فایل رایگان پاورپوینت موسوعة مرآة الحرمين الشريفين و جزيرة العرب‌

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت موسوعة مرآة الحرمين الشريفين و جزيرة العرب‌ :


موسوعه مرآه الحرمین الشریفین و جزیره العرب‌ (کتاب)
«موسوعه مرآه الحرمین الشریفین و جزیره العرب»، نوشته ایوب صبری پاشا، کتابی است در معرفی مکه ،کعبه معظمه،مدینه منوره و سرزمین حجاز که از اصل ترکی آن به عربی برگردانده شده و مشتمل بر 5 جلد است.

فهرست مندرجات

1 - انگیزه تألیف
2 - ساختار کتاب
3 - گزارش محتوا
3.1 - مرآه مکه
3.1.1 - معرفی پوشش‌های کعبه
3.2 - ابواب مرآه المدینه
3.2.1 - باب اول
3.2.2 - باب دوم
3.2.3 - باب سوم
3.2.4 - باب چهارم
3.2.5 - باب پنجم
3.2.6 - باب ششم
3.2.7 - باب هفتم تا سیزدهم
3.2.8 - باب سیزدهم تا آخر
3.3 - صفه جزیره العرب
3.3.1 - انساب عرب‌های اولیه
3.3.2 - معرفی پادشاهان مسلمان
3.3.3 - وضعیت جغرافیایی جزیره العرب
4 - اهمیت کتاب
5 - وضعیت کتاب
6 - پانویس
7 - منبع


انگیزه تألیف


انگیزه مولف، نگارش کتاب مستقلی به زبان ترکی، درباره حرمین شریفین بوده تا بدین وسیله به شرح و بیان فضایل بیت الله ، اشکال و اقوال مواقع واقعه در اطراف آن جا و مآثری که در جوار آن واقع است، پرداخته شود. همچنین مولف، چون آثار نگارش یافته در مورد مکه و مدینه و جزیره العرب را کامل من جمیع الجهات نمی‌دیده، به نگارش این اثر پرداخته است. علاوه بر این وی در نظر داشته خدمتی را به براداران دینی خود،عرب و غیر عرب، که مکه و مدینه در نزد آنان از جایگاه و قداست خاصی برخوردار است، ارائه کند.نگارش این اثر بزرگ هفده سال؛ یعنی از سال 1289 تا 1306 ق. به طول انجامیده است.

ساختار کتاب


این مجموعه در سه بخش تنظیم شده است: بخش اول: مرآت مکه که دو جلد از کتاب را در برمی گیرد. بخش دوم: مرآت مدینه، که آن نیز دو مجلد از کتاب را به خود اختصاص داده و بخش سوم: جزیره العرب که مجلد آخر این مجموعه را به خود اختصاص داده است. هر یک از این سه بخش خود از قسمت‌های مختلفی که مولف از آنها با عنوان «وجهه»(باب) یاد می‌کند، تشکیل شده و هر یک از این «وجهه‌ها» نیز به صورت‌هایی فصولی تقسیم شده است. جلد اول این مجموعه مشتمل بر مقدمه‌ای مفصل در معرفی محتوای کتاب نیز هست که ظاهرا به قلم دکتر محمد حرب نگاشته شده است.

گزارش محتوا


این کتاب مجموعه‌ای بسیار مفصل است که از همان زمان چاپ متن ترکی آن در سال 1302 ق. در مطبعه البحریه استانبول اثری شناخته شده و قابل استفاده بوده است. در همان دوران قاجار، مجلدی از آن با عنوان «مرآه الحرمین» که بخش مکه آن بود، توسط عبدالرسول منشی به فارسی ترجمه و چاپ شد که اخیرا توسط آقای جمشید کیانفر تصحیح و ضمن منشورات میراث مکتوب در تهران (1383) به چاپ رسیده است.

مرآه مکه


«مرآه مکه» عنوان مجلد اول و دوم این مجموعه است. در ابواب و فصول متعدد این مجلد که به مکه مکرمه اختصاص یافته، مولف درباره هر چیزی که به نحوی با مکه معظمه مرتبط است، سخن می‌گوید. از آغاز پیدایش این شهر در زمانه‌ای قدیم گرفته تا وضعیت آن در زمان مولف و نیز معرفی ساکنان این شهر و عادات و رسوم ایشان، موقعیت جغرافیایی، حدود، ثغور و نیز منازل و خانه‌ها و راه‌های مکه.
در ادامه مولف درباره نام‌های مکه و القاب آن و نیز سبب ملقب ساختن مکه به هر یک از این القاب سخن گفته و به داستان آغاز بنای کعبه توسط ملائکه الهی و نیز تجدید بنای آن در زمان حضرت آدم علیه‌السّلام و تجدید بنای آن در زمان حضرت ابراهیم علیه‌السّلام اشاره کرده و به مناسب یادکرد ابراهیم خلیل، به تفصیل درباره میلاد و رشد و بالندگی حضرت تا هنگامی که به پیغمبری برگزیده شد، داستان حضرت اسماعیل ، معرفی چاه زمزم و نام‌های مختلف آن و سبب نامگذاری زمزم به هر یک از نام‌های مذکور و... سخن می‌گوید. وی همچنین به یازده بار تجدید بنای کعبه تا زمان خود اشاره می‌کند. مولف در این قسمت از کارهایی که در جهت توسعه بیت الله الحرام از قدیم الایام تا زمان وی صورت گرفته و نیز تلاش‌هایی که در راستای تعمیر و آبادانی و نیز چراغانی و تزیین کعبه معظمه به نحوی که شایسته این مکان مقدس باشد، صورت گرفته سخن می‌گوید.

معرفی پوشش‌های کعبه


از دیگر مطالبی که در این بخش بدان پرداخته شده، معرفی پوشش‌ها (پرده‌های) کعبه و نیز معرفی کسانی که این پوشش‌ها را به کعبه اهدا نموده‌اند و نیز نوع پارچ‌های که در تهیه این پرده‌ها به کار رفته، توصیف بخش‌های مختلف بیت الله الحرام، درها و نام‌های هر یک، ستون‌ها و شمار آنها، قبه‌ها و شمار آنها، ماذنه‌ها و نام‌های هر یک و... می‌باشد. در ادامه به بیان فضائل مکه و مساجد موجود در آن و نیز معرفی کوه‌ها و... در مکه پرداخته شده است. در مقام مقایسه فضیلت مکه با مدینه، مولف با استناد به روایتی که در آن نماز در مسجدالنبی برتر از هزار نماز در سایر مساجد، جز مسجدالحرام دانسته شده است، به برتری مسجدالحرام و به تبع آن مکه بر مدینه استدلال می‌کند. وی همچنین به حکمت‌های قرار گرفتن مسجدالحرام و مکه مکرمه در بیابان خشک و لم یزرع اشاره می‌کند.
«مرآه المدینه» عنوان مجلدات سوم و چهارم این مجموعه است. مولف چنانکه خود در مقدمه این بخش از کتاب یادآور شده، از کتاب « خلاصه الوفا باخبار دار المصطفی » سمهودی، بهره فراوان برده است.

ابواب مرآه المدینه


در ابواب و فصول مختلف این بخش مطالب ذیل بیان گشته است:

باب اول


فصل اول از این بخش، به معرفی مدینه النبی اختصاص یافته و درباره جغرافیای این شهر، حدود و ثغور آن، اختصاص یافته است.
در فصل دوم به آب و هوای گرم آن، مهم‌ترین محصولات کشاورزی مدینه و... پرداخته شده است.
در فصل سوم، از کیفیت قراردادن فرزندانی که از دنیا می‌روند، بعد از خواندن نماز میت ، در پوشش پارچه‌ای قبر مطهر پیامبر سخن گفته شده است.
در فصل چهارم، به نحوه استقبال مردم مدینه از ماه مبارک رمضان سخن گفته شده است.
در فصل ششم، به نحوه ادای نماز صبح در ماه رمضان و نیز نماز عید فطر و... اشاره شده است.
فصل هفتم، به معرفی مسجدالنبی و موقعیت آن، مساحت و درهای پنجگانه آن اختصاص یافته است.
در فصل هشتم، به معرفی حجره نبوی و درهای چهارگانه آن؛ یعنی باب فاطمه سلام‌الله‌علیهم ، باب الشامی، باب الروضه و باب الوفود پرداخته شده است.
در فصل نهم به توصیف برگزاری نماز جمعه در مسجد نبوی پرداخته شده است.

باب دوم


در فصل نخست به بیان روایاتی که در آنها نسبت به بار سفر بستن به مدینه منوره ترغیب و تشویق شده، پرداخته می‌شود.
در فصل دوم، به بیان فضایل مسجد و منبر و روضه نبوی اشاره شده است.

باب سوم


به معرفی نام‌های مختلف مدینه و سبب تسمیه این شهر بدین نام‌ها اختصاص یافته است.
در فصل اول از نام‌های مختلف مدینه، که بالغ بر نود و هفت اسم است، به ترتیب حروف الفباء یاد شده است. برخی از این اسامی عبارتند از: اثرب، ارض الله، اکاله البلدان، الجلیله، شافیه و...
در فصل دوم، فضایل مدینه منوره نسبت به سایر شهرها بیان و مقایسه‌ای مابین مدینه و مکه مکرمه از جهت فضیلت و برتری صورت گرفته است.
در فصل سوم، مولف درباره کسانی که در طول تاریخ مدینه را به عنوان اقامتگاه خود اختیار کرده‌اند، سخن می‌گوید.
در فصل چهارم، از مهم‌ترین محصولات کشاورزی مدینه و نیز پاکی خاک این شهر و شفابخش بودن آن سخن به میان آمده است.
در فصل پنجم، درباره نجات یافتن مدینه از شر فتنه دجال در آخرالزمان و نیز مرض طاعون به برکت دعای پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم سخن گفته شده است.
فصل ششم، به موضوع حدود حرم نبوی و نیز حرمت آن اختصاص یافته است.
در فصل هفتم، درباره احکام شرعی مربوط به حرم نبوی سخن گفته شده است.
در فصل هشتم،

لینک کمکی