فایل رایگان پاورپوینت «پو»؛ بازي و سرگرمي يا تجربة يک سبک زندگي متفاوت؟!

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل رایگان پاورپوینت «پو»؛ بازي و سرگرمي يا تجربة يک سبک زندگي متفاوت؟! :

این روزها، بر خلاف گذشته در بسیاری از خانه­ها کودکی وجود ندارد. این روزها، دیگر زندگی پرشتاب ماشینی، مجالی برای رفت و آمدهای خانوادگی و دوستانه به دست نمی دهد. این روزها، گاه دلتنگ ابراز احساس­هایمان می­شویم و مشتاق تکرار لحظات خوشی که با احساس نوع دوستی ما همراه شود. خستگی از عادات روزمره و زندگی خسته کننده تکراری، تخیل ما را به کارمی گیرد تا دست کم در ذهن خود، به کسی که دوستش داریم محبت کنیم و کاری برایش انجام دهیم.

شاید برای زنان امروزی در دورترین جاها و حتی در خود جامعه ما، حس مادری در میان ­دغدغه­های اشتغال و تحصیل و پرداخت به زیبایی خویشتن گم شده باشد. کاهش جمعیت در ایران گواهی بر این دگرسانی است که در آن زنان بسیاری، گرچه تمایل به تجربه حس مادری را انکار نمی کنند ولی به بهای از دست دادن فرصت مهرورزی مادرانه به فرزند، دل به برخی پیشرفت­های اجتماعی خویش، جوش می کنند. آنان نگران از دست دادن فرصت شغلی و یا عقب ماندن از ماراتون گرفته مدرک تحصیلی هستند؛ برای همین، فرزند نمی آورند تا نکند که در ایام زایمان و مراقبت از فرزند، جایگاه خود را محیط کار و تحصیل از دست بدهند...

پیش از این بارها شنیده و در رسانه­ها دیده بودیم که همزمان با فرو نشستن جایگاه خانواده در غرب، اغلب زنان غربی به سگ­های خانگی بسان فرزند خود می نگرند و تمام محبت مادرانه خود را در خلاء حضور فرزند، به آن حیوان دست­­آموز نثار می کنند. اما شاید گمان نمی­کردیم که زن ایرانی نیز همانند زن غربی جایگزینی برای فرزند بیابد و احساسها و نگرانی­های مادرانه خود را با او به اشتراک بگذارد.

زن ایرانی مجردی که سال ها ازدواج را به تاخیر انداخته است و یا پس از تاهل به واسطه فعالیت در عرصه­های اجتماعی، محروم از تجربه حس مادری شده است، در خلوت خود و در زمان فراغت از مشغله­هایش، دلتنگ حس مراقبت، ایثار، دگرخواهی، ارتباط عاطفی و سایر ویژگی­های سرشت زنآنهاش می شود. او از اینکه به زنی بدلی تبدیل شده، حسرت می خورد و در صدد جبران کاستی­های خود بر می آید.

او در جستجوی یافتن راهی برای ارتباط عاطفی و دوسویه با موجودی برمی­آید که بتوان به او غذای داد، خوابش کرد، لباس به او پوشاند، درمانش کرد، او را به تفریح و حمام برد، دکوراسیون اتاقش را عوض کرد، برایش همه رقم خوراکی، کلاه، عینک و لباس خرید؛ حتی بتوان برایش سبیل گذاشت، موی سرش را عوض کرد، حتی جنسیت او را هم تغییر داد. تمام این قابلیت­ها و بیشتر از آن، در بازی «پو» (pou) که امروزه بر بیشتر گوشی­های همراه جدید نصب شده و افراد زیادی روزانه با آن بازی می کنند، وجود دارد.

پو یکی از محبوب ترین بازی­های موبایل است که توسط پال سلامه[1] لبنانی 24 ساله طراحی شده است. در واقع پو موجودی فضایی است که شبیه به یک سیب زمینی طراحی شده است. روزانه 320-260 هزار نفر این بازی را به صورت رایگان دریافت می کنند. از نظر سازنده این بازی، مردم با پو ارتباط برقرار کرده و حتی برخی عکس او را روی بدن خود تاتو کرده اند. این بازی باعث شهرت بسیار سازنده آن شده و روزانه 50000 رایانامه از بازخوردهای این بازی دریافت می کند. برای سازنده بازی پو، ریزه­کاری­ها نقش بسیار مهمی دارند و این بازخوردها کمک می کند تا کیفیت بازی را بالاتر ببرد.

بازی­های شبیه پو حدود 20 سال پیش وجود داشتند که البته در گوشی همراه تعبیه نشده بود، بلکه در دستگاه­های دیجیتالی کوچکی که برای کودکان ساخته شده بود نصب می گردید و آنها می توانستند با نخی این بازی­ها را به گردن خود آویزان کنند تا در همه حال همراه آنها باشد و بتوانند به عروسک خودشان رسیدگی کنند. اما امروزه این بازی­ها در گوشی­های همراه هوشمند ریخته شده و افراد بسیاری از گروه­های سنی و قشرهای گوناگون را می توان دید که، پو بازی می کنند. نکته جالب این است که حتی بعضی سالمندان هم به این بازی روی آورده اند.

در بالای صفحه این بازی، شش گزینه تعبیه شده است. از سمت چپ که شروع کنیم اولین گزینه، میزان دارایی و سکه­های کاربر پو را نشان می دهد. دومین گزینه غذا، سومین سلامت، چهارمین تفریح، پنجمین میزان انرژی او و ششمین گزینه هم بازی­ها را کاربر می­بایست با مدیریت نیازهای پو، همانند یک فرزند به نیازهای او رسیدگی و تلاش کند تا پو گرسنه و تشنه و افسرده و آلوده نماند. چنانچه کاربر به این موارد بی توجه باشد امتیاز از دست می دهد و نمی تواند از رقبای خود که همزمان مشغول بازی هستند، جلو بیفتد.

نمی توان منکر شد که وقتی فرد به پو غذا می دهد و او با صدای دلپذیر و شیرینش هنگام خوردن غذا از خود واکنش نشان می دهد، لذت می برد. وقتی کاربر این بازی، با صابون او را تمیز می کند و او لبخندی روی لب می آورد، به فرد حس خوبی دست می دهد. تمام مراقبت­ها و تلاش­هایی که برای پو می شود تداعی ک

لینک کمکی