فایل رایگان پاورپوینت فضايل اخلاقي و رفتاري شهيد رجايي (بخش نخست)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت فضايل اخلاقي و رفتاري شهيد رجايي (بخش نخست) :

اسوه ای از خدمت به مردم و نظام اسلامی

بیش از 32 سال از شهادت مردی 48 ساله می گذرد که رئیس جمهور و معلم بود و رئیس جمهور و معلم ماند.

سبک زندگی، رفتار و منش او هنوز هم الگوی کسانی است که می خواهند به یک رئیس جمهور ساده زیست، مردمی و ولایتمدار مبدل شوند.

بارزترین ویژگی شهید محمدعلی رجایی دومین رییس جمهور اسلامی ایران ساده زیستی او بود. همیشه سعی می کرد خود را هم سطح طبقات پایین جامعه بداند چرا که او می دانست فقر یعنی چه؟

شهید رجایی در مورد دوران کودکی و نوجوانی خود می گوید: در سال 1312 در قزوین متولد شدم. چهار سال بعد پدرم را از دست دادم و از آن پس زندگی را با سرپرستی مادر و تنها برادرم گذراندم. در سن 13 سالگی به تهران آمدم. در این شهر من با فقر اقتصادی شدیدی رو به رو بودم، به طوری که مدتی در جنوب تهران دست فروشی کردم. مدتی هم در بازار تهران شاگردی کردم، تا این که زمان رزم آرا رسید. در این زمان چون دست فروش ها را جمع می کردند، من به خدمت نیروی هوایی درآمدم. تقریباً 17 سال داشتم که به آموزشگاه گروهبانی نیروی هوایی رفتم. 5 سال نیروی هوایی را هم تحصیل کردم و هم با بعضی از گروه ها و احزاب سیاسی از جمله «فدائیان اسلام» آشنا شدم...آنچه گفته شد خود گویای دلیل فهم زندگی عموم مردم جامعه توسط شهید رجایی بود، دلیلی که با منش زندگی ساده او دربین مردم ماندگار شد.

از شهادت رجایی رئیس جمهور محبوب ملت ایران 32 سال می گذرد. او ساعت سه بعد از ظهر 8 شهریور 1360 یعنی همان ساعتی که همکاران سابق در کلاس درس بودند با انفجار بمبی که گفته شد در داخل یک کیف دستی جاسازی شده بود به شهادت رسید.

نام شهید رجایی با انقلاب اسلامی عجین شده و گویی او نیز همزاد انقلاب بوده است ولی چرا هنوز رجایی از اذهان مردم فراموش نشده و آنها هر وقت بخواهند سخنی از رئیس جمهور بگویند نام این شهید در میان است؟

چگونه او توانست به زندگی پرزرق و برق دنیوی پشت پا بزند و همانند مردم زندگی کند و راز ماندگاری شهید رجایی چیست؟

آیا می توان سبک زندگی شهید رجایی را میزانی برای سنجش روسای جمهور بعدی ایران دانست؟ و سئوالاتی از این دست که در این گزارش سعی شده به آنها پاسخ داده شود.

خصوصیات بارز یک رئیس جمهور مردمی

موضوع نخست در مورد شهید رجایی که می توان به آن پرداخت ویژگی و خصوصیاتی است که شهید رجایی داشت.

در این باره حمیدرضا مقدم فر معاون فرهنگی سپاه و از هم محله های قدیمی شهید رجایی می گوید: از مهم ترین ویزگی هایی که شهید رجایی را به عنوان یک اسوه و کسی که الگوی مدیریت کلان کشور بود، در اذهان جا داده در درجه اول سادگی و بی تکلفی وی بود، او زندگی ساده ای داشت و در زندگی کاری هم این حال و هوا را داشت و چون جنس او از طبقه پایین یا متوسط مردم بود در جنوب شهر زندگی می کرد و الان منزل وی در خیابان ایران تبدیل به موزه شده است.

وی اضافه می کند: لباس، دفتر کار و محل زندگی وی بی آلایش بود و تعمد داشت که حتما باید مسئولین از همین جنس باشند و همین سبک زندگی را داشته باشند یعنی ظاهر سازی نمی کرد و همین گونه بود. من جوان 20 ساله بودم و با ایشان رفت و آمد داشتم و هم محل بودیم و همه این موارد را در زندگی این شهید می دیدم.

مقدم فر با اشاره به ویژگی های اعتقادی شهید رجایی در گفت و گو با گزارشگر روزنامه کیهان اظهار می دارد: وی فردی ولایی بود و می گفت من مقلد هستم با افتخار می گفت که من مقلد هستم آن هم در شرایطی که تقلید کردن با توجه به شرایط روشنفکری آن موقع با وجود مارکسیست ها و چپ ها که همه الگوهای غربی را ارائه می دادند سخت بود ولی وی در آن شرایط با شجاعت اعلام می کرد که من یک مقلد هستم یعنی اوج تعبد و ولایتمداری خود را نشان می داد و آنچه که مردم دیدند همین بود، ضمن اینکه یک انسان ولایی معتقد و پرتلاش بود ولی در عین حال خود را در برابر ولایت تابع محض می دید.

مدیرعامل سابق خبرگزاری فارس ارزش گرایی را ویژگی مهم دیگر شهید رجایی می داند و ادامه می دهد: افق نگاه وی در تفکر و عمل بسیار ارزش گرا بود. آنچه که امروز با عنوان اصولگرایی یاد می کنیم در واقع آن زمان شهید رجایی به عنوان سمبل و نماد انقلاب و اصول آن بود یعنی اگر در آموزش و پرورش بود بر مبنای اصول انقلاب اسلامی، امور تربیتی را تاسیس کرد و در آموزش و پرورش نماینده ای از انقلاب را ایجاد کرد که آرمان ها را پیش ببرد. با بنی صدر اگر درگیر می شد بر مبنای اصولگرایی بود و این در همه ابعاد زندگی وی موج می زد حتی بعضی چیزها را برای خود اصل قرار داده بود و مثلا بعضی تقیدات شخصی را اگر انجام نمی داد خود را تنبیه می کرد یعنی یک سیر و سلوک شخصی داشت و بر مبنای آن تقیدی که مشهور بود رفتار می کرد. در واقع این مواردی که گفته شده یک اسوه از آن شهید والا مقام در بین مردم ساخته است.

از جنس مردم بود

دکتر سید مسعود خاتمی رئیس سابق سازمان هلال احمر کشور و تحلیلگر مسایل سیاسی با بیان این عبارات در مورد شهید رجایی، به گزارشگر روزنامه کیهان می گوید: وی وقتی در بحبوحه ای که بنی صدر مخالفت می کرد سه نکته را برای معرفی خود گفت و تاکید کرد که من فرزند ملت هستم مقلد امام هستم و برادر رئیس جمهور. در همین سه نکته شهید رجایی همه ابعاد خود را معرفی کرد یعنی درست زمانی که امام (ره) تعیین خط می کردند که مسئولین از خود مردم و از قشر مستضعف و متوسط جامعه باشند در این گیرودار کسی آمد که از جنس مردم بود و این همان موضوعی است که امام تاکید داشتند و وقتی شهید رجایی آمد چند محور را دنبال کرد. از ویژگی های بارز وی این بود که مثل مردم، با مردم و ساده زیست بود و زندگی خود را بعد از ریاست جمهوری در خیابان ایران حفظ کرد و وقتی برای بازدیدها می رفت خانواده شهدا اولویت داشتند.

دکتر خاتمی با اشاره به خاطره ای که از شهید رجایی دارد، اضافه می کند: ده روزی که بنده در استان فارس با وی بودم نحوه برخورد او با خانواده ها و مردم جالب بود و با جنگ زده هایی که داشتیم صحبت می کرد. برخورد وی با مسائل آموزش و درس بسیار جالب توجه بود. چیزی که آن روز متوجه شدیم این بود که او کسی است که درد مردم را چشیده و وقتی صحبت از مردم می شود می فهمد یعنی چه؟ و چه کسانی انقلاب کرده اند و خواسته مردم چیست؟

وی تصریح می کند: شهید رجایی فردی مردمی، مبارز، انقلابی، متدین، ساده زیست و به معنای واقعی خدمت گزار بود. او برای مردم حکومت می کرد و آنچه را که مردم به خاطر آن انقلاب کرده اند را پیش می برد؛ وقتی اصل به این طریق جلو برود دیگر مشخص است که خیلی از زاویه ها کم می شود و در دوره بعدی هم مردم رای دادند به نخست وزیری که مورد تایید آنها بود.

ارتباط عاطفی مسئولان با مردم

نصرالله پژمانفر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی هم شخصیت شهید رجایی را در ارتباط با مسائلی که در جامعه وجود داشت فوق العاده می داند و می گوید: مهم ترین ویژگی شهید رجایی ارتباط عاطفی ای بود که با مردم دا

لینک کمکی