فایل رایگان پاورپوینت ديدگاه رهبر انقلاب درباره يگانه راه پيشرفت حقيقي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت ديدگاه رهبر انقلاب درباره يگانه راه پيشرفت حقيقي :

رهبر انقلاب در اولین روز هر سال در حرم مطهر رضوی، به نوعی "نقشه ی راه کلان" کشور را اعلام می کنند. امسال رهبر انقلاب در این سخنرانی از دو نگاه کلان در کشور نسبت به مقوله ی «پیشرفت اقتصادی» سخن گفتند: «یک نگاه می گوید که ما پیشرفت اقتصاد را باید از ظرفیّت های درون کشور و درون مردم تأمین بکنیم... [یعنی] اقتصاد درون زا... نگاه دوّم می گوید سیاست خارجی مان را تغییر بدهیم تا اقتصاد ما درست بشود، با فلان مستکبر کنار بیاییم تا اقتصاد رونق پیدا کند... امروز شرایط کشور به ما نشان داده است که این نگاه دوّم یک نگاه کاملاً غلط و عقیم و بی فایده است.»[1]

رهبر انقلاب در پیام خود به مناسبت انتخابات نیز، برنامه ریزی برای همین مسئله را جزو وظایف مجلس آینده خواندند: «پیشرفت صوری و منهای استقلال و عزّت ملی، پذیرفته نیست. پیشرفت، به معنی حل شدن در هاضمه ی استکبار جهانی نیست. و حفظ عزّت و هویت ملی جز با پیشرفت همه جانبه و درون زا دست یافتنی نیست.» بنابراین، می توان اینگونه نتیجه گرفت که:

اول: می بایست در فرآیند پیشرفت، در ابتدا به ذخائر داخلی و ملی خود توجه کنیم نه چشم امید داشتن به سایر کشورها. تجربه ی سایر کشورهای جهان مؤید آن است که میان وابستگی اقتصادی کشورها به بیرون با آشفتگی اقتصادی در هنگامه ی بروز بحران ها و تکانه های اقتصادی، ارتباط مستقیم وجود دارد. در اواسط قرن بیستم، کشورهای آمریکای لاتین، پروژه های پیشرفت خود را آغاز کردند. اما آنها به جای تمرکز بر افزایش تولید ملی، بر خام فروشی مواد اولیه و استقراض از بانک های غربی و کمک سرمایه گذار خارجی اصرار ورزیدند. نتیجه آن شد که اقتصاد این کشورها بیش از پیش شکننده شود. چرا که نوسانات بین المللی به سرعت بر اقتصاد داخلی آنها تأثیر می گذاشت.

تأکید بر سرمایه گذار و استقراض خارجی نیز باعث شد که در دهه های و میلادی، کشورهایی چون آرژانتین، برزیل، مکزیک و... با حجم انبوهی از بدهی خارجی مواجه شوند. حجم بدهی برخی از این کشورها گاه بیش از کل ارزش تولید ناخالص داخلی یا بیش از پنج برابر کل ارزش صادراتی سالانه ی آن ها را تشکیل می داد. همین امر موجب بروز تورمی درصدی در آرژانتین و درصدی در برزیل شد. شبیه چنین مواردی در دهه ی برای برخی کشورهای جنوب شرق آسیا و بعد از بروز بحران اقتصادی آمریکا در دهه ی اخیر برای کشورهای اروپایی نیز پیش آمده است تا جایی که اصطلاح "اگر اقتصاد آمریکا عطسه کند، اقتصاد اروپا سرما خواهد خورد"، بارها و بارها توسط اقتصاددانان جهانی مورد استفاده قرار گرفته است. به همین دلیل مفهوم اقتصاد مقاوم (solid economic) امروزه به عنوان یک مفهوم متداول و قابل تأمل برای حل چنین مشکلاتی، در مجامع علمی جهانی مورد بررسی قرار گرفته است.

دوم: پیشرفت زمانی حاصل شده است که مبنایی و بنیادین باشد نه صوری و ظاهری. ورود "مظاهر" و "نمادهای" پیشرفت، نه تنها موجب پیشرفت نمی شود بلکه ممکن است حتی موجب عقب ماندگی هم بشود. تجربه ی کشو

لینک کمکی