فایل رایگان پاورپوینت هنر وقف و وقف هنر

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت هنر وقف و وقف هنر :

علیهاالسلام خداوندا! بارالها! سپاس و ستایش نثار آستان مقدس تو باد که این همه لطف و مکرمت عنایت و این همه ذوق و لطافت مرحمت فرمودی و سعادتمند آن که این همه شادابی و نشاط را وقف و حبس بر ساحت مقدّس تو کند که نه به دست تباهی ها و دوران های جوراجور روزگار از بین برود و نه به تبدیل و تبدّل های خرید و فروش وهبه و هدیه از نثار درگاه تو دور گردد.
خداوندا! شکر گزاریم؛ شکر بی نهایت، آن گونه که شایسته ی تو باشد بر رهبری مقام والای ولیّ امر مسلمین، سخنور، دانشور و هنرورِ هنرپرور، حضرت آیه اللّه خامنه ای:

به حُسن خلق و وفا کس به یار ما نرسد

ترا در این سخن انکار کار ما نرسد

اگرچه حسن فروشان به جلوه آمده اند

کسی به حسن و ملاحت به یار ما نرسد

به حق صحبت دیرین که هیچ محرم راز

به یار یک جهت حق گزار ما نرسد

هزار نقش برآید ز کلک صنع و یکی

به دلپذیری نقش نگار ما نرسد

هزار نقد به بازار کائنات آرند

یکی به سکّه ی صاحب عیار ما نرسد

در این عهد مبارک و میمون که احکام اسلامی و آداب و معارف الهی و شایستگی ها و بایستگی های معنوی، نشاطی دیگر یافته، موقوفات زمان نیز از چنگال وقف خورانِ سال های طولانی نجاتی یافته است و آدمی از ابراز و ابداع ذوق ها و لطافت ها در موقوفات خرد و کلان وقف نامه ها و اشیای ریز و درشت به شگفتی می افتد و به راستی که چه هنرها بر آستان وقف، وقف گردیده و چه وقف ها که حافظ و نگهدار هنر بوده و هست. چه هنرهایی و چه موقوفاتی.
هنرهایی که به سرپنجه ی هنرآفرینان افسون گر گویی به افق های بی کرانه ی استعدادهای مودوعه در فطرت هنرمند پیوسته و به سوی ابدیت جاودانه پویا و ره سپر است. و امّا این لطف و مرحمت شرع و شریعت اسلامی است که با عنایتی به عنوان وقف مانع از ضایع شدن و از ملک و تصرّف خاندان و شایستگان خارج شدنِ این همه امانت های ظریف و ارزنده نموده است و خدای می داند که نقش وقف در حفظ آثار هنری و ارزنده ی عالم اسلامی چقدر بالا و گیرا و مؤثّر و کارگر بوده است. موقوفه بودن بسیاری از آثار اسلامی سبب بوده تا متدیّنان و متشرّعان، تحفّظ بر موقوفه و عمل به آن نموده و از هدر دادن و ضایع کردن و داد و ستد نمودن و به دست نا اه

لینک کمکی