فایل رایگان پاورپوینت موسي در قرآن

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت موسي در قرآن :


فایل رایگان پاورپوینت موسي در قرآن
درباره حضرت موسی و سرگذشت‌های ایشان آیات زیادی وجود دارد و یکی از موضوعات آن آیات مساله نزول تورات بر حضرت موسی (علیه‌السّلام) در میقات است که در این مقاله به این بحث پرداخته می‌شود.

فهرست مندرجات

1 - آیات موضوع
2 - تفسیر موضوعی آیات
2.1 - مسأله جانشینی هارون
2.2 - ویژگی تورات
3 - صفات تورات در قرآن
4 - عناوین مرتبط
5 - پانویس
6 - منبع


آیات موضوع


1. «و واعدنا موسی ثلاثین لیله و اتممناها بعشر فتم میقات ربه اربعین لیله و قال موسی لاخیه هارون اخلفنی فی قومی و اصلح و لا تتبع سبیل المفسدین؛

[1] اعراف/سوره7، آیه142.

با موسی سی شب وعده قرار نهادیم. چون وعده به پایان رسید، ده شب دیگر بر آن افزودیم تا اینکه زمان وعده پروردگارش به چهل شب انجامید. موسی (پیش از حرکت به میعادگاه) به برادر خود هارون گفت: جانشین من در قوم من باش و راه اصلاح را پیش گیر و از اهل فساد پیروی مکن.»
2. «قال یا موسی انی اصطفیتک علی الناس برسالاتی وبکلامی فخذ ما آتیتک وکن من الشاکرین؛

[2] اعراف/سوره7، آیه144.

خداوند گفت: ‌ای موسی من تو را به واسطه رسالت‌های خود (دستورات دینی) که در اختیار تو نهاده‌ام و با تو سخن گفتم، بر مردم برتری بخشیدم. آنچه را به تو دادم دریافت کن و از شاکران باش.»
3. «و کتبنا له فی الالواح من کل شیء موعظه و تفصیلا لکل شیء’ فخذها بقوه وامر قومک یاخذوا باحسنها ساوریکم دار الفاسقین؛

[3] اعراف/سوره7، آیه144-145.

برای او در الواح، درباره هر موضوعی اندرزی نوشتیم و از هر چیز بیان کردیم. پس (ای موسی) آن را با جدیت بگیر و به قوم خود بگو: به آن به نیکوترین وجه عمل کنند، به همین زودی جایگاه فاسقان را به شما نشان خواهم داد.»
4. «و اذ آتینا موسی الکتاب و الفرقان لعلکم تهتدون؛

[4] بقره/سوره2، آیه53.

به یاد آر آنگاه که به موسی کتاب و فرقان دادیم، شاید آنان هدایت شوند.»
5. «انا انزلنا التوراه فیها هدی و نور یحکم بها النبیون الذین اسلموا للذین هادوا و الربانیون و الاحبار بما استحفظوا من کتاب الله و کانوا علیه شهداء...؛

[5] مائده/سوره5، آیه44.

ما تورات را که در آن هدایت و نور است، فرو فرستادیم تا به وسیله تورات، پیامبران که تسلیم حکم خداوند هستند، برای یهود حکم کنند و نیز دانشمندان الهی و برگزیدگان از آنان، به خاطر آنچه از کتاب خدا حفظ کرده‌اند داوری کنند و این گروه اخیر به خاطر این که حافظان کتاب الهی می‌باشند، شاهدان برآنند.»
6. «و لقد آتینا موسی الکتاب من بعد ما اهلکنا القرون الاولی بصائر للناس و هدی و رحمه لعلهم یتذکرون؛

[6] قصص/سوره28، آیه43.

پس از آن که اقوام پیشین را هلاک کردیم، به موسی کتاب را، که در آن بصیرت‌ها و هدایت و رحمت برای مردم است، نازل نمودیم تا مردم متذکر شوند.»

تفسیر موضوعی آیات


موسی از جانب خدا ماموریت یافت که سی شبانه روز از قوم خود جدا شود و در جایگاه خاصی به نام طور اقامت گزیند. از نظر بسیاری از مفسران این سی شب مجموع ماه ذیقعده الحرام بود. او برای این که قوم خود را بی‌سرپرست نگذارد، برادرش هارون را به جانشینی خود تعیین کرد و گفت: در اصلاح قوم به کوش و مبادا از مفسدان پیروی کنی یعنی کسانی که از خط توحید منحرف شده و به بت پرستی گرایش پیدا کنند. تو گویی می‌دانست که در غیاب او چه رویدادی رخ می‌دهد. آنگاه که سی شب تمام شد، دستور آمد که ده شب دیگر نیز باید در میقات اقامت گزینی. سرانجام چهل شبانه روز آن جا ماند و الواح تورات را دریافت کرد و به سوی قوم خود بازگشت.
خداوند می‌فرماید: «و واعدنا موسی ثلاثین لیله و اتممناها بعشر فتم میقات ربه اربعین لیله و قال موسی لاخیه هارون اخلفنی فی قومی و اصلح و لاتتبع سبیل المفسدین».
ممکن است سؤال شود که چرا به موسی امر شد که مدتی در میقات به سر ببرد و آنگاه تورات را دریافت کند؟ شاید نکته آن این باشد که اتصال با جهان وحی و دریافت یک کتاب کامل و شنیدن سخن خدا آمادگی روحی خاصی لازم دارد و این آمادگی برای انسان به هنگام زندگی در میان مردم و آمیزش با آنها کمتر دست می‌دهد. این نوع آمادگی‌های روحی در وحدت و عزلت، آنگاه که انسان به دور از مردم زندگی می‌کند، پدید می‌آید. از این جهت موسی چهل شبانه روز به پرستش حق اشتغال یافت و سپس آمادگی آن را پیدا کرد که طرف و مخاطب وحی الهی قرار گیرد و کتاب عظیمی را از الواح تورات دریافت کند.
از این بیان روشن می‌شود که چرا قرآن روی شب تکیه می‌کند، نه روز (ثلاثین لیله). این به خاطر آن است که انسان در شب به خاطر انقطاع از مردم و مشاغل روزانه، صفای بیشتری پیدا کرده و زمینه برای دریافت پیام‌های الهی فراهم‌تر است. زیرا فرض این است که هیچ نوع مشغولیتی از خارج توجه انسان را به خود جلب نمی‌کند. از این جهت آنگاه که خدا پیامبر را برای انجام ماموریت‌های سنگین موظف می‌سازد، دستور می‌دهد پاسی از شب را برخیزد و نماز بگزارد و سپس آن را چنین مدلل می‌سازد که ما به همین زودی ماموریت سنگینی را به تو واگذار می‌کنیم. «یا ایها المزمل ـ قم اللیل الا قلیلا... انا سنلقی علیک قولا ثقیلا ـ ان ناشئه اللیل هی اشد وطئا و اقوم قیلا؛

[7] مزمل/سوره73، آیه1-6.

ای جامه بر خود پیچیده، شب را، جز اندکی، برای نماز برخیز... ما کلام بسیار سنگین بر تو القا می‌کنیم، عبادت در لحظات تاریک شب مایه هماهنگی بیشتر دل با گفتار می‌باشد.»
در این آیه نکته دیگری آمده است و آن این که گاهی پیامبران از حادثه‌ای گزارش می‌دادند، ولی حادثه به گونه‌ای دیگر رخ می‌داد. در این جا موسی به قوم خود از غیبت سی شب گزارش داده بود، در حالی که به چهل روز انجامید. و این همان مساله «بداء» است که در کلام امامیه به طور مشروح مطرح شده است.
آیات وارد درباره هارون حاکی است که او مانند موسی، پیامبر بود؛ چنانکه در سوره طه می‌فرماید: «و اشرکه فی امری؛

[8] طه/سوره20، آیه32.

هارون را در این رسالت با من شریک کن.» خطاب آمد: «قد اتیت سؤلک یا موسی؛

[9] طه/سوره20، آیه36.

در خواست تو اجابت شد.»

مسأله جانشینی هارون


اکنون سؤال می‌شود با داشتن چنین مقامی چگونه هارون جانشین موسی می‌شود با آن که خود مقام نبوت را دارا بود؟
پاسخ: موسی علاوه بر مقام نبوت و رسالت، امام مردم نیز بود؛ یعنی ریاست را بر عهده داشت. در حالی که هارون فقط دارای رسالت و نبوت بود، یعنی پیامی را دریافت نموده بود و به مردم ابلاغ می‌کرد اما سرپرستی همه جانبه، که مربوط به اداره جامعه باشد، نداشت. از این جهت او را جانشین خود قرار داد. بنابراین تفسیر صحیح «اماما» در قرآن، و «خلیفه» در سنت همین سرپرستی همه جانبه جامعه است.
قرآن به موسی دستور می‌دهد که فرمان‌های خدا را بگیرد و از سپاس‌گزاران باشد. آنگاه آن را چنین مدلل می‌کند: ما به تو به وسیله دو چیز مزیت داد

لینک کمکی