فایل رایگان پاورپوینت موسوعة علامات الساعة (کتاب)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت موسوعة علامات الساعة (کتاب) :


موسوعه علامات الساعه (کتاب)
«موسوعه علامات الساعه» اثر عبدالقادر محمد منصور، گردآوری احادیث مربوط به نشانه‌های آخرالزمان، طبقه بندی و تفسیر آن‌ها با استفاده از منابع حدیثی و تفسیری اهل سنت بوده که به زبان عربی و در سال 1425 ق نوشته شده است.

فهرست مندرجات

1 - ساختار کتاب
2 - گزارش محتوا
2.1 - مقدمه
2.2 - حلقه اولی
2.3 - حلقه دوم تا چهارم
2.4 - حلقه پنجم
2.5 - حلقه ششم تا هشتم
2.6 - حلقه نهم تا سیزدهم
2.7 - حلقه چهاردهم تا پایان
3 - وضعیت کتاب
4 - پانویس
5 - منبع


ساختار کتاب


کتاب با مقدمه مؤلف آغاز و مطالب در بیست و یک بخش، با عنوان حلقه، ارائه گردیده است.
نویسنده که این رساله را جهت دریافت مدرک دکتری خود نگاشته است، نشانه‌های آخرالزمان را به سه دسته علامات صغری، کبری و وسطی تقسیم بندی کرده است:
برخی از این علائم، در عصر رسالت رخ داده و زمان آن گذشته است، برخی از آن‌ها به زمان خاصی اختصاص ندارد؛ بلکه قبلا واقع شده و بعدا نیز محقق خواهد شد، قسم سوم نیز نشانه‌های حتمی آخرالزمان است. وی در این قسم، نشانه‌های فراوانی؛ مانند خراب شدن بیت المقدس و مدینه منوره، خروج دجال، یاجوج و ماجوج و نزول عیسی علیه‌السّلام و طلوع خورشید از مغرب طرح کرده است.

گزارش محتوامقدمه


مقدمه، ضمن ذکر تعدادی از احادیث نبوی که پیرامون قیامت و علائم آن روایت شده، به این نکته اشاره کرده است که اعتقاد به قیامت، جزء اصول دین بوده و دانستن علامات آن، بر هر مسلمانی واجب است.

حلقه اولی


حلقه اولی، به ذکر آن دسته از نشانه‌هایی از قیامت پرداخته که رسول الله صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم به وقوع آن‌ها خبر داده و این علامات در عصر نبوت ظاهر گردیده و بعد از سپری شدن مدت آن‌ها، فقط ذکر و یاد آن‌ها بر جای مانده است.
نویسنده وقوع این علائم را شاهدی بر صدق نبوت پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم دانسته و آن‌ها را به دلیل دور بودن از قیامت، «علائم البعدی» و یا «صغری» نامیده است.
این علائم شامل بعث رسول الله صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و شکافته شدن ماه به فرمان ایشان می‌باشد که نویسنده، پس از ذکر احادیث نبوی آن، آیاتی از قرآن که به این امور اشاره دارند را به عنوان مؤید ذکر کرده است؛ از جمله آیه یک تا سه سوره قمر.

حلقه دوم تا چهارم


نویسنده در دوم تا چهارم، به ذکر علائمی پرداخته است که به علت در میان واقع شدن بین علائم نزدیک به قیامت و علائم دور از آن، «علامات وسطی» نام گذاری شده‌اند.
برخی از این علائم، قبلا واقع شده و دیگر تکرار نخواهند شد، بعضی دیگر نیز اتفاق افتاده و در آینده نیز ممکن است، اتفاق بیافتند؛ به عبارت دیگر، این علائم مشروط به اسبابی است که اگر فراهم شوند، امکان تکرار آن‌ها وجود دارد.
برخی از این علائم عبارتند از: متصدی امور شدن اشرار، بیشتر شدن تعداد زنان از مردان، به حکومت رسیدن حجاج بن یوسف ثقفی، فتوا دادن به رای شخصی، واقع شدن خسوف و مسخ شدن عده‌ای، مردن کسری و قیصر روم، وقوع آتش هولناکی در حجاز، ادعای پیامبری کردن دروغ گویان، وجود دوازده جانشین قریشی بعد از پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم، تزئین کردن مساجد، یافت نشدن امام جماعت در مساجد، زیاد شدن قراء و کم شدن فقها، خروج دجال، زیاد شدن مرگ‌های ناگهانی، سخن گفتن حیوانات وحشی با انسان و...

حلقه پنجم


پنجم، به بررسی روایاتی پرداخته که در آن‌ها به علائم نزدیک به قیامت، اشاره شده است. نویسنده این علائم ده گانه را «علامات الکبری» نامیده است

لینک کمکی