فایل رایگان پاورپوینت سرمقاله؛ فقها و دخالت در سياست؟

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت سرمقاله؛ فقها و دخالت در سياست؟ :

همان طور که «ادخال ما لیس من الدین فی الدین» بدعت است، «اخراج ما فی الدین من الدین» نیز بدعت است. کسانی که دین را از سیاست جدا می دانند، آیا «مجاری الامور والاحکام علی ایدی العلماء بالله، الامناء علی حلاله و حرامه»() را نیز از دین خارج می کنند؟! و آیا این بدعت نیست؟ این چه مصیبت و گرفتاری بزرگی است که امروزه دامنگیر پاره ای عالمان دینی شده است که وجاهت دینی خود را در عزلت و دوری از صحنه های سیاسی و اجتماعی می دانند؟ مگر این سخن امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) را ندیده اند که می فرماید: «العلماء حکّام علی الناس»؟() و مگر امام صادق (علیه السلام) نمی فرمایند: «الملوک حکام علی الناس و العلماء حکام علی الملوک»؟() اگر عالم دینی بخواهد حاکم بر ملوک و رؤسای سیاسی باشد و رهبری آنان را به دست گیرد، آیا می تواند فقه را بر کنار از سیاست بخواند و دین را جدای از مدیریت و تدبیر امور اجتماعی مردم مطالعه نماید؟ به راستی مراد از حوادث واقعه چیست؟آیا دین برای حوادثِ واقعه امروز ما نیست؟ آیا احادیث و اخبار و آیات برای حل مشکلات سیاسی و اجتماعی و... امروزین کارآیی ندارند؟ چرا پاره ای عالمان با عمل و رفتار انزواطلبانه خود به مردم وانمود و القاء می کنند که گویا دخالت در سیاست، از حوزه دین بیرون است؟ اینان با توقیع شریف حضرت ولی عصر (عج) انصافاً چه می کنند که فرمود: «و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فیها الی رواه حدیثنا فانهم حجتی علیکم و انا حجه الله علیهم»؟()
شکی نیست که جامعه، سلطان و حاکم می طلبد. اگر فقیهان حاکمیت را به دست نگیرند، لاجرم غیرفقیهان بر مردم مسلط می شوند. آیا عالم دینی می تواند راضی به سلطنت و حکومت غیرفقیه دینی باشد؟
بدون شک اسلام، وطن و جغرافیای عقیدتی ماست واز سویی حبّ الوطن و حفظ الوطن، شرط ایمان است. برای حفظ عقاید و ارکان اسلام چه باید کرد؟ مگر نه این است که موسی بن جعفر(علیه السلام) فرموده اند: «... لأن المؤمنین الفقهاء حصون الاسلام کحصن سورالمدینه لها»؟() مگر عالم و فقیهِ در دین، خود را سرباز دین و امام زمان(عج) نمی داند؟ امروز برای صیانت از کیانِ دیانت، آیا می توان به دور از سیاست نشست و تماشاگر بود؟ کسی که با عمل و رفتار خود، دین را از سیاست جدا جلوه می دهد، نه عالم حقیقی است و نه دیندار واقعی! چرا که امام صادق(علیه السلام)می فرمایند: «ا

لینک کمکی