فایل رایگان پاورپوینت هنر و هنر ديني

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت هنر و هنر ديني :

در کلام مقام معظم رهبری
هنر، عبارت است از: کیفیت بیان و ادای یک مطلب به شکلی زیبا و ظریف و توأم با ذوق. این را ما هنر می گوییم که شامل: سخن گفتن، شعر گفتن، داستان نوشتن، نویسندگی های هنرمندانه و انواع و اقسام شاخه های گوناگون، هنر می شود. در هنر اصل این است که آن هنرمند، یک پیام و مقصود و مضمونی در ذهن داشته باشد و بخواهد آن را به مخاطبین خودش تعلیم بدهد و به ذهن ها و دل ها برساند و در آن رسوخ بدهد. دوم این که آن کار را با ظرافت و زیبایی و به صورت جاذبه دار انجام دهد؛ که این را ما هنر می گوییم و هنر را به این ترتیب تعریف می کنیم.(1)
می دانید هنر این خصوصیت را دارد که به خاطر ملایمت با طبع آدمی، بی شک در طبع او اثر می کند. هر هنری در طبع آدمی اثر می گذارد، اگر چه آن کسی که مورد اثر قرار گرفته، نتواند آن هنر را تحلیل کند. هنر اثر خود را می گذارد؛ یعنی دل رامنقلب می کند و اثری در روح باقی می گذارد. هر چه مایه ی هنری کم تر باشد، اثر هم کم تر می شود.(2)
هنر، مکمل وجود انسان و جامعه است(3) و «هنر برای هنر»، حرفی است بی معنا.(4)
هنر، یک شیوه ی بیان و یک شیوه ی ادا کردن است؛ حقیقت هنر چیزی جز این نیست. منتها این شیوه ی ادا و این شیوه ی بیان، وقتی که هنر به معنای حقیقی کلمه شد از همه چیز دیگر، از هرتبیین دیگر، رساتر و دقیق تر و سازگارتر است.(5)
هنر، بیان کننده ی احساس انسان است و بدون هنر اتصال دوره های مختلف تاریخ انسان میسر نیست.(6) هنر دقیق ترین و رساترین وسیله ی انعکاس اندیشه ها و آرمان های شریف می باشد.(7)
هنری که در خدمت حق، انسانیّت و راستی و درستی قرار داشته باشد، ارزشمند محسوب می شود.(8) اگر در جامعه درخشش هنر وجود داشته باشد، فضای جامعه درخشان می شود.(9)
مردم را باید با مؤثرترین ابزارها با مسایل آشنا کرد که البته باید روی ابزارهای هنری تکیه و تأکید بیش تری بشود و یک مجموعه ی هنری در این رابطه به صورت مبانی کاری، مشغول فعالیت باشند. ما در زمینه ی کار هنری در گذشته و پیش از انقلاب خیلی کم کاری داشته ایم.(10)
من روی این مسأله ی هنر خیلی اهتمام دارم؛ ما از لحاظ هنر عقب هستیم. دنیا از ابزار هنر علیه انقلاب به شدّت استفاده می کند. البته این را هم عرض بکنم که من با این که این ارشاد و هدایت واقعی را قبول دارم و شدیدا به آن معتقد هستم، سخت گیری نسبت به بعضی چیزها را قبول ندارم. لذا هر چیزی را که می خواهید مقرر بکنید، سعی بشود از یک بینش فکری و منطقی قابل دفاع ناشی شده باشد.(11)
اگر یک انقلاب و یک فرهنگ، یک تمدن و یک حقیقت به میدان هنر راه نیابد و از شیوه های هنری برای مطرح شدن بهره گیری نکند، آن انقلاب، فرهنگ و تمدن در جامعه رشد نخواهد کرد.(12)
شکی نیست که کسانی که تفکر یا انگیزه یا اَهوای غلط دارند، از هنر استفاده خواهند کرد. هنر چیزی است که همه ی صاحبان شعور در جهان می خواهند از آن استفاده کنند. اصلاً در دنیا هیچ صاحب عقلی وجود ندارد که نخواهد از هنر استفاده کند. یکی از انواع استفاده هم این است که اندیشه ی ناپاکی را به وسیله ی هنر در ذهن انسان ها بریزند.(13)
هنر اسلامی یعنی هنری که با محتوا و هدف ها و آرمان های اسلامی به وجود بیاید تا بتواند در مقابل آن هنری که انسان ها و جوان ها را گمراه می کند، بشر را با سرگرم کردن به چیزهایی غیرواقعی و دروغ از آرمان ها و ایده های خودش باز می دارد و در صحنه های علمی به ظلم های عالَم کمک می کند، از مظلومین عالم هرگز دفاع نمی کند و در خدمت زر و زور استکبار است، بایستد.(14)
هنر، بهترین وسیله برای انعکاس مفاهیم اسلامی و انسانی است. انقلاب و جامعه ی اسلامی برای برقراری ارتباط و ابلاغ مکنونات قلبی خود به مخاطبینش به هنر فاخر و برجسته نیاز دارد. لذا دانشجویان ما باید هنر را مغتنم بدانند و آن را در جهت انعکاس مفاهیم و ارزش های اسلامی مردم به کار ببرند.(15)
کاری که به نظر بنده باید بشود این است که: مفاهیم اسلامی و ارزش های اسلامی درست شناخته و دانسته شده تا سرچشمه های گوناگون هنری به خودی خود بجوشد و بروز کند.(16)
در یک جامعه ی اسلامی، هنر باید منطبق با موازین اسلامی باشد و انحراف در مسایل هنری به هر شکل که باشد، پذیرفته نیست.(17)
هنر در صورتی ارزش دارد که یک محتوایی داشته باشد و یک چیزی را بیاموزد. خطی را که مردم آن را تعقیب می کنند، روشن کند. در کل برای سعادت و رستگاری مردم، یک عامل باشد؛ این هنر را هنر متعهد می نامند.(18)
پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله وسلم از همه ی ابزارهای ممکن برای حمل همین فکری که شما هنرمندان به دنبال این هستید، استفاده کردند. در این راه از فاخرترین و مترقی ترین نوع هنر که در قرآن متجلی است، بهره جستند. شما اگر در قرآن کریم و بیانات حضرت رسول ( صلی الله علیه و آله وسلم ) دقت کنید، خواهید دید که در مفهوم «توحید»، دشمنی با شرک و بت و شیطان، که مظهر پلیدی است، تصمیم بر تلاش و کار خست

لینک کمکی