فایل رایگان پاورپوینت مديريت تجهيزات رايانه در ادارات

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت مديريت تجهيزات رايانه در ادارات :

اشاره

با فراگیر شدن کاربرد رایانه در بخش های مختلف زندگی انسان ها، توجه به مدیریت کارآمد و بهره وری در استفاده از آن به موضوع مهم وقابل توجهی تبدیل شده است. توجه به ابعاد مختلف استفاده از تجهیزات رایانه و مواد خام مورد نیاز آن می تواند نقش مثبتی در کاهش هزینه های آن داشته باشد.

شاید این مسأله در منازل یا مغازه های کوچک نمود کم تری داشته باشد، اما با نگاهی گذرا به اداره یا سازمان دولتی و توجه به وسعت کاربرد رایانه در آن، می توان به اهمیت این امرپی برد. اجازه دهید در ابتدا این تجهیزات را در طبقه بندی ساده ای قرار دهیم:

تقیسم بندی تجهیزات رایانه

اولین گروه، تجهیزات سخت افزاری غیر مصرفی مانند دیسک سخت، صفحه نمایش، صفحه کلید و... می باشند. این تجهیزات معمولا ً یک بار خریداری شده و (شاید) سال های مورد استفاده قرار می گیرند.

تقسیم بندی دوم در مورد اقلا م خام مصرفی در رایانه می باشد. خود این تجهیزات نیز به دو بخش تقسیم می گردد. بخش اول، تجهیزات خام مصرفی است. این تجهیزات یک بار به کار گرفته شده و در آینده بارها مورد استفاده قرار می گیرند. فلا پی دیسک(Floppy Disk) و لوح فشردهCD) و (DVD از انواع این اقلا م هستند. بخش دوم، اقلا م خام مصرفی مانند کاغذ پرینتر، پودر چاپگر لیزری(تونر) یا جوهر چاپگر رنگی (کارتریج) می باشند. این اقلا م به مرور زمان مورد استفاده قرار گرفته و تمام می شوند.

تجهیزات غیرمصرفی

حافظه های سریع قابل حمل(Flash Memory)

امروزه فلا پی و لوح فشرده به عنوان (تنها) ابزار انتقال اطلا عات از یک رایانه به رایانه دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

هر یک از این ابزار به نوبه خود دارای محاسن و معایب خاصی است. به عنوان مثال حسن فلا پی در سادگی کاربرد و قابلیت نوشتن و خواندن توا‡م اطلا عات می باشد. در حالی که سرعت و حافظه پایین و آسیب پذیری بالا ی آن نیز از معایب مشهود آن به شمار می رود. در مقابل آن لوح فشرده دارای سرعت و حافظه بالا و آسیب پذیری کمتری نسبت به فلا پی است. اما کاربرد آن به سادگی فلا پی نمی باشد و در عین حال نیز نمی توان به سادگی عمل نوشتن و خواندن اطلا عات را روی آن پیاده کرد. حافظه های سریع قابل حمل از جمله ابزار نوین و پرکاربرد به شمار می رود که به سرعت جایگاه خویش را در دنیای رایانه یافته است.

این حافظه به زبان ساده، از مدارهای مجتمع (IC) تشکیل شده اند که وظیفه ی نگهداری اطلا عات را به عهده دارند. فلش مموری ها مزایای سادگی کاربرد (البته از ویندوزME به بعد) و قابلیت نوشتن و خواندن توا‡م اطلا عات را، از فلا پی دیسک، به ارث برده و از آن طرف نیز همانند لوح فشرده حافظه بالا ، سرعت بالا و آسیب پذیری بسیار کم تری را دارد. در صورت انتخاب نوع مرغوب آن، این حافظه ها سال ها می تواند مورد استفاده قرار گیرند.

نحوه ی استفاده این حافظه ها نیز بسیار ساده هستند کافی است گذرگاه داده ی(Port) این حافظه ها را به پورتUSP رایانه متصل کنید؛ در ویندوزXP بلا فاصله درایو موقتی ایجاد می گردد و همانند داریوهای دیگر رایانه، از طریقMy Computer می توان از اطلا عات آن استفاده کرد. ظرفیت این حافظه ها در انواع مختلفی مثلMB ،MB ،MB ،MB و ... می باشند. محدوده ی قیمت این حافظه ها نیز، بسته به نوع آن، متفاوت است. برای نمونه، حافظه یMB در حدود سی هزار تومان قیمت دارد.

پشتیبان گیری از درایو

بیش تر کاربران ویندوز با دردسرهای زیاد نصب سیستم عامل بر روی رایانه آشنا هستند و هرازگاهی نیز با آن دست و پنجه نرم می کنند. در صورتی که شما کاربر خوش شانسی باشید، روند نصیب ویندوز با کم ترین پیغام خطا به پایان می رسد، اما در صورت وجود هر مسأله ی سخت ا فزاری یا نرم افزاری ، عملیات نصب ویندوز می تواند دردسر ساز شود. برای رهایی از نصب متعدد ویندوز، ابتدا سیستم عامل ویندوز و برنامه های کاربردی مورد نیاز را نصب کنید. سپس فایل های غیر ضروری را از درایو مربوطهC) یا(D پاک نمایید. حال توسط برنامهNorton Ghost یک پشتیبان(Image) از درایو مربوطی را در یک فایل ذخیره کنید. از این به بعد، در صورت بروز مشکل احتمالی در ویندوز، می توانید در مدت زمان کوتاهی درایو خود را احیا نمایید ودیگر نیازی به نصب مجدد آن نمی باشد. (قبل از این کار ابتدا فایل های مهم خود را در درایو دیگری کپی کنید.)

تجهیزات مصرفی

فلا پی دیسک ها

فلا پی دیسک ها نیز از اقلا م مصرفی پر استفاده در رایانه می باشند. در بسیاری از مواقع، از فلا پی دیسک برای بایگانی برخی اطلا عات مهم استفاده می گردد. این کار دو عیب عمده دارد: اول این که عمر مفید دیسکت پایین است؛ دوم این که برای بایگانی فایل ها باید یک دیسکت را برای همیشه به این امر اختصاص دهید. در نتیجه پس از مدتی دیسکت های فراوانی را باید به این منظور نگه داری کنید.

در مقابل این کار می توانید از برنامه های پشتیبان گیری مثلWinImage استفاده کنید. این برنامه پشتیبان کاملی از ساختار دیسکت تهیه کرده و آن را در یک فایل ذخیره می کند. حال می توانید این فایل را در دیسک سخت یا لوح فشرده ذخیره کنید. پس از اتمام کار، دیگر نیازی به فلا پی نخواهد بود و می توانید فلا پی دیسک را برای امر دیگری به کار برید. در آینده نیز می توانید فایل ایجاد شده را توسط همین برنامه دوباره روی دیسکت پیاده کنید. پس از این کار، دیسکت جدید همان محتویات دیسکت قبلی را خواهد داشت. حجم هر فایل ایجاد شده در حدود/MB می باشد. مزیت این کار این است که از انباشته شدن دیسکت ها جلوگیری شده و امنیت اطلا عات نیز حفظ می شود.(در مواردی استثنایی، مثل دیسکت قفل برنامه ها، این کار توصیه نمی شود.)

رایت لا یه های مختلف روی لوح فشرده

در بیش تر مواقع، کاربران برای پشتیبان گیری از اطلا عات یا برای نقل و انتقال اطلا عات، از لوح فشرده CD))استفاده می کنند، اما در بیشتر مواقع حجم اطلا عات کپی شده بسیار پایین تر از حجم لوح فشرده می باشد. با این حال در هر بار رایت کردن، از یک لوح فشرده، به این منظور استفاده می کنند. در چنین مواقعی می توان از لا یه بندی لوح فشرده استفاده کنید. توسط لا یه بندی شما می توانید در هر بار رایت کردن اطلا عات یک لایه در لوح فشرده ایجاد و اطلا عات را در آن کپی کنید. این کار را می توانید تا پر شدن ظرفیت لوح فشرده به دفعات تکرار نمایید. در این صورت هزینه ی پرداخت شده برای خرید لوح فشرده کاهش خواهد یافت. برای نمونه، به منظور لا یه بندی اطلا عات، در هنگام رایت در برنامهNero Butning Rom ، از منوی فایل، گزینه یNew را انتخاب کنید.

دکمه یSrart MuItisession: با این کار یک لا یه ی جدید ایجاد و اطلا عات در آن رایت می گردد. در صورتی که لوح فشرده محتوی اطلا عات باشد با این کار لا یه ی قبلی پنهان شده و لا یه ی جدید به عنوان پیش فرض نمایش داده می شود. (می توانید از این گزینه در مواقعی که لوح فشرده مورد نظر به هر دلیل سوخته باشد استفاده کنید.)

دکمه ی:Continue MuItisession Disc با این کار لا یه ی قبلی به لا یه ی جدیدالحاق شده و اطلا عات جدید به اطلا عات قبلی، روی لوح فشرده، افزوده می شود. برای نمونه، اگر لوح فشرده از قبل حاوی اطلا عات باشد و اطلا عات جدید را توسط این گزینه رایت کنید، اطلاعات جدید، در کنار اطلا عات قبلی، قرار خواهد گرفت.

دکمه ی: No Multisession

لینک کمکی