فایل رایگان پاورپوینت نقدي بر فيلم ملک سليمان

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت نقدي بر فيلم ملک سليمان :

جنیان ملک سلیمان قرآنی بودند یا هالیوودی؟!

سینما زبان معنوی نیست، اما به راحتی می توان در قالب یک گفتگو، حرکت مناسب و... با استفاده از همین امکانات عادی تدوین و جلوه های ویژه، البته با پشتیبانی فیلم نامه قوی شخصیتی مقتدر و توانمند و معصوم را در ذهن مخاطب جلوه داد.

ملک سلیمان از جمله فیلم های سینمایی است که نگاه به آیات قرآن کریم در ارتباط با زندگی حضرت سلیمان نبی علیه السلام و مقایسه آن با آنچه در فیلم ملک سلیمان به تصویر کشیده شده است برخی حقایق را روشن تر می کند.

مشخصات فیلم

نویسنده و کارگردان: شهریار بحرانی، بازیگران: امین زندگانی، محمود پاک نیت، الهام حمیدی، مهدی فقیه، حسین محجوب. موسیقی: چان کونگ وینگ. فیلم برداری: حمید خضوعی ابیانه. تدوین: محمدرضا معینی. بودجه: 5 میلیارد و صد میلیون تومان. فروش: میلیارد و میلیون تومان، سال اکران 1389.

محتوای فیلم: خداوند به وسیله نشانه هایی به سلیمان نشان می دهد که باید از شرایط سختی برای رسیدن به یک جامعه آرمانی عبور کند. اما سلیمان برای بدست آوردن چنین حکومتی باید جهان اجنه و شیاطین را تحت سلطه خود در آورد. در این بین فتنه هایی در سه شهر اورشلیم، اریحا و زبولون به نمایش در می آید.

بودجه:

بودجه این فیلم از طریق مجلس تصویب شد. مبلغ میلیارد و میلیون تومان هزینه ای بود که مجلس تصویب کرد و بخشی از بودجه فیلم را نیز سازمان اوقاف و امور خیریه تقبل کرد. از این مقدار میلیون تومان برای تهیه صدای دالبی، میلیون تومان برای ساخت موسیقی و میلیون تومان برای ساخت جلوه های بصری فیلم هزینه شده است که از این مبلغ میلیون تومان را «لئولو» طراح جلوه های ویژه که یک هنرمند خارجی است؛ دریافت کرده است و میلیون را گروه نفره ایرانی دریافت کرده اند.

مراحل تهیه فیلم

طبق خبرها فیلم نامه «ملک سلیمان» مراحل زیر را طی کرده است: تحقیقات اولیه جهت جمع آوری اطلاعات تاریخی برای مجموعه در حدود سال و نیم به طول انجامید. بعد از این مرحله شهریار بحرانی، مجتبی فرآورده و حمید قدیریان اقدام به نوشتن فیلم نامه مجموعه کردند. در انجام تحقیقات مجموعه سعی شد علاوه بر استفاده از منابع اسلامی و قرآنی، از منابع تاریخی و کتب دینی قوم یهود نیز استفاده شود. در نهایت فیلم نامه ای صفحه ای به رشته تحریر درآمد که با بار بازنویسی به حدود صفحه رسید. نوشتن فیلم نامه، فیلم حدود ماه به طول انجامید.

با این حال شاهد نقص زیادی در آن بوده ایم به غیر از ضعف های فراوانی در شخصیت پردازی و داستان پردازی، ضعف در پردازش شخصیت حضرت سلیمان علیه السلام که محور اصلی داستان است و مخاطب مسلمان او را به عنوان انسانی معصوم که ارتباط مستقیم با وحی الهی دارد و از شخصیت ملکوتی و استوار در عین داشتن روحیه ای لطیف و مهربان، برخوردار است می شناسد، اما این را نمی توان از مجموع این فیلم به دست آورد. کاری که آقای سلحشور در سریال حضرت یوسف علیه السلام، در انجامش موفق تر عمل کرده است.

از سوی دیگر این بخش از زندگی حضرت سلیمان مبتنی بر آیات: 34 تا 40 سوره «ص»، 81 و 82 سوره «انبیاء» و 12 تا 14 سوره «سبأ» است که داستان رسیدن به پادشاهی و کسب قدرت منحصر به فرد را برای حضرت سلیمان علیه السلام نقل نموده است. اما به واقع اگر شما تفسیر این آیات را در تفسیر ناب و زیبای المیزان خوانده باشید و سپس فیلم «ملک سلیمان» را ببنید، چقدر فیلم با تصویر ذهنی شما از شخصیت این پیامبر بزرگ خداوند، تطبیق پیدا می کند؟

آیا پرده نهایی فیلم که به نوعی همه قدرت سلیمان نبی علیه السلام را در انگشتر او ترسیم می کند، به نوعی نمایان گر اسرائیلیات و تهمت هایی نیست که بنی اسرائیل به حضرت سلیمان علیه السلام زدند و قرآن آن را در آیه 102 سوره بقره نقل نموده است؟

آیا شکل جنیان که طبق همین آیات برای حضرت سلیمان کار می کردند مانند حیوانات وحشی بوده است؟ و فقط توانایی آزار رساندن به مردم را داشتند؟ با این که در قرآن می خوانیم، ایشان در ساخت بناها، استخراج منابع دریا و... به او کمک می کردند؟ آیا این همان سلیمانی است که قرآن در سوره نمل آیه 16 در وصفش فرمود: «و سلیمان از داوود میراث یافت و گفت: ای مردم ما زبان پرندگان را تعلیم یافته ایم و از هر چیزی به ما داده شده است راستی که این همان امتیاز آشکار است».

بله زبان سینما زبان معنوی نیست اما به راحتی می توان در قالب یک گفتگو، حرکت مناسب و...با استفاده از همین امکانات عادی تدوین و جلوه های ویژه، البته با پشتیبانی فیلم نامه قوی شخصیتی مقتدر و توانمند و معصوم را در ذهن مخاطب جلوه داد.

نقد اول

نقد اول «ملک سلیمان» در ف

لینک کمکی