زیرا که وی دارای علاقه زیادی به قبایل و اتصال به آنها داشته است و بحث‌هایی که دراین زمینه می‌کند نافع و قابل استفاده است. همچنین از این کتب با ارزش می‌توان کتاب ابن حجر یا انباء الغمر فی ابناء العمر نام برد.

ساختار و گزارش محتواجلد اول


وی در مقدمه ی جلد اول درباره ی عراق از دو ناحیه سخن می‌گوید و بیان می‌دارد که این سرزمین از دو گروه عرب و کرد تشکیل یافته است.
آغاز جلد اول، مشتمل بر بحث سودمندی است؛ که تکیه بر منابع بسیار کهن از عشایر عراق قبل از اسلام ، آنگاه ورود اسلام به میان عشایر و مسایل دیگر را مطرح می‌سازد.
در بخشی از کتاب که به نام مراجع تاریخی است، مولف می‌گوید که بهترین کمک یار برای شناخت عشایر، کتب انساب، کتب ادب و کتاب اغانی،عقد الفرید و اکثر دیوان‌های مشاهیر از شعرا است.
جلد اول به سه بخش عمده تقسیم شده است. در بخش اول از عراب و قبایل مختلف آن، بخش دوم از عشایر عراق در زمان حاضر و در بخش آخر خلاصه تاریخی از قبایل شمر را بیان نموده است.

کتابهای منبع


مولف در این بخش از کتاب نام 16 عنوان از کتاب‌هایی را که در این جلد از آنها استفاده نموده، متذکر می‌شود و شروع به معرفی تک تک این کتاب‌ها کرده و سبک بهره برداری خود را در این کتاب‌ها، برای رساندن مقصود خود بیان می‌دارد. اسامی این کتب به قرار زیر است:
1- سبائک الذهب . 2- عنوان المجد فی بیان احوال بغداد و البصره و نجد. 3- نهایه الرب فی معرفه انساب العرب. 4- القبائل العراقیه . 5- عشائر الالوسی . 6- نبذه من تاریخ عرب العراق. 7- کتاب الاشتقاق. 8- الانساب . 9- شمس العلوم و دواء کلام العرب. 10- قبائل العرب فی مصر. 11- القصد و الامم فی التعریف باصول انساب العرب و العجم. 12- الانباه علی قبائل الرواه. 13- نسب عدنان و قطحان. 14- تاریخ العرب قبل الاسلام 15 الجوهر المکنون فی القبائل و البطون. 16- کتاب عشائر العرب .

[1] موسوعه عشائر العراق،غزاوی،ج‌1،ص 15.> "> محتوای فصل>


در فصلی به نام العرب و قبائل هم، به ذکر اصل عرب، عرب بادیه، عرب متعربه، عرب مستعربه، اختلاط عدنانیه و قحطانیه، منتشر شدن عربان در اطراف، تربیب انساب، و بخشی در مورد قبایل و فروعاتش مطالبی را عنوان می‌دارد.اشاره می‌نماید که مشهور است که اصل عرب از عراق می‌باشد و زبان آنان سریانی بوده است که به مرور زمان از آن جا خارج شده‌اند و به اطراف منتشر گردیده است. وی خاطر نشان می‌کند، این که اصل اعراب از حبشه باشد، با براهین وارده در این زمینه تطابقی ندارد. همچنین به احتمال بیان می‌دارد که اصل عرب از اولاد نوح نبی علیه‌السّلام باشند. درباره عرب مستعربه می‌گوید که آنان از اولاد اسماعیل علیه‌السّلام هستند.
وی غالب قبایل عراقی را، قحطانی و قسمی از آن را عدنانی و قسمی دیگر را مردد بین این دو؛ مانند ایاد و انمار... شمرده است. لذا وی در بخش معرفی عرب و قبائل آنان، به معرفی 11 قبیله از قبایل و 12 امارت از امارات عرب پرداخته است. وی همچنین از آداب عربی در این قبایل عراقی و احوال و اوضاع آنها مطالبی را خاطر نشان می‌کند، به علاوه از عشایر و امارت‌های آنان نیز می‌گوید.

محتوای بخش دوم و سوم


در بخش دوم از کتاب در مورد قبایل اسلامی، قبایل بدوی، قبایل شمر و تقسیمات این قبایل بحث می‌کند، چنانچه دربار قبایل اسلامی به تاثیر این قبایل و اسلامی بودن آنها بر عشایر عراقی سخن می‌گوید.
بخش سوم این جلد، مربوط به تاریخچه قبایل شمر ، مسلم، وهب،آل سعود ، ضفیر، حرب، صلیب و استعراض می‌باشد. وی در مورد ازدواج ، نسب، اعیاد، تفریحات، صید ، انواع شتر ، اخلاق عقائد، عبادات ، نظام دعایی عشایر، و غزوه‌های قبایل، توضیح مختصری در چند باب مطرح می‌نماید.
در قسمت تفریحات به سه نوع بازی از این قبایل اشاره می‌کند و معرفی می‌نماید که در عروسی‌ها کدام بازی را و به چه سبک و اصطلاحاتی اجرا می‌نمودند.در قسمت غزو و حرب از اسباب غزو و داستان‌هایی از آن در قبایل مطالبی را خاطر نشان می‌نماید.

جلد دوم


با مقدمه ی مولف در مورد بادیه و اریاف شروع می‌گردد. وی در مقدمه اشاره می‌کند که در اریاف بعضی از خصوصیات بادیه یافت نمی‌شود و به شهر نیز، شباهت‌هایی دارد. وی در این جلد بعضی از این حالات و تغییرات و مجاری تاریخی، اوضاع زندگانی و اوضاع اداری در این مناطق، مطالبی را مطرح ساخته است.

مراج

لینک کمکی