فایل رایگان پاورپوینت معرفي / مجموعه کتابک

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت معرفي / مجموعه کتابک :

مجموعه کتابک عنوان مشترکی است بر 6 مجلد کتاب اثر سید فرید قاسمی که به تازگی از سوی خانه کتاب منتشر شده است.

1. مطبوعات کتابگزار در 2 مجلد

2. جنگ کتاب

3. فهرست کتاب هفته در 3 مجلد

سیدفرید قاسمی از جمله معدود دانش آموختگان کتابداری هستند که در عرصه تاریخ مطبوعات خوش درخشیدند و کارنامه ارزنده ای از خود بجا می گذارند، در طول 25 سال سابقه مطبوعاتی و کتاب، سرگذشت مطبوعات ایران به خامه او شگفت آفرین است و رویدادهای مطبوعاتی ایران (1215 1382) خود کار بزرگی است، افزون بر آن چندین نشریه قدیمی را باز چاپ کرده اند، و سردبیری چندین نشریه چون رسانه، فصلنامه شقایق، ایران سال، رسانه آموزشی، مدیریت و سردبیری پژوهشنامه تاریخ مطبوعات ایران، فصلنامه لرستان پژوهی و کتاب هفته، همه و همه صالحات و باقیاتی است که از خود بای می خواهند گذارد.

آقای قاسمی در لرستان شناسی و لرستان پژوهی مقام شامختی دارند و افزون بر انتشار چندین نشریه در باب لرستان شناسی، در فکر تدوین دانشنامه ای هم درباره لرستان شناسی هستند.

پس از این معرفی کوتاه که به هیچ وجه مقام شامخ علمی و فعالیت مطبوعاتی ایشان را بیان نمی کند به معرفی مجموع کتابک پرداخته می شود.

جنگ کتاب: مقاله ها گزارشها و نکته های درباره کتاب؛ به انضمام: کتابشناسی کتاب / سیدفرید قاسمی. تهران: خانه کتاب، 1382. 1008 ص، بها: 50000 ریال

کتاب حاضر در سه بخش تدوین یافته بدین صورت که بخش اول متن اصلی کتاب در 860 صفحه همراه با نمایه 861 893؛ بخش دوم یا پیوست 1: کتابشناسی کتاب از 895 921؛ و بخش سوم یا پیوست 2: کتاب (چاپ کابل) از 923 تا پایان کتاب در 88 صفحه.

بخش اول یا متن اصلی کتاب، مجموعه ای است «در بردارنده شماری از مقاله ها، گزارش ها، نکته ها، شعرها، حکایت ها و روایت های مرتبط با کتاب، که طی چهاردهه به طور پراکنده در نشریه های ادواری حوزه کتاب در ایران به چاپ رسانده اند»1 که آقای سیدفرید قاسمی برای آگاهی هر چه بیشتر کتابگزاران، کتاب پژوهان و نشر شناسنان که به حق خود یکی از آنان هستند جمع آوری و انتشار داده اند.

در سبب تدوین و تنظیم این اثر مهم آقای قاسمی گوید «بسیاری از مندرجات نشریه های قدیم ایران، خواندنی و مرجع پژوهشگران امروز و آینده اند، اما نسخه های این نشریه ها کمیاب و پاره ای نایاب اند.

نیاز محققان، کارشناسان و علاقه مندان در دهه های اخیر به نشریاتی از این دست، اندیشه باز چاپشان را فراهم آورد. و موجب شد که شماری از نشریه ای ادواری پیشین تجدید چاپ شود، اما چندی است که باز چاپ دوره کامل روزنامه ها و مجله های گذشته به علت هزینه های بالا مقدور نیست و نشر گزیده مندرجات سزاوارتر است، چرا که با سهولت بیشتر و قیمت کمتر مطالب مورد نیاز به دست خواهندگان و خوانندگان می رسد»2

آقای سیدفرید قاسمی در این اثر مقالاتی را که مرتبط با کتاب، کتابخانه، چاپ و چاپخانه و ناشران و فهرست نویسان و کتابشناسان و... بوده از نشریات مختلف با ذکر مأخذ (عنوان نشریه، شماره، تاریخ، ص) و نام مؤلف مقاله جمع آوری و در یکجا گردآورده اند و این امانت داری ایشان درخورد تحسین است.

گر چه این جمع آوری و تدوین شامل تمامی مقالات در این حوزه نیست چنانچه خود متذکر شده اند «در بردارنده شماری از مقاله ها، گزارش ها، نکته ها و...» است، اما در برگیرنده مهمترین مقالات و گزارشهائی است که تاکنون به چاپ رسیده اند همچون: شیوه کتاب خواندن / از پرویز نائل خانلری؛ کتابخانه ملی / از علی اصغر شمیم؛ کتابهای خواندنی / از عباس اقبال آشتیانی؛ لذت مطالعه / از بنت کرف؛ تاریخچه کتابخانه / فرانسیس کنت؛ وقایع نگاری چاپ: از اختراع کاغذ تا چاپ افست؛ کتابخانه عمومی / از ایرج افشار؛ کتابخانه عمومی و لزوم ایجاد آن در ایران / از زنده یاد سید محمد محیط طباطبایی و... که همه خواندنی و مفید است.

بخش دوم کتاب (پیوست 1) که کتابشناسی کتاب است.

در این بخش آقای قاسمی اقدام به تدوین کتابشناسی در موضوع کتاب کرده اند به عبارتی سیاهه ای از کتابهائی که درباره کتاب تألیف یا ترجمه شده است را تدوین کرده اند. و در مجموع شامل 319 عنوان را دربر می گیرد.

تنظیم این کتابشناسی بر اساس الفبائی پدیدآورنده اثر است اعم از شخصیت های حقوقی و حقیقی. و اطلاعات ارائه شده شامل:

پدید آورنده شخصیت حقوقی: موسسات و سازمانها، و شخصیت حقیقی یعنی افراد عنوان اثر، مترجم، محل نشر، ناشر، تاریخ نشر، صفحه، و بسیار کارآمد و قابل استفاده است. و همچنین در مقدمه خاطر نشان شده «که اطلاعات سایر آثار درباره کتاب در بانک اطلاعات کتابخانه تخصصی کتاب در دسترس عموم قرار خواهد گرفت»2

بخش سوم (پیوست 2). چاپ افست لوحی یا بازچاپ مجله کتاب: دری میاشتنی (چاپ کامل) است. نشریه ای که دربها 1352 به مدیر مسؤولی رضا مایل هروی در کابل منتشر شد و تاریخ نشر اولین شماره آن در حمل، ثور جوزا 1352 بود.

این عمل ارزنده یا بازچاپ این چنین نشریات کمیاب از اقدامات آقای قاسمی است که ید طولانی در این امر دارند و درگذشته نشریاتی چون: دانش، روزنامه ملتی، روزنامه علمیه نظامی، مجله محیط و... بازچاپ کرده اند.

فهرست کتاب هفته / سیدفرید قاسمی، تهران: خانه کتاب، 1382 3 جلد (ج 1: 36 ص ؛ ج 2: 869 ص؛ ج 3: از ص 879 1429) بهاء: ج 1: 38000 ریال؛ ج 2: 45000 ریال؛ ج 3: 35000 ریال.

در شهریور 1382 نشریه ای منتشر شد که نام آن «کتاب هفته» بود و تاکنون نیز منتشر می شود. نشر کتاب هفته از بدو نشر تا امروز به سه دوره تقسیم می شود.

1. دوره اول: از 3 شهریور 1352 15 آبان 1377.

2. دوره دوم: از 30 آبان 1377 29 خرداد 1380.

3. دوره سوم: از 12 خرداد 1380 پایان اسفند 1382.

انتشاره دوره اول کتاب هفته در 258 شماره و در 252 مجلد در قطع رقعی و مشتمل بر اطلاعات کتابشناختی کتابها بود. این اطلاعات دربردارنده: عنوان کتاب، نام پدید آورنده یا پدید آورندگان، محل نشر، ناشر، شماره صفحات، قطع، نوع جلد، قیمت، نوبت چاپ، میزان شمارگان و بعضی اطلاعات ضروری دیگر بود.

انتشار دوره دوم با «شماره یک، پیاپی 259» در 30 آبان 1377 و در مجموع 129 شماره چاپ و منتشر شد که آخرین شماره آن 29 خرداد 1380 بود.

در این دوره که به کلی متفاوت از دوره اول است، افزون بر اطلاعات کتابشناختی کتابهای تازه چاپ، خبر، گزارش، گفتگو، میزگرد، مقاله، یادداشت، معرفی، نقد و بررسی کتاب و پاره ای دیگر مطالب همراه بود.

دوره سوم در حالی آغاز شد که فصلی از سال 1380 به مام می رسید بنابراین نخستین شماره دوره سوم در 12 خرداد 1380 منتشر شد که تاکنون ادامه دارد اما در این اثر تا پایان 1382 مورد نظر است ؛ و دو مجلد از سه مجلد فهرست کتاب هفته را بخود اختصاص داده است.

جلد اول اثر حاضر اختصاص به دوره اول و دوره دوم دارد و در آن فهرست کتاب هفته دوره اول صفحات 9 28 جلد اول را دربر می گیرد و افزون بر کتابشناسی کتب منتشره در هر هفته، تغییراتی که در طول دوره نشریه داشته نیز بیان شده، همچون اضافه شدن نمایه ناشر از شماره 74، دو ستونی شدن نشریه از شماره 92 و اضافه شدن نمایه عناوین، پدیدآورندگان و راهنمای ناشران از شماره 155 و جدول ن

لینک کمکی