فایل رایگان پاورپوینت موزه آستان مقدس احمدي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت موزه آستان مقدس احمدي :

تاریخچه موزه آستان مقدس حضرت حضرت شاه چراغ

شکل گیری موزه آستان مقدس به سال 1344 هجری شمسی باز می گردد. در آن سال با توجه به آثار و اشیاء موجود که بیشتر شامل نسخ خطی و اسناد و مدارک مربوط به آستان مقدس می شود، موزه ای هر چند کوچک در زاویه ای از حرم مطهر ایجاد گردید.

در زمان تولیت حضرت آیت الله سید محمد مهدی دستغیب، امکانات موجود مورد بازنگری دقیقی قرار گرفت، به همین منظور تالار جدید الاحداثی نیز برای عرضه و نمایش آثار اختصاص یافت. این بخش در دو طبقه و با وسعت 1100 متر مربع مطابق با استاندارهای موزه ای مورد بهره برداری قرار گرفته است.

آثار موزه حرم مطهر

سنت حسنه اهدا اشیاء و آثار به موزه که در فرهنگ مردم جاری است سبب شده تا هم اکنون در موزه و خزانه این مجموعه فرهنگی بالغ بر چهار هزار شیء با ارزش تاریخی و فرهنگی نگهداری شود که در وسعت موجود نزدیک به ششصد اثر در معرض دید و پژوهش علاقه مندان، محققان و دانشجویان قرار دارد،چرا که یکی از اهداف این موزه افزایش میزان تعاملات با ارگان ها، سازمان های دولتی و غیر دولتی در مسیر فعالیت های علمی و آموزشی بوده است.

این اشیاء که همگی بصورت وقف،اهدا و نذر بوده،به لحاظ قدمت از دوران های بسیار کهن تاریخی، شروع و تا زمان معاصر (قاجار و پهلوی) ادامه می یابد.

مجموعه اشیاء سفالی


این مجموعه ارزشمند قدیمی شامل حدود 600 قطعه می باشد که تقریبأ 100 قطعه از آنها در معرض نمایش قرار دارد.

شاخص ترین آنها 12 قطعه پیکرک سفالی،300 قطعه سفال موسوم به کوزه مخروطی شکل در ابعاد مختلف از مناطق جنوبی کشور، قمقمه اشکانی، پیه سوز، خمره های لبه دار و. .. می باشد.

مجموعه اشیاء فلزی

این مجموعه شامل سلاح های جنگی و شمشیرهایی مربوط به دوران ولایت شاه عباس صفوی و سلسله قاجار، گلدان های فلزی و مینا کاری(مسطح و برجسته) عمومأ مربوط به دوران قاجاریه، سقاخانه برنجی قاجار، چاقوهای طلاکوب، شمعدان، زیورآلات و. .. می باشد.

مجموعه مسکوکات

لینک کمکی